Antwort Jakou půdu pro trávník? Weitere Antworten – Jaký písek na trávník

Jakou půdu pro trávník?
Křemičitý písek má několik charakteristik, které ho činí ideálním pro aplikaci do neprosperujících porostů. Jednou z hlavních výhod pískování trávníku je jeho schopnost zlepšit drenáž půdy a prosakování. Díky své struktuře umožňuje vodě snadno protékat, což zabraňuje stagnaci vody a tvorbě louží.Obecně se dá říci, že pro optimální růst potřebuje vrstvu 10 – 15 cm kvalitní zeminy. Ideálním podkladem pro pokládku travních koberců je Trávníkový substrát intenzivní AGRO CS. Ten je zvláště vhodný tam, kde je zemina velmi špatná (jílovitá, kamenitá).Podloží musí být pevné a zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů, apod.) a jiných nečistot. Čím rovnější a hladší podklad, tím lepší výsledný estetický dojem. Jako poslední vrstva pod umělým trávníkem se doporučuje 20 – 30 mm drceného kameniva, velikosti zrna cca 0,5 – 2 mm, pokud to umožňuje místo pokládky.

Čím zasít trávník : Výsev travních semen

Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.

Čím pískovat trávník

Nezapomeňte trávník zapískovat. To je krok, na který se často zapomíná. Používá se křemičitý písek o frakci 0-2 milimetry – podobný, jaký se používá na plážovém volejbale. Křemičitý písek odlehčí strukturu zeminy a usnadní pronikání živin ke kořenům.

Kolik písku na trávu : Kolik písku na m2 bude potřeba Obecně platí, že pro průměrný trávník je doporučena aplikace 5 – 10 kg na metr čtvereční. Avšak tento údaj může variabilně kolísat podle aktuálního stavu zeminy a vegetace.

Příprava půdy. Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru.

První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

Jak připravit půdu na trávník

Příprava půdy. Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru.Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.Kolik písku na m2 bude potřeba Obecně platí, že pro průměrný trávník je doporučena aplikace 5 – 10 kg na metr čtvereční.

Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Jak Dosit trávu : Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Co zasadit do písčité půdy : Kromě vřesu a vřesovce vysaďte okrasné trávy, drobnější jehličnany (jalovce, borovici kleč, zakrslé smrky) a menší keře (čilimník, kručinku, dřišťál).

Proč neroste tráva

Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.

Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.

Co se spálenou trávou : Možná opatření: Takto se spálený trávník opět zazelená

Proto trávník intenzivně a důkladně zalévejte zavlažovačem. Při zalévání by mělo být použito přibližně 15 až 20 litrů vody na metr čtvereční. V případě potřeby zkontrolujte pomocí rýče nebo trubky, jak hluboko voda pronikla do půdy.