Antwort Kam zasadit japonský javor? Weitere Antworten – Co zasadit k javorů

Kam zasadit japonský javor?
Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.Javorům, především mladým, nesvědčí příliš slunce a sucho. Naprosto nevhodné je například místo u jižní zdi. Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu. Prostokořenné sazenice se sázejí až po opadu listů.Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.

Jak se starat o javor : Velmi vhodné je javory v době vegetace občas přihnojit. Můžeme použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny, a také jim dopřát dostatek vláhy, ale pozor na přemokření. Zálivku bychom měli provádět i za zimních dnů bez mrazů. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto se obvykle vysazují do blízkosti vodního prvku.

Kde zasadit japonský javor

Javoru vyberte světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu, chráněné před větrem. Půda by měla být lehká, propustná, s příměsí rašeliny. Vhodné je přimíchat i uleželý kompost.

Co se hodí k japonskemu javoru : Nižší kultivary se také skvěle hodí pro pěstování v nádobách. Vzhledem k tomu, že japonské javory preferují mírně kyselé půdy, výbornými společníky jim budou rostliny se stejnými nároky jako jsou rododendrony, azalky, mamota širokolistá, čemeřice, bohyšky, čechravy, tlustonitníky, rákosníky japonské, nebo ostřice.

Velkou výhodou japonských javorů je jejich velká tolerance k řezu. Radikální řez provádíme vždy na jaře. Menší zakrácení pak do konce srpna, aby se řezné rány do zimy dostatečně zacelily a nedošlo pak v zimě k odmrznutí konců seřezaných větví. Nejvhodnějším řezem je pak řez letní, prováděný v druhé polovině a června.

Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.