Antwort Kde roste physalis? Weitere Antworten – Proč jíst Physalis

Kde roste physalis?
Zralé plody physalisu jsou oranžovo-žluté, lesklé, trochu lepkavé. Bobule Inků nebo židovské třešně obsahují až 16 % bílkovin, hodně betakarotenu, vitamínu C, draslíku, fosforu, vápníku, magnézia. Physalis podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá regenerovat buňky, působí dobře na nervy, proti únavě.Mochyně peruánská je přirozeně rozšířena v Jižní Americe od Kolumbie a Venezuely po Bolívii a Chile. Zplaněle roste v klimaticky příhodných oblastech téměř celého světa.Vzrostlé semenáčky vyséváme na záhon, nebo do objemnějších květináčů v květnu, po zmrzlých mužích. V červenci až v srpnu se rostlině za teplého pačasí daří a může se více rozrůst. Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C.

Jak chutná Physalis : Její chuť se dá jen těžko popsat, ale někteří lidí se přiklánějí k tomu, že připomíná mandarinku nebo kiwi. Sladká příchuť je v rovnováze s nakyslou, téměř jako u ananasu. Toto ovoce se také prodává pod latinským názvem Physalis.

Na co je dobrý physalis

Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.

Jak jíst physalis : Plody physalis velké jen několik centimetrů se zpravidla prodávají v malých košíčcích po deseti až dvaceti kusech. Před konzumací je nutné zralé plody physalis nejprve uvolnit z okolních kališních lístků. Také stonek je třeba odstranit. Jedlá je jen dužina a v ní obsažená semínka.

Výborná podpora imunitního systému

Plody mochyně jsou cenným zdrojem vitamínu C, který nejen působí jako antioxidant, ale také hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a tím pádem hojení ran. Konzumace ovoce s vysokým obsahem vitamínu C posiluje imunitní systém a činí nás méně náchylnými k nemocem.

Pro dobrý růst vyžaduje teplotu v rozmezí 16 – 25 °C. K pěstování jsou vhodné lehčí a humózní půdy. Na těžších půdách se opožďuje ve vývoji a špatně dozrává. Pro pěstování mochyně jsou vhodné slunné polohy chráněné před větry.

Jak zazimovat physalis

Rostlinu sázíme do propustné, humózní půdy s dostatkem vláhy. Přes léto je vhodné rostlinu přihnojovat. Pokud chcete mochyni pěstovat jako trvalku můžete ji vsadit do květináče, přes léto nechat venku na slunečném stanovišti a na zimu uklidit do místnosti, kde nemrzne.Plody physalis velké jen několik centimetrů se zpravidla prodávají v malých košíčcích po deseti až dvaceti kusech. Před konzumací je nutné zralé plody physalis nejprve uvolnit z okolních kališních lístků. Také stonek je třeba odstranit. Jedlá je jen dužina a v ní obsažená semínka.Mochyně peruánská (jedlá)

Plody Mochyně konzumujeme pouze když jsou velice dobře uzrálé, jinak mohou vyvolat průjem a chovají se jako neuzrálé rajče. Pěstování: Semena je potřeba předpěstovat v únoru až březnu. Před výsadbou je lepší zeminu prohnojit, ale postačí kvalitní substrát.

Mochyně židovská (Physalis alkekengi)

– jedovatá pro všechny druhy zvířat i člověka, otravy málo časté (záměna za mochyni peruánskou apod.)

Jak se jí mochyně : Mochyně peruánská je typická pro svou sladkokyselou chuť a jemnou vůni. Můžete ji jíst samotnou nebo přidat do müsli, cereálií, dezertů, jogurtů, smoothie či ovocných směsí.

Na co je dobrý Physalis : Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.