Antwort Kam zasadit physalis? Weitere Antworten – Jak zasadit physalis

Kam zasadit physalis?
Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C. Rostliny vysazujeme do sponu 60 x 40 cm. Rostlině můžeme zajistit víc tepla nastýláním černé netkané textilie.Nenáročné je její množení z výsevu semen. Můžeme ji vysévat přímo na konečné stanoviště nebo si můžeme doma předpěstovat sazenice. Mochyně židovská třešeň se poměrně rychle rozrůstá, proto ji vysazujeme na dostatečně prostorné stanoviště, nejlépe v polostínu.V červenci mochyně začíná kvést

Po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají poměrně pozdě, až začátkem srpna do září. Sklidit je však musíte před prvními mrazy.

Kde pěstovat mochyni : Mochyni, teplomilnou rostlinu, můžeme pěstovat ve všech naších teplejších oblastech. Pro dobrý růst vyžaduje teplotu v rozmezí 16 – 25 °C. K pěstování jsou vhodné lehčí a humózní půdy. Na těžších půdách se opožďuje ve vývoji a špatně dozrává.

Kdy vyset physalis

Semínka mochyně můžeme od února do dubna předpěstovat na okně či ve skleníku. Před výsevem necháváme semínka přes noc namočené ve vodě, urychlujeme tím klíčení. Doba klíčení je 1–2 týdny, je třeba udržovat teplo.

Kdy Vysevat physalis : Sazeničky za oknem

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.

Mochyně potřebuje pro plné dozrávání plné slunce. V průběhu pěstování ji nezapomeňte přihnojovat ideální je zkvašený slepičinec, případně tekutá organická hnojiva zaměřená na růst (v první fázi) a kvetení a násadu plodů (ve fázi druhé).

Výsadbu ven uskutečníme až po 15. květnu do sponu 80 x 100 cm. K nastýláni požijeme bílou nebo černou netkanou textilii. Osvědčilo se pěstování mochyně ve studeném pařeništi, kde můžeme rostliny vysazovat již od konce dubna a tím uspíšit sklizeň.

Jak se starat o mochyně

Zálivka by měla být intenzivní a pravidelná, rostlina však nesnáší přemokření. Naopak zvládá dobře sucho, proto četnost zalévání přizpůsobíme těmto nárokům i aktuálnímu počasí a teplotám. Mochna kvete od června až do září a v tomto období by měla mít dostatek vláhy.Rostlinu sázíme do propustné, humózní půdy s dostatkem vláhy. Přes léto je vhodné rostlinu přihnojovat. Pokud chcete mochyni pěstovat jako trvalku můžete ji vsadit do květináče, přes léto nechat venku na slunečném stanovišti a na zimu uklidit do místnosti, kde nemrzne.Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.

Která mochyně je jedovatá : Mochyně židovská (Physalis alkekengi)

– jedovatá pro všechny druhy zvířat i člověka, otravy málo časté (záměna za mochyni peruánskou apod.)

Jak nechat dozrát mochyně : Vděčná bude za pravidelné přihnojování. Plody sklízíme na podzim a uložíme je v chladu a suchu, kde vydrží i několik měsíců. Pokud nejsou před příchodem prvních mrazíků plody dozrálé, můžeme úrodu sklidit a nechat dozrát na okenním parapetu, případně přesadíme celou rostlinu do nádoby a plody sklidíme po dozrání doma.

Proč jíst Physalis

Zralé plody physalisu jsou oranžovo-žluté, lesklé, trochu lepkavé. Bobule Inků nebo židovské třešně obsahují až 16 % bílkovin, hodně betakarotenu, vitamínu C, draslíku, fosforu, vápníku, magnézia. Physalis podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá regenerovat buňky, působí dobře na nervy, proti únavě.

Mochyně židovská je vytrvalá rostlina, silně odnožuje a tvoří souvislé porosty. Roste až do výšky 40–60 cm, má šroubovitě uspořádané listy 6–12 cm dlouhé a 4–9 cm široké, vejčité až trojhranné listy. Lodyhy jsou jednotlivé, nevětvené. Květ je nenápadný bělavý, typický pro lilkovité, podobný květu rajčete.Sušení květů mochyně židovské je přitom vcelku jednoduché. Koncem září nebo na počátku října, kdy jsou lampiónky nejvíce vybarvené, přistoupíme k jejich sběru. Při sušení pak pověsíme jednotlivé větvičky ve stejném směru, v jakém mochyně rostla v přírodě.

Na co je dobrý Physalis : Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.