Antwort Jak zregenerovat trávník? Weitere Antworten – Jak zlepsit kvalitu trávníku

Jak zregenerovat trávník?
V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.Obnovu trávníku provádíme od dubna do konce října vždy s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu).

Čím Dosypat trávník : Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Čím zasít trávník

Výsev travních semen

Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.

Kdy začít s údržbou trávníku : Pokud byla daný rok zima mírnější, pravděpodobně budete s údržbou muset začít dříve. Nejpozději byste měli sekat ve chvíli, kdy výška trávníku dosáhne 10 centimetrů. Poznámka: Jestliže jste trávník po zimě pohnojili, vyčkejte alespoň jeden až dva týdny, než na něj vyrazíte se sekačkou.

Před vlastním založením trávníku je nutné plochy pečlivě urovnat. Nyní je vhodná doba pro aplikaci tzv. startovacího hnojiva, které již může obsahovat více dusíku než v případě zásobního hnojení. Při použití kombinovaného hnojiva NPK je aplikační dávka 1,5 – 2 kg/ 100 m2.

Prořezání (vertikutace), sekání, provzdušnění, dosev travního semene, hnojení a závlaha postaví trávník na nohy! Jarní údržbu trávníku zahájíme sběrem větviček, hrabáním starého listí a likvidací staré trávy. Nejdříve ale počkáme, až bude pěkně suchý, jinak bychom ho mohli poškodit.

Jak zpevnit trávník

Houževnaté desky pro maximální zpevnění plochy i ochranu trávník vůči provozu. Venkovní desky Mosolut INB s širokou škálou využití poslouží i jako zatravňovací dlaždice. Dlaždice Mosolut INB ve verzi venkovních desek lze instalovat na stávajících travnatých plochách i na hlínu, štěrk či písek.Příprava půdy. Před osetím musíte půdu řádně zkypřit minimálně do hloubky ryče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda se bude moci lépe vsakovat. Práci vám usnadní použití zahradního kultivátoru.To nejlepší, co trávníku v únoru můžete dát je klid. Pokud však u Vás není na trávníku sníh ani trvalý mráz, je to ideální doba pro poslední aplikaci podzimního hnojiva. Tato dávka dokáže trávník v předjaří geniálně zregenerovat, aniž byste se museli v březnu nějak snažit. Zazelená se a zhoustne dříve než jste zvyklí.

Jednoduchý pracovní postup:

  1. Pokosení trávníku velmi nízko.
  2. Vertikutace trávníku – prořezání
  3. Vyhrabání stařiny – vyčesání
  4. Přesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.
  5. Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.

Jak urychlit růst trávy : Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.

Proč se Vápní trávník : Vápnění trávníku se používá pro odstranění mechu. Ten se tvoří na ostíněných místech s kyselou půdou. Hašené vápno z českého nebo dolomitického vápence snižuje kyselost půdy a vytváří optimální pH.

Jak často zalévat zasety trávník

Nově vyseté travní semeno musíte udržovat rovnoměrně vlhké zejména během prvních 3-4 týdnů. Při zalévání držte proud vody směrem nahoru, aby se mohla voda rovnoměrně snášet shora dolů. Výhodou tohoto postupu je, že se travní semeno výrazně neodplavuje a voda se ještě může ve vzduchu mírně ohřát.

Jako optimální doporučujeme sekat trávník dvakrát týdně, v letních měsících postačí jedenkrát. První hnojení můžeme provést po první seči. Nejvhodnější je používání dlouhodobě působících hnojiv, která dokáží trávník vyživit až po dobu třech měsíců. U klasických krátce působících hnojiv nám živiny v trávníku vydrží max.Nejprve zlikvidujte plodnici hub, zeminu zryjte, nakypřete a důkladně zalijte vodou. Tím dodáte trávníku dostatek živin a vody. Pokud víte, že by to nestačilo a váš trávník je v opravdu dezolátním stavu, vykopejte zeminu až do hloubky 30 centimetrů a vyměňte ji za čerstvou.

Kdy nejpozději zasít trávu : Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká. Vysévat lze také od září třeba až do poloviny října v závislosti na počasí. Kdo má automatický závlahový systém, může trávník vysévat kdykoliv ve vegetačním období.