Antwort Kde pěstovat žampiony? Weitere Antworten – Jak pěstovat žampiony ve sklepě
Při pěstování žampionů ve sklepě si pořiďte kompletní sadu se substrátem a zeminou na krytí. Při zakrývání zeminu pokropte, ale nesmí být promočená. 3–5 dní skladujte žampiony v teplotě 25 °C a jakmile se začne tvořit podhoubí, přeneste je do sklepa.Žampion není nijak zvláště náročný na vlhkost půdy ani na živiny. Nejlépe jej můžeme sázet na travnatých stanovištích (zahradní trávník) nebo u kompostu. Samotná výsadba probíhá tak, že motykou nadzvedneme drn trávy, ke kořínkům se nasype sadba z jednoho balení a drn se přimáčkne zpět.První žampiony nám vyrostou za 10 až 12 týdnů. Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit kdykoli, tedy v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem je vysadíme do hloubky cca 50 mm (opět volíme vždy podhoubí velikosti ořechu), načež mezi jednotlivými kusy necháme prostor cca 30 cm široký.
Kde pěstovat houby : Houbám prospívá stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany. Vysazovat můžete od jara do konce podzimu. Spory hub si můžete přinést z lesa, vyskytují se v mechu a v mulčovací kůře či listí, nebo je můžete koupit jako práškovou směs. Prodávají se i speciální suspenze, obsahující živé zárodky více druhů hub.
Proč se musí žampiony loupat
Pěstované žampiony nikdy neloupeme. Nejen, že je to zcela zbytečné, protože na jejich povrchu nejsou přítomny žádné škodlivé látky, ale ve slupkách je obsaženo nejvíce chuťových aromatických látek, o které bychom se oloupáním kloboučků připravili. Skvěle se hodí do omáček, polévek nebo masových směsí.
Co se dá pěstovat ve sklepě : „Tady pěstujeme ředkvičky, brokolici nebo zelí. Ochutnejte,“ ukazuje na naježené výhonky, kterým se říká mikrobylinky a které nepřipomínají ani jeden ze jmenovaných druhů zeleniny. A opravdu, tenká šťavnatá rostlinka zachutná úplně jako buclatý kořen ředkvičky. Na jazyku zanechá pálivou chuť.
Poté, co žampion utrhnete, nehtem ho v dolní části nohy nebo na klobouku poškrábejte. „Pokud se barva začne okamžitě měnit na intenzivní žlutou, můžeme si být téměř jistí, že jde o obávanou pečárku zápašnou,“ říká mykoložka.
V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky. Ke konci měsíce se do skleníku chystá k výsadku i česnek a cibule.
Kdy zasadit houby
Pro pěstování hub si vyčleňte měsíce od dubna do listopadu, kdy půda není zmrzlá. Teplota a vlhkost totiž stimulují růst mycelia, tedy podhoubí. Druhým důležitým faktorem je výběr vhodného substrátu, který houbám poskytuje potřebné živiny.Hlívu je možno pěstovat jak extenzivně, tak i intenzivně. Intenzivním způsobem ji pěstujeme na slámě v pytlích, extenzivně na špalcích listnatých dřevin venku. Pěstování hlív je poměrně jednoduché a zvládne ho téměř každý. Také potřeby pro pěstování jsou pro většinu pěstitelů snadno dostupné.Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.
Čerstvé a nemyté žampiony skladujte v lednici po dobu 2 až 3 dní, a to ideálně v zásuvce na zeleninu. Trvanlivost žampionů je ovlivněna nejen teplotou a podmínkami skladování u vás doma, nýbrž i jejich čerstvostí. Optimální teplotou pro jejich uskladnění je 2 až 4 °C, přičemž by měly být hermeticky uzavřeny v nádobě.
Co zasadit do pařeniště : V pařeništi se daří zelenině i salátům
- Rané saláty.
- Kapusta a zelí
- Květák.
- Jarní cibulka.
- Ředkvičky.
- Mrkev a petržel.
- Okurky nakládačky – obvykle se vysazují po sklizni rané zeleniny.
Co se dá pěstovat v truhlíku : Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.
Který žampion je jedovatý
Pečárka zápašná (Agaricus xanthodermus) je mírně jedovatá stopkovýtrusá houba z čeledi pečárkovitých.
Představují bohatý zdroj bílkovin, železa, draslíku, selenu, fosforu a vit. B a D. Našemu zdraví prospívají tím, že zlepšují průběh cukrovky a dají se použít jako prevence proti obezitě, nezdravé pleti, srdečním chorobám a nedostatku energie.Les v březnu rozkvétá: Podívejte, které druhy tu najdete
- Jaterník trojlaločný
- Sněženky.
- Bledule jarní
- Ladoňka vídeňská
- Orsej jarní
- Dymnivka dutá
- Sasanky.
- Plicník lékařský
Jakou zeleninu Predpestovat v březnu : Brokolice, květák, kadeřávek, kedlubny, zelí, kapusty hlávkové i růžičkové, všechny můžeme v březnu předpěstovat. Venku je na ně příliš zima a často mají dlouhou vegetační dobu. Proto je dobré jejich růst urychlit tím, že je vysejeme hezky v teple doma nebo do pařníku či skleníku.