Antwort Kam se co dává v lednici? Weitere Antworten – Co dávat do ledničky

Kam se co dává v lednici?
Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.Ve spodní části chladničky je nejchladněji – je to místo ideální pro ryby, uzeniny nebo maso. Proto v mnoha chladničkách Whirlpool najdete přizpůsobitelnou zásuvku Multi Fresh s různým nastavením teploty pro skladování potravin se specifickými potřebami, jako jsou ryby a maso (+0/2°) nebo mléčné výrobky (+2/3°).Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.

Kde je Nejchladneji v lednici : Nejchladněji je v dolní části lednice. Pokud bude teplota lednice nastavena na výše zmiňovaných 4 °C, v dolní části lednice bude teplota okolo 0 °C. V dolních přihrádkách skladujte potraviny, které podléhají rychlému kažení například ryby, chlazené kuřecí maso atd. Vrchní přihrádky jsou teplejší.

Proč se dávají rajčata do lednice

Jenže rajče není zvyklé na nízké teploty, takže když ho dáte do ledničky, zabijete jeho chuť a vůni. Rajče by nemělo být v teplotě pod deset stupňů. Lidé je tam dávají, protože mají pocit, že jim rajčata jinak shnijí. Ale když je dáte do tmavé místnosti, tak vám vydrží i měsíc.

Jak dlouho vydrží cibule v lednici : Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Brambory 1 – 2 měsíc 1 – 2 týdny
Cibule 1 měsíc 14 dní
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní

Vyhněte se dvířkům chladničky, kde je teplota nejvyšší, a raději je schovejte dozadu střední nebo vrchní police.

Teplotu v chladničce byste měli nastavit na 4 °C nebo nižší a v mrazničce na -19 °C (nebo -18 °C, v závislosti na modelu). V létě mírně zvyšujte nastavenou teplotu. Optimální teplota v okolí spotřebiče by měla být 20-25 °C.

Proč se rajčata nedávají do lednice

Nejprve je třeba si upřesnit, že rajčata nejsou určena pro nějaké dlouhodobější skladování. Po dozrání vydrží jenom pár dnů. „Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě proto nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu.Brambory kromě tmavého místa potřebují také uskladnění v suchu. V důsledku chladu navíc dochází k přeměně bramborového škrobu na cukru, tudíž brambory takzvaně sládnou, a navíc v lednici také podstatně rychleji klíčí.Na vrchních poličkách je vždy o něco tepleji než ve spodní části vaší ledničky. Do horní části proto patří hotové pokrmy, které jsou určeny k rychlé spotřebě. Tedy například polévky, ale také zákusky či chlebíčky. Střední část je určena pro masné a mléčné produkty.

Co do ledničky nepatří

Na brambory, cibuli a česnek vám stačí tmavé místo v chladnějším prostředí, třeba spíž nebo sklep. Ani zázvor do lednice nepatří. Stejně tak ovoci jako banány, mango, melouny, citrusy nebo ananas nedělá lednička dobře. Lépe uděláte, pokud je budete mít uloženy na lince při pokojové teplotě.

Jak dlouho vydrží zelenina v lednici : Zpravidla je to 5 až 7 dní. Nejdéle v lednici vydrží brokolice, kapusta, artyčoky, chilli papričky, brusinky, granátová jablka a kořenová zelenina (mrkev, ředkvičky, celer, řepa).

Proč nedávat vejce do lednice : Narušila byste tak jejich ochrannou vrstvu (kutikulu) a tím zvýšila jejich náchylnost vůči průniku mikroorganismů dovnitř. Snadno byste se pak doma mohli nakazit třeba nepříjemnou salmonelou.

Kde nejvíc chladí lednice

Spodní šuplík. Spodní šuplík je místo, kde je v lednici nejchladněji, a tedy ideální pro skladování potravin nejnáchylnějších ke zkažení.

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Rajčata 3 – 5 dní 2 – 7 dní
Paprika 5 dní 5 – 7 dní
Brokolice 3 – 5 dní
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny

Čokoláda: Čokoláda nejen přejímá pachy ostatních potravin uložených v lednici, ale díky vlhkosti a chladu dochází k tomu, že cukr vytváří na čokoládě bělavý povrch. Raději ji tedy skladujte na suchém tmavém místě s nižšími teplotami. Olej: Rostlinné oleje mění v chladu svou konzistenci – houstnou a tuhnou.

Proč nedávat pečivo do lednice : Přebytky chleba či pečiva do lednice také rozhodně nepatří – začnou zde totiž rychle vysychat, tvrdnout a drobit se. K jejich správnému skladování plně postačí čistá utěrka, do které chléb či pečivo zabalíte, a umístíte do chlebníku. Pečivo neskladujte v igelitových sáčcích – v nich rychle vzniká plíseň.