Antwort Jak zvládnout dluhy? Weitere Antworten – Co delat kdyz nemám na dluhy
Návrh na povolení oddlužení můžete podat pouze prostřednictvím advokáta, notáře, soudního exekutora, insolvenčního správce nebo akreditované osoby. Tito odborníci sepíší návrh na oddlužení na základě informací, které od Vás získají.Jak vyřešit dluhy
- Důležitá je prevence.
- Nedělejte mrtvého brouka.
- Půjčte si jen tehdy, když máte pouze dočasné problémy.
- Refinancujte si půjčku.
- Konsolidujte půjčky.
- Objevte, kde a jak zjistit dluhy zdarma a kontrolujte je.
- Řekněte si o pomoc s dluhy.
- Půjčte si od rodiny nebo známých.
Je hned několik způsobů, jak můžete získat peníze na své dluhy. Patří sem např. půjčka od rodiny nebo známého, nebankovní půjčka nebo prodej majetku. Půjčka od rodiny či známého je z těchto řešení to nejschůdnější, ale často se stane, že nikdo z nich nemusí mít dostatečný objem peněz nebo nemusí chtít půjčit.
Co dělat když dlužník neplatí : Když dlužník neplatí, musíte k soudu. Trestní oznámení nepomůže
- Shromážděte doklady.
- Překontrolujte stáří pohledávky.
- Vyberte si, jestli se do sporu pustíte sami, nebo s právníkem.
- Podejte žalobu.
- Nenaléhejte, rozhodnutí soudu neurychlíte.
- Čekejte, jestli se dlužník neodvolá
- Když bude nejhůř, předejte případ exekutorovi.
Co kdyz nebudu platit dluhy
Odpověď: Neplacení dluhů není trestným činem. Pokud dlužník nesplácí své dluhy, faktury nebo směnky, automaticky to neznamená, že se dopustil trestného činu. Pokud se tedy jedná o běžné občanskoprávní spory, vězení Vám nehrozí.
Co dělat když nemám peníze na splátky : Pokud se Vám stane, že nebude mít dostatek finančních prostředků na splácení půjčky, je dobré se okamžitě spojit s bankou, kde dlužíte, a situaci začít neprodleně řešit. V takovém případě můžete počítat se vstřícností banky, která se bude snažit najít spolu s Vámi nejschůdnější řešení.
S nástupem nového občanského zákoníku (od 1. 1. 2014) se ale vše změnilo. „Dědic hradí nově dluhy zůstavitele v plném rozsahu, tedy případně i nad cenu nabytého dědictví, s ostatními dědici společně a nerozdílně,“ vysvětluje Radim Neubauer, notář a prezident Notářské komory ČR.
Nebyla-li splatnost dluhu určena dohodou či stanovena právním předpisem nebo rozhodnutím orgánu, lze o splnění dluhu dlužníka požádat kdykoliv. Dlužník je v takovém případě povinen splnit dluh prvního dne poté, kdy byl o jeho splnění věřitelem požádán (splatnost je určena výzvou věřitele).
Na co si nebrat úvěr
Nepůjčujte si proto:
- Na vánoční dárky.
- Na nový telefon, který nepotřebujete.
- Na splacení starší půjčky.
- Na drahou dovolenou do zahraničí
Kontakty na organizace pomáhající s dluhovou problematikou
- Člověk v tísni, o.p.s.
- Rubikon centrum.
- Poradna při finanční tísni, o.p.s.
- Asociace občanských poraden.
- celsuz – centrum pro lidi sociálně znevýhodněné
- Finanční arbitr.
- Česká advokátní komora.
- Bezplatná právní poradna.
Obecná promlčecí doba dluhu činí 3 roky.
Promlčecí lhůta u dluhu se zastaví, pokud věřitel v promlčecí době uplatní své právo u soudu nebo jiného orgánu veřejné moci (v průběhu soudního řízení promlčecí lhůta neběží a právo se nepromlčí). Strany si mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu než stanoví zákon.
Podle nového občanského zákoníku platného od začátku roku 2014 má dědic povinnost hradit dluhy zůstavitele (zesnulého) v jejich plné výši. Dluhy tedy musí dědic uhradit i tehdy, když přesáhnout hodnotu zděděného majetku.
Na co si dát pozor při úvěru : Důkladně čtěte smlouvu
- celková výše půjčky.
- celková částka, kterou za úvěr zaplatíte.
- úroková sazba a RPSN.
- délka splácení půjčky.
- výše měsíčních splátek.
- podmínky předčasného splacení úvěru.
- co se stane při opoždění se splátkou.
- právo na odstoupení od smlouvy.
Jak řešit dluhy po splatnosti : V tomto případě je potřeba obratem zaplatit dlužnou částku a následně zaslat věřiteli dopis (doporučeně, s dodejkou, kopii si ponechte) s vysvětlením situace. Také se nezapomeňte u věřitele informovat, zda Vám z důvodu prodlení nevznikly další závazky, např. zda Vám nebyl účtován úrok z prodlení, smluvní pokuta apod.
Co nelze promlčet
Dále platí omezení pro některá práva, která nelze promlčet vůbec. Jsou jimi právo na výživné, právo vlastnické, právo domáhat se rozdělení společné věci, právo na zřízení nezbytné cesty a právo na vykoupení reálného břemene.
Podle aktuální právní úpravy mají dědicové v zásadě dvě možnosti, jak nezdědit dluhy. Dědicové mohou buď odmítnout dědictví jako celek nebo v zákonem stanovené lhůtě učinit tzv. výhradu soupisu. V tomto případě přebírá dědic dluhy pouze do výše nabytého majetku.Co dělat, když nemůžete splácet
Pokud se ocitnete v situaci, kdy nemůžete svou půjčku řádně splácet, nemusíte hned panikařit. Banky jsou na takovou situaci připraveny. Proto svého věřitele kontaktujte. Je velmi pravděpodobné, že banka bude mít pro výpadek pochopení a nabídne nějaké dočasné řešení.
Po kolika letech zaniká exekuce : Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.