Antwort Kde žijí Porifera? Weitere Antworten – Kde žijí houbovci

Kde žijí Porifera?
Jedná se výhradně o vodní živočichy, z nichž většina je mořská. V moři se vyskytují od hloubek 1000 m až k přílivové čáře po celém světě. Sladkovodní druhy jsou pouze ve skupině Desmospongiae. V ČR se vyskytuje asi 6 druhů, které jsou ohrožené znečištěním vod.Její zástupce lze nalézt po celé Zemi a vyskytují se mezi nimi významní rozkladači, parazité či v průmyslu i potravinářství využívané druhy. Mnoho druhů náleží mezi mutualisty žijící v symbióze s cévnatými rostlinami nebo s řasami.Jehlice jsou někdy nepravidelně rozmístěny v těle, mohou ale také vytvářet i pravidelnou a poměrně pevnou vnitřní kostru. Jehlice někdy vybíhají z těla a slouží k ukotvení na měkkém dně.

Jak se rozmnožují houbovci : Houby se rozmnožují nepohlavně pučením nebo fragmentací.

Čím se živí houby

Houby nejsou rostliny. Neumějí fotosyntézu, nemají kořeny, listy ani květy. Živí se mrtvými, ale také živými rostlinami a živočichy. V živých organismech se chovají buď paraziticky, a tím své hostitele zabíjejí (pak nastoupí saprofyté), nebo symbioticky, a tedy na způsobu obživy s hostitelským druhem spolupracují.

Co je to Spongin : Spongin je druh kolagenu. Podobně jako ten je i spongin vláknitého tvaru a nerozpustný ve vodě, jedná se tedy o skleroprotein. Spongin tvoří oporné pletivo většiny živočichů z kmene houbovců (Porifera), zvláště pak těch z třídy rohovití (Demospongiae). Spongin dodává houbě ohebnost.

Ve zdravé půdě to žije!

  • Ta se vám ale povedla, ta půdička, pane Knotek… Tahle legendární hláška z Vrchní prchni byla sice použita v jiném kontextu, ale to nic nemění na faktu, že ke kvalitní půdě si můžeme dopomoci sami.
  • Klaďasové a padouši.
  • Bakterie.
  • Houby.
  • Žížaly.
  • Členovci.
  • Hlístice.
  • Prvoci.


Na spodní straně klobouku najdeme rourky (Hřiby) nebo lupeny (Muchomůrky), v nichž se tvoří výtrusy. Jsou to titěrné částečky o velikosti asi setiny milimetru. Pro jednotlivé druhy se liší velikostí, tvarem i barvou. Těchto výtrusů je houba schopna během své zhruba 14-denní existence vyprodukovat i několik miliard.

Kam patří houby

Mnozí z vás vědí, že houby nejsou ani rostliny ani živočichové, ale tvoří samostatnou říši organizmů. Tato říše, latinsky označovaná Fungi, zahrnuje nejen houby tvořící makroskopické plodnice, ale mnohem širší spektrum organizmů. Mikroskopické, plodnice netvořící organizmy pak tvoří převážnou většinu všech hub.Mají jednoduchou stavbu těla, to je paprsčitě (radiálně) souměrné. Mají rozptýlenou nervovou soustavu, dýchají celým povrchem těla.Na spodní straně klobouku najdeme rourky (Hřiby) nebo lupeny (Muchomůrky), v nichž se tvoří výtrusy. Jsou to titěrné částečky o velikosti asi setiny milimetru. Pro jednotlivé druhy se liší velikostí, tvarem i barvou. Těchto výtrusů je houba schopna během své zhruba 14-denní existence vyprodukovat i několik miliard.

Proces modrání je důsledkem oxidace látek obsažených v dužině, které se řadí do skupiny tzv. pulvinových kyselin. V případě modrajících druhů rodu Boletus jde o kyselinu variegatovou, v případě rodů Xerocomus (suchohřiby) a Xerocomellus (babky) o kyselinu xerokomovou.

Co je to Osculum : Povrch houbovců je poset drobnými póry (tzv. ostie), jimiž živočich nasává vodu, která pak odchází větším otvorem v horní části zvaným osculum.

Co je to Láčkovec : Láčkovci (Radiata) či dvojlistí (Diblastica/Diploblastica) je parafyletické seskupení bazálních živočichů, do něhož se řadí žahavci (včetně dříve oddělovaných rybomorek a kaviárovek) a žebernatky a případně houbovci, vločkovci a sporné salinely, prokáže-li se jejich existence a nebudou-li zařazeny mezi Bilateria.

Co všechno žije v půdě

V půdě najdeme nejprimitivnější archea, dále bakterie, houby, protista a celou plejádu bezobratlých živočichů, od mikrofauny přes mezofaunu po makrofaunu. Najdeme v ní, roztoče, chvostoskoky, hlístice, žížaly, larvy brouků, much, mnohonožky, stonožky a mnoho dalších skupin.

Mnoho druhů hmyzu, ryb, ptáků, obojživelníků , savců i rostlin zde nachází své útočiště (např. lipan, pstruh, parma, cejn, plovatka, rak, škeble, motýlice, vážka, komár, skokan, kachna, užovka, labuť, kvakoš, bukač, ledňáček, netýkavka, vrba, olše, stulík, lakušník, pomněnka, kosatec žlutý, zblochan).Pochva (houby) – orgán u některých hub, nachází se na třeni.

Co je kalich smrti : Co je kalich smrti

Jde o pochvu, z níž muchomůrka zelená vyrůstá. Tato pochva je bílá, tvoří ji jedna poměrně tenká blána a houbu obepíná jen volně, tzn. není k noze pevně přirostlá. Většinou sice kalich smrti alespoň trochu vyčnívá nad povrch, ale může být i celý schovaný.