Antwort Kam s prošlými potravinami? Weitere Antworten – Co s Proslymi potravinami

Kam s prošlými potravinami?
Vše, co již nepotřebuji nebo nestihnu sníst a přitom je to zdravotně nezávadné – neplesnivé, nezkažené, neotevřené potraviny s označeným datem spotřeby. Prošlé ale zároveň neznamená zkažené. I potraviny po datu expirace můžete do lednice odnést.Ve sklepích máme většinou i uloženy zásoby kompotů, zavařenin a dalších potravin. Prošlé potraviny je třeba sesypat a vyhodit do směsného odpadu.

  • Luštěniny. Skvělým základem domácích zásob trvanlivých potravin jsou luštěniny, jako je například čočka, hrách, cizrna, fazole či sójové boby.
  • Ořechy a semínka.
  • Ovoce a zelenina.
  • Rýže, těstoviny a všelijaké zrní
  • Ořechová másla.
  • Koření a sušené bylinky.
  • Bílkoviny.
  • Vejce.

Co s Proslym masem : Naproti tomu experti říkají: Potraviny po uplynutí data spotřeby už ani neotevírejte a rovnou je hoďte do koše. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) totiž uvádí, že datum spotřeby na výrobcích se týká bezpečnosti. Potraviny lze konzumovat bezpečně až do tohoto data a pak už se nesmějí ani prodávat.

Co se stane když sním prošlý jogurt

Vyhazovat je možná považujete za obezřetné, ale ve skutečnosti je to zbytečné plýtvání. Ve většině případů pár dní prošlému jogurtu, mléku, tvarohu a dalším vůbec nevadí. Obvykle se uvádí doba jeden týden, kdy lze tyto produkty (při správném skladování) bez problému konzumovat.

Co se deje s Neprodanym jidlem : Z českých supermarketů přenechávají prošlé potraviny potravinovým bankám například řetězce Tesco, Globus, Ahold, Lidl nebo Globus. Převážně se jedná o trvanlivé potraviny, u nichž je datum spotřeby spíše orientační.

Kosti jsou typickou ukázkou gastroodpadu, který vzniká i v domácnostech. Tam jej dáváme do směsného odpadu. Gastroodpad se obvykle sváží způsobem výměny popelnic plné za prázdnou místo jejich sesypávání.

Správným řešením vzhledem k platnosti zákona č. 91/1996 a vyhlášky č. 451/2000 Sb., která zakazuje zkrmování zbytků jídel a také ke zmíněným normám o používání drtičů, je zbytky ukládat v uzavřených kontejnerech a předávat je specializované firmě k odborné likvidaci za úhradu.

Jaké potraviny mít v zásobě

Uložené trvanlivé potraviny by měly být konzumovatelné i za studena:

  • potraviny na cca 5 dnů
  • konzervovaná strava, kompoty, džemy a marmelády, nakládaná zelenina, med.
  • instantní polévky, instantní potraviny, dehydrované potraviny.
  • sušené proteinové koncentráty, sušené nebo kondenzované mléko, sušené maso.

Obsahuje zejména:

  • Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
  • Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
  • Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
  • Přenosné rádio s rezervními bateriemi.
  • Toaletní a hygienické potřeby.
  • Léky, svítilnu.

Pokud budete v mrazáku uchovávat jídlo delší dobu, hrozí, že ho už poté nebude možno kvalitně zpracovat. Přijde o svou barvu, chuť či správnou konzistenci. Velice praktické je napsat vždy fixem na obal datum zmrazení, abyste měli přehled.

Co hrozí z konzumace zkaženého masa Pokud sníte zkažené maso, hrozí vám velmi nepříjemné obtíže. Jedná se zejména o salmonelózu, kampylobakteriózu, E. coli a Shigelózu.

Co se stane kdyz snim prosly tvaroh : Vyhazovat je možná považujete za obezřetné, ale ve skutečnosti je to zbytečné plýtvání. Ve většině případů pár dní prošlému jogurtu, mléku, tvarohu a dalším vůbec nevadí. Obvykle se uvádí doba jeden týden, kdy lze tyto produkty (při správném skladování) bez problému konzumovat.

Jak dlouho po minimalni trvanlivosti : Po uplynutí data spotřeby by se již neměly konzumovat.

Na druhé straně, potraviny s označením datum minimální trvanlivosti (DMT) mohou být konzumovány i po uplynutí data uvedeného na obale.

Kolik tun potravin se vyhodí

Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá přibližně 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti.

Nyní většina z nich poskytuje jídlo s prošlým datem spotřeby zdarma nebo za symbolickou cenu potravinovým bankám. Odtud potraviny putují například do oblastí postižených přírodními katastrofami nebo válkou. Dostávají se také k charitativním organizacím, které pomáhají například lidem bez domova.Ve většině případů patří do nebezpečného odpadu, tudíž ho odvezte na sběrný dvůr.

Kam vyhodit Gastroodpad : Každá restaurace však musí počítat s odstraňováním nedojedených zbytků jídel. Kosti a nedojedené porce tvoří většinu gastroodpadu vzniklého v restauracích. Kosti jsou typickou ukázkou gastroodpadu, který vzniká i v domácnostech. Tam jej dáváme do směsného odpadu.