Antwort Kam se očkuje Adacel? Weitere Antworten – Kam se aplikuje očkování

Kam se očkuje Adacel?
Většina očkovacích látek se obvykle podává do deltoidní oblasti nebo do anterolaterální části čtyřhlavého stehenního svalu.Vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli je určena pro osoby od 4 let věku. Vakcína se očkuje do horní části paže.Vakcína se aplikuje hluboko intramuskulárně, přednostně do deltového svalu. V dospělém věku se provádí očkování proti tetanu k zajištění dostatečné protekce získané primovakcinací v dětství nebo při poranění a nehojících se ranách.

Kam se píchá injekce proti tetanu : U dospělých je nejvýhodnější podání do deltového svalu, protože odtud aktivní složka putuje do podpažních mízních uzlin, kde se vytváří dobrá imunitní odpověď. Využívají se ale i jiné svaly, například pro očkování proti tetanu u dospělých svaly hýžďové.

Co se očkuje do ramene

Menveo – vakcína pro děti od 2 let proti meningokokům A, C, W135 a Y. Podává se 1 dávka do ramene, přeočkování s odstupem 5 -7 let.

Co se nesmí po Tetanovce : V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.

Tetanus, záškrt, černý kašel:

Tetanol pur (tetanus) – cca 150 Kč Boostrix (záškrt, tetanus, černý kašel) – cca 750 Kč Boostrix Polio (záškrt, tetanus, černý kašel, přenosná dětská obrna) – cca 1 200 Kč

Plošné pravidelné očkování bylo v České republice zavedeno v roce 1958. Očkování kojenců je součástí hexavakcíny. Po prodělaném onemocnění a po očkování nepřetrvávají ochranné protilátky déle než 10 až 12 let.

Kdy se nesmí očkovat proti tetanu

Pokud dojde k rizikovému poranění a pacient byl v posledních letech očkován, akutně se nepřeočkovává. Pokud však uplynulo více než pět let od očkování, aplikuje se jedna dávka vakcíny a u neočkovaných se přidává i dávka protitetanového globulinu. Někdy mají zejména alergici na očkování nepříznivé reakce.V době očkování nesmíte být akutně nemocní, 2–3 dny po aplikaci se nedoporučuje fyzická zátěž, návštěva sauny, solária ani větší konzumace alkoholických nápojů. Odstup od předchozího a dalšího očkování musí být minimálně dva týdny. V době očkování nesmíte brát antibiotika.Patří mezi ně mírná bolest, otok, zarudnutí a/nebo infiltrát v místě vpichu a funkční nemohoucnost, výjimečně se zduřením mízních uzlin. V ojedinělých případech může dojít ke vzniku granulomu. Vývoj těchto reakcí je příznivý, neboť příznaky vwe většině případů vymizí během 1 až 2 dní.

Jestliže vás ale ramena trápí dlouhodobě, zkuste se zaměřit na aktivity na správné držení těla včetně lopatky. Dále se zaměřte na činnosti, které svaly kolem kloubu jak posílí, tak je i udrží pružné. Vhodné cviky vám může poradit fyzioterapeut. A pokud jde o sport, před ním se nikdy nezapomeňte pořádně zahřát.

Jak dlouho je boule po Tetanovce : Dobrý den, většinou boule odezní v prvních dnech po očkování, proto ve Vašem případě doporučuji kontaktovat Vašeho ošetřujícího lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

Kdy nejít na očkování : mimořádně závažné reakce se zhoršením celkového stavu po předchozím očkování danou vakcínou; anafylaktická (těžká alergická) reakce na kteroukoli složku vakcíny; akutní onemocnění; léčba tlumící funkci imunitního systému nebo těžká porucha imunity jsou kontraindikací pro podání živé vakcíny.

Kolik stojí Adacel

Název vakcíny Nemoc Cena (1 dávka)
Adacel tetanus, záškrt, černý kašel 660 Kč; v 5 letech úhrada pojišťovnami
Avaxim hepatitida ("žloutenka") A
Bexsero meningokok B 2950
Boostrix tetanus, záškrt, černý kašel


Černý kašel se šíří prostřednictvím kapének, což jsou kapalné částečky, které se dostanou do vzduchu, když nakažená osoba kašle. Černý kašel může šířit i někdo, kdo má jen mírnou formu onemocnění, nebo nakažený člověk, který nemá vůbec žádné příznaky.Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.

Co se nesmí dělat po očkování : Vynechejte proto intenzivní pohybovou aktivitu, a i další činnosti omezte na minimum. Zejména druhý den po očkování, kdy můžete pociťovat zvýšenou únavu, celkovou slabost až malátnost, bolesti hlavy či další příznaky připomínající akutní infekční onemocnění.