Antwort Jakou zobcovou flétnu pro děti? Weitere Antworten – Jak vybrat zobcovou flétnu

Jakou zobcovou flétnu pro děti?
Jak již bylo řečeno výše, pořiďte dětem sopránovou flétnu s anglickým prstokladem. Rozhodně neuděláte chybu s flétnami značek Smart nebo Aulos v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. Vybírejte flétny, které jsou složené ze tří dílů (tuto informaci zjistíte u každé flétny v popisku – dole v sekci „Parametry“).Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.altová flétna – rozsah f1 až c4 (notuje se v houslovém klíči jak zní, někdy o oktávu níže) tenorová flétna – rozsah c1 až g3 (notuje se v houslovém klíči jak zní) basová flétna – rozsah f až c3 (notuje se v oktávovém basovém klíči, resp. o oktávu níže než zní) velkobasová flétna – rozsah c až g2.

Co je to příčná flétna : Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.

Jak se naučit hrát na flétnu

Dospělí mohou vyzkoušet sérii školy hry na sopránovou zobcovou flétnu Flauto dolce, děti pak ocení například Školu hry na zobcovou flétnu: Se skřítkem Toníkem. Dobré hudební základy můžete získat i na internetu. Existují různé kurzy, často placené, zaměřené přímo na výuku hry na flétnu pro začátečníky.

Odkud pochází zobcová flétna : Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.

Pro děti a začátečníky doporučujeme flétny plastové (např. od výrobce Nuvo, Aulos či Mollenhauer), pro zkušenější a profesionální hráče jsou vhodné dřevěné flétny, u kterých kvalitu zvuku ovlivňuje druh a kvalita dřeva.

Flétny se vyrábí z plastu, dřeva nebo v jejich kombinacích. Pro malé děti jsou vhodnější flétny plastové nejen kvůli nižší váze, ale také poměru kvality a ceny. Běžně se také doporučuje volit flétnu složenou ze tří dílů a s barokním prstokladem. Druhé zmiňované ale také může záležet na preferencích učitele hudby.

Co je to zobcová flétna

Zobcová flétna je dechový nástroj, patří do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Do této kategorie patří i zobcové flétny vyrobené z umělých hmot – řadí se sem pro své zvukové vlastnosti. Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci.Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.Rozsah příčné flétny je h(c1) – d4. Moderní příčná flétna se skládá ze tří částí: 1.) Hlavice je u moderních fléten rovná, u altových, tenorových nebo basových fléten může být zahnutá.

Obecně lze říci, že začít se dá už v předškolním věku, cca okolo 5. roku věku. V tomto věku je totiž dítě již schopno přesně chápat, co se po něm chce a navíc udrží pozornost. Jak již bylo zmíněno, velkou roli hraje i výběr hudebního nástroje.

Kdy začít hrát na flétnu : Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jak držet zobcovou flétnu : Flétny s klíčem (zobcové flétny)

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.

Kdo vymyslel flétnu

3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.

Tón F píšeme do notové osnovy do první mezery zdola. Tento prstoklad platí pro barokní typ flétny. Německý typ hraje F tak, že pravou rukou zmáčkneme jen čtvrtou dírku (bez dvojdírky).Správné foukání

Do flétny foukejte jemně a stále stejnou silou. Pokud budete foukat příliš silně, flétna bude mít ostrý a nepříjemný zvuk. Základem je foukat do náustku, a to velmi jemně. Stejně jemně jako když foukáte do bublifuku a chcete mít krásné bubliny.

Jak se hraje na flétnu f : Tón F píšeme do notové osnovy do první mezery zdola. Tento prstoklad platí pro barokní typ flétny. Německý typ hraje F tak, že pravou rukou zmáčkneme jen čtvrtou dírku (bez dvojdírky).