Antwort Jak zmrazit dýní? Weitere Antworten – Jak uchovat dýni v mrazáku

Jak zmrazit dýní?
Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná. Pak se vyplatí dýni oloupat a slupku použít na zeleninový vývar.

Jak konzervovat dýně : Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak dlouho vydrží dýně v mrazáku

Poté je třeba odstranit slupku a dužinu nakrájet na malé kostičky a nasypat do sáčků. K balení dýně a dalších produktů je dobré použít vakuovou svářečku, aby byla potravina pevně uzavřena a neabsorbovala pachy ostatních produktů. Takto zabalené kostky dýně lze skladovat v mrazničce až rok.

Jak uchovávat dýně : Nejlepší je suché a dobře větrané místo (např. sklep v paneláku), kde na dřevěném roštu nebo policích plody rozložíme tak, aby se navzájem nedotýkaly. Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání.

Nejlepší je suché a dobře větrané místo (např. sklep v paneláku), kde na dřevěném roštu nebo policích plody rozložíme tak, aby se navzájem nedotýkaly. Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání.

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Kdy utrhnout dýni

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.Poté je třeba odstranit slupku a dužinu nakrájet na malé kostičky a nasypat do sáčků. K balení dýně a dalších produktů je dobré použít vakuovou svářečku, aby byla potravina pevně uzavřena a neabsorbovala pachy ostatních produktů. Takto zabalené kostky dýně lze skladovat v mrazničce až rok.Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Nezralé dýně jsou prý jedovaté. Je 12. červevec a pod rostlinou už je asi 5-6 plodů v různém stupni zralosti. Ten nezralejší už má světle oranžovou barvu.

Jak zpracovat do hokaido dýně : Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.

Jak dlouho vydrží dýně : Dýním vyšlechtěným z dýně neboli tykve obecné (Cucurbita pepo) a z dýně muškátové (Cucurbita moschata) postačí týdenní či dvoutýdenní vyzrávání. Dobře vyzrálé dýně velkoplodé vydrží výtečné až do jara a ještě déle.

Jak prodloužit životnost vydlabané dýně

Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.

Ideální čas nastává pro výsev už na konci dubna, pokračovat můžeme až do konce května. Vysévat můžete rovnou do záhonu. V zemině vyhloubíme důlky, kam vysejeme 2 až 3 semena, která vyséváme do hloubky 3 až 5 cm. Klíčení můžete očekávat zhruba do 10 dnů.Dýně rozhodně nepatří do sklepa, nejdéle – až několik měsíců – vydrží v prostředí s dostatečně nízkou vzdušnou vlhkostí, a s teplotou mezi 12ti až 18ti stupni Celsia. To znamená uchovávat dýně na půdě, na chodbě nebo dokonce přímo v bytě, kde mohou sice trochu seschnout, většinou však nezplesniví.

Jak se pozná že je dýně zralá : Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.