Antwort Kam vrátit nalezené doklady? Weitere Antworten – Kam odevzdat nalezené doklady
Pokud doklad ztratíte, nahlaste to úřadu, který vám dokument vydal. Podobně se zachovejte také pokud jste nálezcem dokumentů. V takovém případě můžete doklady odevzdat na jakémkoliv obvodním oddělení policie České republiky.neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu: kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v Praze kterémukoliv úřadu městské části Praha 1 až 22, ztrátu nebo odcizení občanského průkazu lze ohlásit také Policii České republiky.Občanský průkaz odevzdáte u obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Jak postupovat při odcizení občanského průkazu : Máte povinnost požádat o nový občanský průkaz do 15 dnů po ohlášení ztráty nebo odcizení občanského průkazu. Za jeho vydání se vybírá správní poplatek 200 Kč. Při podání žádosti o nový občanský průkaz budete muset prokázat totožnost (např. cestovním pasem, řidičským průkazem, rodným listem).
Kam dát nalezenou peněženku
odevzdejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli. Pracovníci úřadu vám vystaví potvrzení, že jste věc předali. Jako nálezce máte právo na odměnu, která činí 10 procent z nalezené věci. Připočítat si můžete také náklady, které vám vznikly vrámci oznámení nálezu.
Co dělat s nalezenými penězi : Když najdete peněženku, vždy ji vraťte jejímu majiteli nebo odevzdejte na obecní úřad. V těchto případech máte nárok na deset procent z ceny nálezu. Předáte-li nalezenou věc policii, nálezné od ní nečekejte. V případě, že si peněženku ponecháte, hrozí vám i trest odnětí svobody.
V současné době vybíraný správní poplatek za ztrátu, odcizení nebo zničení OP ve výši 100 Kč nebyl zvyšován a vybírá se již od účinnosti zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, tj. od roku 2000.
Poplatky. Za vyhotovení OP do 30 dnů pro občana staršího 15 let – zdarma. Za vyhotovení OP do 30 dnů pro občana mladšího 15 let – 100 Kč. Za vyhotovení OP do 5 pracovních dnů pro občana staršího 15 let – 500 Kč.
Kam vrátit občanský průkaz zemřelého
Popis služby. Pokud máte v držení občanský průkaz zemřelého občana nebo občana prohlášeného za mrtvého, máte povinnost jej odevzdat. Občanský průkaz odevzdá kterýkoliv člen rodiny zemřelého, matriční úřad, pohřební služba, nemocnice, tj. kdokoli, kdo má občanský průkaz v držení.Občanský průkaz zesnulého se obvykle předává pohřební službě, která zajišťuje odvoz těla zemřelého, a ta jej poté odevzdává příslušné matrice. Pokud nemá objednatel pohřbu v době odvozu těla občanský průkaz zemřelého k dispozici, odevzdává jej následně sám na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností.Elektronické ohlášení musíte poslat datovou schránkou nebo e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. Pokud doklad najdete po nahlášení jeho ztráty, musíte ho odevzdat úřadu, protože už neplatí. Požádat o nový průkaz můžete na jakémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností, kde si ho posléze i vyzvednete.
Nalezenou věc (batoh, peněženka, kabelka, hotovost, osobní doklady,…) odevzdejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli.
Jak vyprat peněženku : Pokud ušpiníte peněženku jen běžnou nečistotou, postačí vám při čištění pouhý hadřík namočený ve vlažné vodě, vlhčený ubrousek, případně speciální přípravek na čištění kůže. Úplně zapomeňte na čistění pod tekoucí vodou. Peněženka může vodu nasáknout, udělat fleky, změnit tvar a po vyschnutí zapáchat.
Kam vrátit nalezené peníze : odevzdejte na obecní úřad, na jehož území jste ji našli. Pracovníci úřadu vám vystaví potvrzení, že jste věc předali. Jako nálezce máte právo na odměnu, která činí 10 procent z nalezené věci. Připočítat si můžete také náklady, které vám vznikly vrámci oznámení nálezu.
Jak postupovat při nalezu věci
Kdo věc najde, nesmí ji bez dalšího považovat za opuštěnou a přivlastnit si ji (§ 1051 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Dle občanského zákoníku je nálezce povinen vrátit nalezenou věc tomu, kdo ji ztratil, nebo vlastníkovi proti úhradě nutných nákladů a nálezného (§ 1052 odst.
Sankce. Pokud držitel neprodleně neohlásí zničení, ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu, dopustí se přestupku, za který lze uložit pokutu do 10 000 Kč.Pokud občanku u sebe nemáte, lze totožnost případně prokázat řidičským průkazem, pasem, či jinak (za určitých okolností může stačit i např. služební či studentský průkaz, nebo dokonce prohlášení třetí osoby). Policie je v daném případě povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se mohli identifikovat.
Kam pro novou občanku : Jak a kam se obrátit
Občan může požádat o vydání občanského průkazu u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22 (bez ohledu na místo trvalého pobytu).