Antwort Kde podat kasační stížnost? Weitere Antworten – Kde se podava kasační stížnost

Kde podat kasační stížnost?
Kasační stížnost se podává vždy u Nejvyššího správního soudu, kdy soudní řád správní opět stanoví výjimku oproti ostatním procesním předpisům, které stanoví povinnosti podat opravný prostředek prostřednictvím soudu, proti jehož rozhodnutí směřuje.věci volební) – je však možno podat mimořádný opravný prostředek – kasační stížnost, o které rozhoduje Nejvyšší správní soud. Kasační stížnost je široce otevřený mimořádný opravný prostředek, kterým se lze domáhat nápravy jak v hmotněprávních otázkách, tak nápravy vadného procesu.Žalobu je třeba podat u soudu, který je k jejímu projednání příslušný. Věcně příslušné v I. stupni jsou zásadně krajské soudy. Místně příslušný je ten krajský soud, v jehož obvodu má sídlo správní orgán, který napadené rozhodnutí vydal (zpravidla tedy ten, který rozhodl v prvním stupni správního řízení).

Jaké jsou mimořádně opravné prostředky : Přípustnost podání opravného prostředku vyplývá z občanského soudního řádu. Mimořádnými opravnými prostředky jsou obnova řízení ( §228 n o.s.ř.), žaloba pro zmatečnost (§229 n o.s.ř.) a dovolání (§236 n o.s.ř.) V trestním řízení soud rozhoduje rozsudkem, usnesením a trestním příkazem.

Kam podat stížnost na soudce

Co mohu dělat Pokud Vaši stížnost řešil předseda okresního soudu, případně jeho místopředseda, o její další prošetření požádejte nadřízený soud, tedy předsedu krajského soudu, pod který daný okresní soud spadá. Ve všech ostatních případech se obraťte na odbor dohledu a kárné agendy Ministerstva spravedlnosti.

Co je to samosoudce : Pokud soudce rozhoduje sám, nazývá se samosoudcem. V zákonem stanovených případech rozhoduje soud v senátě. Ten je tvořen soudci z povolání. V některých věcech však zákon připouští i účast laiků na rozhodování soudů.

Správní řízení (též správní proces) je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.

Odvolání – může je podat do 15 dnů od vydání rozsudku každý účastník prvostupňového správního řízení. Napadnout lze jen výrok rozhodnutí, nikoli jen jeho odůvodnění. S odůvodněním ale musíte pracovat, abyste podpořili své argumenty proti výroku. Odvolání vždy adresujte správnímu orgánu, který napadené rozhodnutí vydal.

Kam se podává žaloba

Žaloba totiž musí být podána k místně a věcně příslušnému soudu. Místně příslušným soudem je soud, v jehož obvodu má bydliště žalovaný. Věcně příslušným soudem je pak soud, který je dle zákona oprávněn rozhodovat o dané věci v prvním stupni.Rozklad se podává u úřadu (ministerstva nebo jiného ústředního správního úřadu), který rozporované rozhodnutí vydal, do 15 dní od doručení rozhodnutí. Musíte uvést, v jakém rozsahu rozhodnutí napadáte, a v čem vidíte rozpor s právními předpisy, případně co je nesprávné na rozhodnutí nebo celém řízení.Zásady chování při mimořádné události

  1. snažte se vždy jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky.
  2. vždy nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.
  3. pomáhejte starým a nemocným lidem, imobilním občanům, dětem, sousedům, svému nejbližšímu okolí
  4. nepodceňujte riziko vzniklé situace, dodržujte doporučené pokyny.


Jako mimořádnou událost bereme všechny nečekané události, které způsobila činnost člověka nebo přírodní vlivy. Události mohou mít závažné důsledky na zdraví i životy jedinců, ale také značně poškodit majetek či okolní prostředí.

Kam podat stížnost na soudního znalce : Podnět lze adresovat Ministerstvu spravedlnosti, Odboru insolvenčnímu a soudních znalců a podat jej:

  1. poštou na adresu: Ministerstvo spravedlnosti ČR, Odbor insolvenční a soudních znalců, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2;
  2. e-mailem (s elektronickým podpisem) na adresu: [email protected];

Kde se podává Ústavní stížnost : Ústavní stížnost je podání k Ústavnímu soudu České republiky, jímž stěžovatel namítá, že pravomocným rozhodnutím v řízení, jehož byl účastníkem, opatřením nebo jiným zásahem orgánu veřejné moci bylo porušeno jeho základní lidské právo nebo svoboda, zaručené ústavním pořádkem.

Co nesmí soudce

Ústavou je výslovně zaručena nezávislost výkonu soudcovské funkce, když nestrannost soudců nesmí nikdo ohrožovat a do jejich činnosti zasahovat. Proto také soudce nemůže být zároveň poslancem či senátorem, nesmí mít žádnou funkci ve veřejné správě a vykonávat řadu jiných činností.

Obecně platí, že žalobce, navrhovatel či poškozený v trestním řízení sedí po pravé straně z pohledu soudce a žalovaný, odpůrce či obžalovaný sedí po levé straně z pohledu soudce. Jste-li svědci, znalci nebo jiné osoby zúčastněné na řízení, vyčkejte pokynu soudce.Správní řízení může být zahájeno dvěma způsoby. V prvním případě dochází k zahájení z moci úřední, tedy z iniciativy správního orgánu. Takové řízení může být zahájeno i na podnět veřejnosti, není to ovšem podmínkou. Druhým způsobem je poté přímé zahájení správního řízení na žádost některého z účastníků.

Kam nahlasit dopravni přestupek : V případě, že má občan za to, že došlo ke spáchání přestupku, oznámí dané podezření z přestupku příslušnému Obvodnímu oddělení Policie ČR nebo Městské policii, pokud je zřízena, případně na telefonních linkách 158 (Policie ČR) nebo 156 (Městská policie).