Antwort Kam zasadit slaměnky? Weitere Antworten – Kdy sít slaměnky
Slaměnka patří mezi letničky a je třeba ji každý rok vypěstovat znovu. V březnu až dubnu vysejte všechna semínka do výsevní misky. Semínka slaměnek potřebují k vyklíčení světlo. Proto je buď vůbec nezahrnujte, nebo jen lehce poprašte substrátem.Slaměnky je třeba řezat ještě předtím, než se plně rozvinou. Květy, kterým se už začíná měnit barva středu, se pro sušení nehodí, mohly by zhnědnout nebo se přímo rozpadnout. Rostlinám zachováváme co nejdelší stonky, lépe se pak budou sušit. Odkvetlé květy odstraňujeme, aby rostlinu nevysilovaly.K sušení se sbírají stvoly v průběhu celého měsíce srpna. Dobré je sušit je ve stínu – ideální je půda s mírným průvanem. Zavěšeny by měly být květem dolů. Svůj tvar a barvu si statice podrží minimálně jeden rok.
Kam zasadit slaměnky : Semena vyséváme koncem března ve skleníku a mladé rostlinky vysazujeme po přepikírování na záhon v polovině května. Všechny slaměnky upřednostňují teplé slunné místo a dobře propustnou půdu.
Co sázet k sobě
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
cuketa/dýně | kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát |
česnek | rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku |
fazole | ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev |
hrášek | kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát |
Jak se suší statice : Tvoří přízemní růžici kopinatých laločnatých listů a drobné květy v hustých květenstvích na křídlatých lodyhách. Květní stvoly se sklízí postupně (plně nakvetlé) a suší se ve stínu. Pro řez do váz lze používat i čerstvé květy. Vyžaduje plně osluněné stanoviště, v polostínu špatně kvete.
Trvalé zastínění snese již zmíněný břečťan, bohyška, prvosenky (petrklíče), lomikámen stinný, kakosty a čemeřice, řeřišnice, hvězdnatec, jaterník, rozchodníky, škornice a hvězdnatce. Mezi vyšší trvalky vhodné do polostínu či stínu pak patří některé zvonky, třemdava, oměj, náprstník, udatna, rodgersie a ploštičník.
Mnoho hodin slunečního svitu na slunném balkoně orientovaném na jih – zejména v létě – poskytuje ideální podmínky pro pěstování různých rostlin: Mezi rostliny na balkon na slunci patří například pelargonie, kopretiny, rozmarýn, levandule nebo olivovníky, ale také oleandr, šalvěj, tymián a jiřina.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Nevhodnou předplodinou je tedy cibule, pór, pažitka atd. Ozimé obiloviny česnek zaplevelují. Naopak nejvhodnější předplodinou se nám jeví brambory, po kterých je půda dobře prohnojená a kvalitně hluboko zpracovaná. Po jahodách lze česnek pěstovat pouze za předpokladu, že nebyly napadeny háďátkem zhoubným.Doporučujeme předpěstovávat. Vysejte nejdříve 5-6 týdnů před posledními mrazy. Semena statice potřebují světlo ke klíčení, proto zasypejte jen tenkou vrstvou substrátu, aby nedocházelo k vysychání.
Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.
Co zasadit kolem chodníku : Z letniček jsou vhodné netýkavky (potřebují však více vody) nebo begónie (Begonia semperflorens). U chodníků mohou vyniknout i některé nižší a kompaktně rostoucí dřeviny, například brsleny (Euonymus fortunei „Emerald Gold“), zimolezy (Lonicera nitida), tavolníky (Spiraea japonica) a další.
Jaké trvalky na přímé slunce : Mezi ně patří:
- Mateřídouška. Voňavá bylinka, která je odolná vůči mrazu i suchu.
- Rozchodník. Nezmar.
- Netřesk. Sukulentní netřesk vydrží přímé slunce, extrémní sucha i mráz.
- Krásnoočko. Vyhovuje ji suché a slunné stanoviště.
- Řebříček.
- Dračík.
- Kakost.
- Bohyška (Hosta)
Co v létě do truhlíku
Jaké květiny na horký balkon
Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).
Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepa
- Mrkev.
- Česnek.
- Pórek.
- Kopr.
- Salát.
- Hrášek.
- Rajče.
- Paprika.
Papriky. Papriky se skvěle doplňují s petrželkou a tymiánem. Petrželka k sobě od paprik přitahuje škůdce a také pomůže vyšperkovat jejich chuť. Tymián naopak škůdce odhání, ale chuť paprik zvýrazňuje taktéž.
Co s česnekem aby vydržel : Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice.