Antwort Kde podat navrh na výživné? Weitere Antworten – Kam podat žádost o zvýšení výživného

Kde podat navrh na výživné?
Kdy a kam podat návrh na zvýšení výživného (alimentů)

Návrh je nutné podat k soudu, který vede dosavadní spis. Podání návrhu i následné řízení je osvobozeno od soudních poplatků. Při podání návrhu také není nutné hledat zastupujícího advokáta.Běž na sociálku – odbor sociálních věcí, orgán sociálně-právní ochrany dětí. Tam s Tebou sepíší žádost o svěření dítěte do péče a návrh na výši alimentů. Potom to odešlou k soudu a ty už jen budeš čekat, kdy si Tě předvolají. Zažádat o výživné pro sebe jde pouze pokud jsi vdaná – jedná se o výživné na manželku.Nárok na výživné samozřejmě nikterak omezen není. Stále je potřeba řídit se platným rozsudkem, případně dohodou rodičů. Povinný však může požádat o snížení alimentů, neboť došlo k výrazné změně v jeho poměrech. Návrh je potřeba podat k příslušnému soudu (podle místa bydliště žalovaného).

Jaké věci soud zohledňuje při určování výživného na dítě : Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.

Jak podat navrh na alimenty

Návrh se podává k soudu, který o výši výživného naposledy rozhodoval. Návrh by měl obsahovat nejen informace o obou rodičích a dítěti (jméno, datum narození, bydliště), ale také popis aktuální situace, na základě které rodič žádá o zvýšení výživného, a také navrhovaný rozsudek.

Po jaké době lze zvýšit alimenty : Nejčastějšími důvody pro změnu výživného jsou:

  • nástup dítěte do mateřské školy, základní školy, střední školy apod.
  • zvýšené výdaje spojené s volnočasovými aktivitami dítěte.
  • změna zdravotního stavu dítěte vyžadující zvýšené výdaje.
  • změna v příjmech či majetkové situaci rodičů

Návrh na určení, zvýšení nebo snížení výživného se obecně podává k okresnímu soudu, v jehož obvodu má ten, proti němuž návrh směřuje, bydliště.

Stačí jen podat trestní oznámení pro neplacení výživného, a to na služebně Policie ČR nacházející se v místě vašeho trvalého bydliště. Až se sem vypravíte, nezapomeňte si vzít občanský průkaz, rodný list dítěte, rozsudek stanovující výživné a také rozsudek o rozvodu manželství (pokud jej máte k dispozici).

Co všechno se počítá do výživného

Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.Právní náležitosti dohody o výživném nejsou stanovené. Rodiče ji tak mohou sepsat zcela samostatně a podle sebe. Z dokumentu by však mělo vyplývat, mezi kým je dohoda uzavřena, koho se týká, jaká je zvolená forma péče o dítě, jaký je druhému rodiči umožněn rozsah styku a jaké jsou jeho vyživovací povinnosti.

Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.

Co hrozi za neplaceni alimentů : V případě, že povinný neplatí výživné po dobu delší než čtyři měsíce, může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Pokud se této povinnosti vyhýbal úmyslně, pak až na dva roky. A bylo-li takovým jednáním dítě vystaveno nebezpečí nouze, hrozí neplatiči dokonce až tři roky vězení.

Jaký je trest za neplacení výživného : Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.

Co je nad rámec výživného

U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Má-li tedy rodič vysoké příjmy, může stanovené výživné dosahovat částek i několika tisíc korun měsíčně. Jestliže je životní úroveň rodiče pouze průměrná nebo nižší než průměrná, nelze stanovit výživné, které by tuto jeho životní úroveň výrazně přesahovalo, a to ani tehdy, jsou-li potřeby dítěte výrazně zvýšeny.Návrh je třeba podat v písemné formě, a to buď v listinné (lze zaslat poštou nebo donést osobně na podatelnu), nebo elektronické podobě. Návrh v elektronické podobě je třeba podat buď prostřednictvím datové schránky, nebo podepsané uznávaným elektronickým podpisem.

Jak postupovat v případě neplacení výživného : Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.