Antwort Kde roste šalvěj Přeslenitá? Weitere Antworten – Kde roste šalvěj

Kde roste šalvěj Přeslenitá?
Šalvěj vyžaduje lehkou a kyprou půdu

Dobře propustná hlinitopísčitá půda je značka ideál. Šalvěji se ovšem bude dobře dařit i v suchých nebo na živiny chudých či vyčerpaných půdách. Výborně poroste na slunném a dobře chráněném místě. Nesnese ovšem hnojení čerstvým hnojem.Šalvěj lékařská je ženská bylina pro stimulaci děložní činnosti, proto není vhodná pro těhotné ženy (může způsobit potrat) a protože funguje jako hormonální bylina, není vhodná pro děti a mládež do dvanácti let věku. Rovněž se nedoporučuje epileptikům a k dlouhodobému užívání (z důvodu obsahu thujonu).Vzešlé rostlinky dvakrát přepichujeme. Předpěstované sazeničky vysazujeme v druhé polovině května, když už nehrozí mrazíky, na venkovní záhon zhruba 60 cm od sebe. Šalvěj se dá také pěstovat přímým výsevem semen na záhon od dubna do června nebo v září. Vysejeme je 1 – 2 cm hluboko, do řádků vzdálených cca 60 cm.

Na co je dobrá šalvěj Přeslenitá : Posiluje tělo, uvolňuje křeče, napomáhá při léčbě míchy, žláz, při třesu, nadměrném pocení končetin a nočním pocení. Ulevuje při bolestech v krku, zubů a při zánětech v dutině ústní (výplachy). Zlepšuje krátkodobou paměť a pomáhá při léčbě zánětů v těle.

Kde Sezenu šalvěj

Slunečné stanoviště a propustná, na živiny bohatá zemina zajistí optimální podmínky. Ze šalvěje lze připravit i velmi lahodný čaj.

Na co pomaha šalvěj : Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.

Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Na co si dát při užívání pozor

Šalvěj lékařská se nedoporučuje k dlouhodobému užívání. Obsažená silice thujon totiž v našem organismu působí omamně až toxicky. Jestliže se šalvějí předávkujete, může se dostavit pseudoepileptický záchvat.

Jak dlouho louhovat šalvěj

Šalvěj zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajové lžička (1g) na 2 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 – 2 lžičky navíc. Po zalití necháme luhovat 5-10min, poté přeceďte.Šalvěj a její účinky

Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Látky obsažené v šalvěji lékařské prospívají zdravému fungování dýchacích cest, přirozené obranyschopnosti i normálnímu procesu trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže v období podzimních a zimních časů.Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.

Pro přípravu čaje použijte jednu až tři lžičky sušené šalvěje a ty zalijte vroucí vodou (asi čtvrt litru). Šalvěj nechte vylouhovat zhruba 10-15 minut. Pokud čaj pijete kvůli pocení, pijte čaj po lžičkách v průběhu celého dne.

Kdo nesmí šalvěj : Šalvěj má desinfekční a antibakteriální účinky. Používá se jako kloktadlo, podporuje trávení a pomůže nám při nespavosti. Pozor – těhotným ženám se šalvěj nedoporučuje a nemá se ani užívat dlouhodobě. Obsahuje totiž látku zvanou thujon, který má ve vysokých dávkách omamné účinky.

Jak dlouho můžu pít šalvěj : Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru. Po této době je možné si udělat přestávku, nebo pokračovat v užívání podle potřeby, avšak s přihlédnutím k případným vedlejším účinkům. Ohledně kombinace šalvějového čaje s jinými druhy čajů, jako například zeleným čajem, záleží na individuálních preferencích.

Jak dlouho pít šalvěj

Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Existují ale bylinky, které byste určitě měli po dané době přestat užívat, například šalvěj (doporučují se maximálně dva týdny). Také pokud například očišťujete organismus a chcete vědět, jak dlouho pít bylinný čaj na játra, opět se doporučuje nejlépe týden, maximálně čtrnáct dní.