Antwort Kde je teď Halleyova kometa? Weitere Antworten – Kdy proletí opět Halleyova kometa

Kde je teď Halleyova kometa?
Příští průlet komety kolem Země se předpokládá 29. července roku 2061 a následující 7. května roku 2134.Kometa dosáhne 12. ledna 2023 přísluní ve vzdálenosti 1,11 astronomické jednotky (asi 166 milionů km) a začne být zároveň cirkumpolární, tedy vůbec nebude zapadat pod obzor. O dva a půl týdne později, 1. února 2023, proletí nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 0,28 astronomické jednotky (asi 42 milionů km).Nejznámější kometou je Halleyova kometa, která se na dohled ze Země vrací zhruba jednou za 75 let. Kdysi dávno, když si její původ lidé neuměli vysvětlit, spojovali její návraty s nejrůznějšími katastrofami. Mysleli si, že přináší přírodní povodně, nemoci a války.

Kde se nachází kometa : Dráha komety

C/2022 E3 proletěla přísluním (nejbližším bodem dráhy ke Slunci) 12. ledna 2023 ve vzdálenosti 1,112 AU (166,3 milionů km) od Slunce. Nejblíže k Zemi bude 1. února 2023, k naší planetě se přiblíží na 0,284 AU (42,5 milionů km).

Kdy bude vidět kometa 2024

Jedním z nejzajímavějších a nejočekávanějších nebeských úkazů roku 2024 by mohla být kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. V pátek 27. září 2024 proletí kometa přísluním, nejblíže ke Slunci se octne v našich večerních hodinách.

Jakou rychlostí letí kometa : Komety mohou představovat potenciální hrozbu pro Zemi, v jejíž minulosti mohly způsobit některá hromadná vymírání. Obecně platí, že jsou mnohem nebezpečnější než asteroidy, neboť jejich rychlost může dosahovat až 3,5x vyšších hodnot (až 70 km/s, asteroidy ~20 km/s).

KVĚTEN 2024

Datum Hodina (SEČ) Úkaz
19. 16 h asteroid (2) Pallas v opozici se Sluncem (+9,0 mag)
20. 11 h Měsíc v konjunkci s α Vir (Spica 0,87° jižně; po půlnoci nad JZ obzorem)
20. 14 h Slunce vstupuje do znamení Blíženců
23. 15 h Měsíc v úplňku (14:53)


Na jaře 2024 ji najdou na ranní obloze majitelé velkých dalekohledů a v průběhu léta se pozvolna vytratí z noční oblohy. V srpnu, kdy začne dosahovat jasnosti pro pozorování v malých dalekohledech, z našeho území nebude pozorovatelná, uvidí ji výhradně obyvatelé jižní polokoule, a to dost nízko nad obzorem.

Co uvidime na obloze 2024

Bude mezi nimi setkání planet s Měsícem, polární záře viditelná z našeho území a v neposlední řadě také částečné zatmění „velkého“ Měsíce. Nebudou chybět ani pravidelné meteorologické roje Kvadrantidy, Perseidy, Tauridy a Geminidy.srpna 2024: meteorický roj Perseidy. Tak jako každý rok, mezi 17. červencem a 24. srpnem proletí proudem prachových částic, které na obloze vykreslí prchavé Perseidy.Pozorování má smysl i noc před a noc po maximu, ale meteory Perseid, i když stále v menším počtu, spatříme na obloze až do 24. srpna. Pozorování nejznámějšího meteorického roje roku – Perseid – je možné z celého území ČR.

Venuše je dobře pozorovatelná pouhým okem jako nejjasnější objekt na noční obloze po Měsíci. Venuše je nejjasnějším objektem na noční obloze po Měsíci. Pohybuje se vždy uvnitř zemské dráhy, což má za následek, že se nemůže na obloze od Slunce vzdálit dále než 47°.

Kde v Česku pozorovat hvězdy : DARK SKY Beskydy – Park tmavé oblohy je jediným místem v celé České republice, kde se můžete každý večer za příznivé předpovědi počasí podívat do vzdálených hlubin vesmíru astronomickými dalekohledy umístěnými pod tmavou oblohou daleko od rušivých světel měst.

Kdy bude vidět Mars 2024 : Ve středu 20. listopadu 2024 ozdobí oblohu trojice nápadných těles Sluneční soustavy. Nepřehlédnutelný bude Měsíc spějící do poslední čtvrti, v jehož těsné blízkosti najdete oranžový Mars.

Co se stane 8 dubna 2024

8. dubna – zatmění Slunce pozorovatelné v Mexiku, USA a Kanadě.

Při malé zenitové frekvenci přibližně 5-10 meteorů za hodinu vychází jejich společné maximum okolo 4. listopadu 2024. Měsíc bude v té době krátce po novu, takže vyhlížení meteorů má velmi dobré podmínky.na neděli 13. srpna 2023 čeká na zájemce o vesmír oblíbená podívaná. Nastane maximum každoročního meteorického roje Perseid. Meteory jsou vidět už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu sobotní noci uvidíme na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až osmdesát meteorů za hodinu.

Kde je v ČR největší tma : Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor.


Slávek Janoušek - Halleyova kometa