Antwort Kde je Venuse na obloze? Weitere Antworten – Kde najít Venuši na obloze

Kde je Venuse na obloze?
Na obloze je tedy po Slunci a Měsíci nejjasnějším zdrojem. Výjimečně lze Venuši pouhým okem spatřit i ve dne. Ultrafialový obrázek Venušiných mraků jak jej viděla sonda Pioneer Venus Orbiter (1979). Ve viditelném světle má Venuše jen nevýrazné rysy.Venuše je nejjasnější ve chvíli, kdy je osvětleno 25% jejího kotouče; to se stává typicky 37 dnů před její dolní konjunkcí (na večerní obloze) a 37 dnů po ní (na ranní obloze). Od Slunce se nejvíce vychýlí přibližně 70 dnů před a po dolní konjunkci, v této době je v poloviční fázi.v 11 hodin nás čeká konjunkce Měsíce s α Vir (Spica 0,87° jižně), pozorujeme po půlnoci nad jihozápadním obzorem a 24. 5. v 5 hodin s α Sco (Antares 0,48° severně), pozorujeme ráno nad jihozápadem. Vynikající pozorované podmínky má letos roj Eta Akvaridy, jehož maxima připadá na 5.

Kde se na obloze nachází Mars : Kde ho na obloze nalezneme Pokud Vás nebude rušit veřejné osvětlení je velmi dobře pozorovatelný okem či triedrem. Doporučujeme navštívit hvězdárnu ve Vašem okolí – díky kvalitnímu vybavení na hvězdárně uvidíte Mars v celé jeho kráse.

Jak je daleko Venuše

Vypracování:

Planeta Vzdálenost od Slunce v km
Merkur 57 900 000
Venuše 108 200 000
Země 149 600 000
Mars 227 900 000

Kde je na obloze vecernice : Již po západu Slunce začíná být ještě na soumrakové obloze viditelná jako "malá tečka". Po setmění pak září tak, že ji nelze přehlédnout. Venuše je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem na naší obloze. Svým jasem předčí všechny ostatní planety a také hvězdy.

Vnitřek Venuše je pravděpodobně podobný Zemi: železné jádro o průměru 6000 km s roztaveným kamenným pláštěm tvořícím největší část planety. Poslední výsledky z gravitačního měření sondy Magellan nasvědčují, že Venušina kůra je silnější a tlustší, než se dříve předpokládalo.

Planety se na obloze prozradí například tím, že svítí na rozdíl od hvězd poměrně klidným světlem, protože představují plošný zdroj světla.

Kde se našla Venuše

Soška byla nalezena v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Nalezl ji Emil Dania, preparátor a technický vedoucí výzkumů Karla Absolona v Dolních Věstonicích, dne 13. 7. 1925.Mezi planety, které můžeme prostým okem pozorovat ze Země, patří Merkur, Venuše, Mars, Jupiter a Saturn. Za drahou Saturna obíhá kolem Slunce ještě Uran, Neptun a Pluto, ty však odhalí teprve optické přístroje.KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)


Průměr Slunce je zhruba 1 400 000 km, což činí asi 109 průměrů Země. Jeho objem je tedy přibližně 1,3 milionkrát větší než objem Země.

Jak dlouho trva cesta na Venuši : Z expedice trvající 565 dnů by zůstali astronauti na dráze okolo planety 40 dnů. Postupně se rodily nejrůznější obměny tohoto plánu. Později se uvažovalo o průletu lidí okolo Venuše během výpravy na Mars koncem sedmdesátých či na počátku osmdesátých let.

Jak najít polárku na obloze : Polárka je hvězdou souhvězdí Malý vůz (také Malá medvědice), které však na obloze není snadné najít. Lépe se proto najde pomocí "triku" s jasnějším souhvězdím Velkého vozu. Pokud se pomyslně pětkrát znásobí vzdálenost zadní části velkého vozu, dojde se k Polárce.

Co Snezi na Venuši

Na povrchu Venuše panuje teplota kolem 460 °C, což je více na Merkuru, který je ze všech planet nejblíže Slunci. Taková teplota je vyšší než bod tání celé řady kovů, které možná na Venuši „sněží“ v podobě rozpálených vloček. Kromě šíleného horka, tlaku a žhavých hornin není na povrchu Venuše nic.

Nejstarší známá keramická soška na světě, Věstonické venuše, která byla nalezena na jižní Moravě, je datovaná do období 29 tisíc – 25 tisíc let př. n. l. Patří tak mezi desítky známých figurek z doby paleolitu, tedy mladé doby kamenné.Sírius je nejjasnější hvězdou na noční obloze. Sírius je viditelný docela vlevo na fotografii nahoře, vlevo od souhvězdí Orion a od komety Hale-Bopp. Sirius je více jak 20 krát jasnější jak naše Slunce a více jak dvakrát tak hmotný.

Která planeta je dnes vidět : Na obloze nenajdeme téměř žádnou okem viditelnou planetu. Sice na ranní obloze těsně před východem Slunce se nad obzor dostávají Saturn a Mars, ale mluvit o dobrých pozorovacích podmínkách se zdaleka nedá.