Antwort Kam zasadit HEBE? Weitere Antworten – Jakou zeminu pro HEBE
Na zahradě hebe preferují vlhkou a dobře propustnou půdu a polostinná až slunná stanoviště, která by měla být chráněná před větrem a přímým zimním sluncem. Pokud pěstujeme hebe na balkoně nebo terase v nádobách, volíme stanoviště polostinné.V červnu na koncích větviček vykvétají bambulky droboučkých, bílých kvítků. Jedná se o nízký, polštářovitě se rozrůstající druh, jež není nutné stříhat, ale lze jej mírně tvarovat – nejraději zjara po mrazech. Pokud byste nechtěli přijít o květy, zastřihněte jej po odkvětu v červenci.Jak řezat hebe
Stačí je vysadit do půdy se stimulátorem zakořenění a řízky umístit do pařáku. Drobnější druhy lze rozmnožovat i dělením trsů. Hebe můžeme vysazovat do skalek, jako solitéry, do skupinové výsadby keřů, některé druhy i jako živé ploty. Rostliny lze pěstovat i v nádobách.
Co je to HEBE : Hebe neboli česky rozrazilec je okrasný velmi hustý keř, který původně pochází z Nového Zélandu. Zatímco u protinožců dosahuje výšky stromu, u nás se dorůstá 30 až 50 cm. Proto se hodí na trvalkové záhony, skalky, vřesoviště či do truhlíků. Vysadit ho můžete na místa, kam obvykle dáváte cypřišovité jehličnany.
Kdy kvete HEBE
V červnu kvete nenápadným, drobným, bílým květem. Doporučujeme na jaře sestřihnout (tvarovat), vhodné sestřihnout i po odkvětu. Slunné stanoviště, poroste i v polostínu. Půda propustná a dobře odvodněná.
Jak se pěstuje HEBE : Hebe preferuje slunečné stanoviště, ale zvládne i polostín. Pro optimální růst je důležitá propustná, mírně kyselá až neutrální půda s dostatečným zavlažováním. Přestože je 'New Zeland' jedním z nejodolnějších kultivarů proti mrazu, doporučuje se rostlinu na zimu chránit, a to zejména v chladnějších oblastech.
Hebe 'Green Globe' – hustý a nízký kompaktní keřík, dorůstající do výšky 20-40cm a šířky 60-80cm. Menší ozdobné listy mají sytě zelené zbarvení a rostlinu zdobí celou zimu. Jedná se o nekvetoucí kultivar Hebe. Velmi pěkně vypadá v nádobě nebo jako součást trvalkového záhonu.
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Jak se Rozmnozuji keře
Pro namnožení keřů používám dvě základní metody:
- generativní, výsevem semen.
- vegetativní, to znamená pomocí nejrůznějších rostlinných částí: řízkováním (dřevitými, kořenovými a listovými řízky) štěpováním (očkováním, roubováním), odkopky, hřížením.
Mrazuvzdorné hebe
Většina druhů není plně mrazuvzdorná – nízké teploty hebe vydrží, nicméně při mrazech je třeba keře chránit například chvojím, netkanou textilií nebo přenesením rostliny do nevytápěného skleníku. Ochranu před mrazem vyžadují hlavně druhy s velkými listy.Nejdéle kvetoucí trvalky
- Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)
- Svíčkovec (Gaura)
- Denivka (Hemerocallis)
- Šanta (Nepeta)
- Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
- Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)
- Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
- Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)
Sukulenty zasaďte do květináčů, nebo nádob, s dírkami, aby mohla přebytečná voda vytékat. Pokus budete přece jen chtít použít nádobu bez dírek, na dno umístěte kuličky keramzitu pro přirozenou drenáž. Kořeny rostliny se totiž nesmí utápět ve vodě, nebo vlhké půdě. Semena zatlačte plochým předmětem do substrátu.
Kdy množit keře : Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů. Chce to ale trpělivost.
Kdy se sází keře : od března až do října, tedy kdykoliv během vegetace. Nicméně nedoporučujeme provádět výsadbu v plném létě, neboť se tím zvyšuje riziko, že rostliny nestačí ani trochu prokořenit do volné půdy a přijde delší období veder a sucha. Pak je nutná intenzivní zálivka.
Čím stříhat keře
Jak postupovat
Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.
Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.
Co kvete celý rok : Na výběr je nepřeberné množství druhů, barev, květů i vůní. Pro trvalky je důležité zejména slunné místo a kvalitní, propustná půda. Mezi nejoblíbenější druhy patří pivoňky, karafiáty, řebříčky, kopretiny, sasanky, artyčoky, plaménky nebo slézovec.