Antwort Kam vyhodit kávovar? Weitere Antworten – Kam se starým kávovarem

Kam vyhodit kávovar?
Pro větší vysloužilé elektrospotřebiče jsou tu sběrné dvory. Podobně jako červené kontejnery je najdete ve větších městech i menších obcích. Mají svou otevírací dobu a jejich služby můžete využít zdarma. Do sběrného dvora můžete odvézt i jiné věci, které se vám doma hromadí a nemáte je kam dát.Zbytky potravin

Zbytky rostlinného původu lze vytřídit do bioodpadu, stejně jako kávovou sedlinu nebo sáčky od čaje. Živočišné zbytky patří do směsného odpadu.Větší elektrospotřebiče je možné odevzdat ve sběrný dvorech. Společnost REMA Systém nabízí občanům bezplatný svoz elektroodpadu přímo z domácnosti. Nechat odvézt si můžete například starou pračku, ledničku, televizi či vysloužilou autobaterii. Menší elektrospotřebiče je nutné zabalit do krabice.

Co dělat se starou elektronikou : Elektrospotřebiče se nesmí vyhazovat do popelnice, ale můžete je odevzdat např. přímo na prodejně, při nákupu nového přístroje. Dále můžete starý elektrospotřebič odvést do sběrného dvora, které má většina obcí, nebo vhodit do speciálního kontejneru, který je určen pro sběr elektroodpadů.

Kam vyhodit starou pánvičku

Snad každý už někdy řešil otázku, kam vyhodit připálené teflonové pánve (nejen od oblíbeného kapra) nebo třeba kam vyhodit varnou konvici, která může být také z velké části kovová. Tyto a další podobné předměty je nejlepší odevzdat do sběrného dvora.

Co nepatří do kontejneru na elektroodpad : Zejména drobné spotřebiče a baterie, např. mobilní telefony, rádia, kalkulačky, elektronické hračky apod. V tomto ohledu jsou lidé limitováni jen rozměrem vhozového bubnu, který činí 40 x 50 cm.

Správným řešením vzhledem k platnosti zákona č. 91/1996 a vyhlášky č. 451/2000 Sb., která zakazuje zkrmování zbytků jídel a také ke zmíněným normám o používání drtičů, je zbytky ukládat v uzavřených kontejnerech a předávat je specializované firmě k odborné likvidaci za úhradu.

Prošlé potraviny je třeba sesypat a vyhodit do směsného odpadu. Staré kompoty a zavařeniny taktéž patří do směsného odpadu, sklenice můžeme použít na další zavařování nebo vytřídit do kontejneru na sklo, kam rovněž patří lahve od vína a sirupů.

Kam vyhodit sušičku

Jak odevzdat k recyklaci

  1. Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
  2. Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.
  3. Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.
  4. Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.

Sušička ve skříni – ideální řešení, pokud nemáte v bytě dostatek místa. Umístění nenarušuje interiér a současně tlumí hluk. Častým řešením je umístění sušičky ve vestavěné skříni v chodbě. Sušička v kuchyni – pokud máte v kuchyni umístěnou již pračku, přidejte k ní rovnou i sušičku.Jak odevzdat k recyklaci

  1. Odvezte vysloužilá elektrozařízení do sběrného dvora ve vašem městě
  2. Vyhoďte spotřebič do kontejneru na odpadní elektro.
  3. Odevzdejte staré elektro v místě zpětného odběru.
  4. Nechte si zdarma odvézt staré spotřebiče z domácnosti.


V praxi to znamená, že starý počítač zaneste prodejci elektroniky, který je zapojený do kolektivního systému (Asekol, Ekolamp, Elektrowin atp.) nebo navštivte sběrný dvůr ve vašem městě.

Kam se starou matraci : Celý výrobek můžete odevzdat a to bezplatně do sběrného dvoru v místě Vašeho bydliště. Starou matraci rozhodně nelikvidujte spalováním nebo rozřezáním a uložením do tzv. žlutých kontejnerů na plasty. Při spalování unikají do ovzduší zdraví škodlivé látky.

Kam s hliníkovými plechovkami : Hliník a jiné kovy patří do 14 tisíc šedých kontejnerů nebo na sběrný dvůr. Ve většině měst a obcí Česka se ale od roku 2020 třídí kovy společně s plastem, k tomu slouží celkem 115 tisíc žlutých kontejnerů doplněných samolepkou „Kovy“.

Kam se starou tiskárnou

To nejjednodušší, co můžete udělat, je vyhodit starou tiskárnu do jednoho z červených kontejnerů určených pro elektroodpad. Obce mají totiž povinnost zajistit svým obyvatelům možnost zbavit se nebezpečného odpadu, jako je právě elektroodpad, a tyto kontejnery jsou nejčastějším způsobem.

Do kontejnerů na kovy patří drobnější kovový odpad, který lze skrz otvor bez problémů prostrčit – typicky plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady.Zbytky jídla pak lze vyhodit:

  • Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).
  • Do hnědých popelnic na bioodpad.

Jak vyhodit Gastroodpad : Kosti a nedojedené porce tvoří většinu gastroodpadu vzniklého v restauracích. Kosti jsou typickou ukázkou gastroodpadu, který vzniká i v domácnostech. Tam jej dáváme do směsného odpadu. Gastroodpad se obvykle sváží způsobem výměny popelnic plné za prázdnou místo jejich sesypávání.