Antwort Kam na vítání občánků? Weitere Antworten – V čem jít na vítání občánků

Kam na vítání občánků?
Naprosto postačí šaty nebo sukně na denní nošení a muži mohou obléct kalhoty s košilí nebo svetrem. Malí občánci mívají velmi často oblečené v případě chlapců košili nebo svetřík a kalhoty a holčičky sukýnky nebo šatičky.Co je vítání občánků

Po narození dítěte je nutné zajít na úřad místní samosprávy a dítě zaevidovat. To je úkon čistě úřední a běžná praxe je taková, že na úřad, přesněji na matriku, „skočí“ tatínek v době, kdy je maminka s dítětem ještě v porodnici.Tyto obřady probíhají zpravidla v jarních měsících (březen – květen) pro děti narozené od září do března a v podzimních měsících (říjen – listopad) pro děti narozené od dubna do srpna. Rodiče dítěte mohou v případě zájmu potvrdit svou účast na obřadu vyplněním „Přihlášky na vítání občánků.

Kdo může jít na vítání občánků : Při obřadu vítání občánků jsou přítomni oba rodiče, svědci, pozvaní příbuzní. Pro některé rodiče má civilní obřad «vítání občánků» stejnou hodnotu jako křest, proto někdy uvádí, že mají dítě pokřtěné na radnici. Obřad není spojen s žádnými administrativními poplatky.

Co vzít s sebou na vítání občánků

Na vítání občánků musí zákonný zástupce přinést obdrženou pozvánku a mít s sebou občanský průkaz.

Jak dlouho trvá vítání občánků : Od pěti měsíců věku, miminko je již zralejší a obřad lépe zvládne. Jak je vítání dlouhé Obřad trvá zhruba 30 minut.

K vydání prvního občanského průkazu občanovi, který má trvalý pobyt na území České republiky, se předkládá:

  1. rodný list, a vzniknou-li pochybnosti o státním občanství, rovněž doklad o státním občanství občana, nebo.
  2. cestovní pas České republiky se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji.


Standardně vydávaný občanský průkaz bude hotový do 30 dnů od podání žádosti. Další možností je vydání občanského průkazu do 5 pracovních dnů nebo do 24 hodin pracovního dne. Občanský průkaz vydaný do 24 hodin lze převzít pouze v Praze na Ministerstvu vnitra.

Kolik stojí občanský průkaz do 24 hodin

Je však třeba počítat s lhůtou 30 dnů pro vydání občanského průkazu. Od 1. července 2018 lze vydat občanský průkaz také ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů za správní poplatek 500,- Kč nebo v pracovních dnech do 24 hodin za správní poplatek 1.000,- Kč.Kolik stojí eObčanka Pokud vám končí platnost dosavadního občanského průkazu za méně než 6 měsíců, můžete požádat o bezplatnou výměnu eObčanky. V případě ztráty, odcizení nebo poškození dosavadního občanského průkazu zaplatíte 200 Kč.- občanům mladším 15 let: při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra – 500,- Kč při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností – 250,- Kč při převzetí u Ministerstva vnitra, pokud byla žádost podána u obecního úřadu obce s rozšířenou působností – 250,- Kč

Přijetí žádosti o vydání občanského průkazu ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne: při podání žádosti a převzetí u Ministerstva vnitra – 1000,- Kč při podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností – 500,- Kč

Jak rychle se dá vyřídit občanský průkaz : Je však třeba počítat s lhůtou 30 dnů pro vydání občanského průkazu. Od 1. července 2018 lze vydat občanský průkaz také ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů za správní poplatek 500,- Kč nebo v pracovních dnech do 24 hodin za správní poplatek 1.000,- Kč.

Jak mít občanku v telefonu : Aplikace eDoklady slouží k tomu, abychom se obešli bez nutnosti s sebou nosit fyzické doklady, aktuálně tedy občanský průkaz, a vystačili si pouze s chytrým telefonem. Při spuštění se totiž aplikace napojí na Portál občana a stáhne si informace o občanském průkazu, které v ní zůstanou uložené.

Co je potřeba k vydání nového občanského průkazu

Co k tomu potřebujete

  1. dosavadní občanský průkaz s ustřiženým rohem,
  2. oddací list (při změně příjmení a stavu),
  3. doklad o trvalém bydlišti – nájemní smlouva, doklad o vlastnictví domu/bytu apod. (v případě, že chcete změnit adresu trvalého pobytu).


O vydání občanského průkazu pro dítě může jeho zákonný zástupce požádat na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností nebo v hlavním městě na úřadě kterékoli městské části Prahy 1 až 22. Nemusíte se tedy řídit trvalým bydlištěm. Na úřad musíte přijít i s dítětem, bude se tam fotit.Dítěti lze pořídit OP již od narození, stojí 50 Kč a platí 5 let. Zákonný zástupce předloží rodný list dítěte a svůj OP. Fotíme přímo na pracovišti přes počítač. Od 15 let věku má občan povinnost mít OP, od tohoto věku je vydáván zdarma, jeho platnost je 10 let.

Jak urychlit vydání občanského průkazu : Žádost o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě lze podat u Ministerstva vnitra nebo u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22. Občanský průkaz vydávaný do 24 hodin lze převzít pouze u Ministerstva vnitra.