Antwort Jak změřit středovou osu? Weitere Antworten – Kdy měnit středové složení

Jak změřit středovou osu?
Středové složení, respektive ložiska středového složení, je potřeba vyměnit pokud při otáčení drhnou nebo je v nich vůle. To zjistíme tlakem a tahem na kliky, pohyb klik v ložiscích a klepání prozradí vůli.Kliky jsou dole, řada přichází na osu. Nejprve vždy povolujeme levou misku. Důležité je přesné usazení speciálního klíče do drážek, od věci není ani jeho přitažení šroubem. S italským závitem (ITA) se už téměř nesetkáte, při povolování anglického závitu (BSA) otáčíme klíčem u obou misek dopředu směrem k přednímu kolu.povolte pojistku vodítka přehazovačky (pokud vaše přehazovačka má zamykání vodítka) odemkněte si vodítko přehazovačky (pokud vaše přehazovačka má zamykání vodítka) povolte a vytáhněte pevnou osu/ povolte rychloupínák. pravou rukou posuňte přehazovačku dozadu a vyndejte kolo.

Po kolika km měnit pláště na kole : Obecně se ale dá říct, že by se měly pláště kol vyměnit po zhruba 2000 – 4000 najetých kilometrů. Rozmezí se uvádí z toho důvodu, že každý cyklista má trochu jiný jízdní styl. Důležitou roli na opotřebení pláště hraje i terén, po kterém jezdíte a váha cyklisty. Všechny tyto aspekty výrazně ovlivní rychlost opotřebení.

Jak utáhnout středové složení

Imbusovým klíčem dotáhneme šrouby na levé klice, dotažení by mělo být stejnoměrné. Pozor, šetřete silou, výrobce doporučuje maximálně 10–15 Nm, aby nedošlo ke stržení závitu a tím znehodnocení celé kliky. Je také dobré utahovat šrouby střídavě, ne jeden zcela a pak teprve druhý.

Jak dotahnout naboj kola : Osu protáhneme do náboje ze strany ořechu, nasadíme a přitáhneme konus na druhé straně tak, aby neměl vůli. Pak jej přidržíme klíčem a dotáhneme k němu kontramatku. Závěrečnou fází je stažení do sebe pomocí kónusových klíčů – klíč v levé ruce na vnější misku, klíč v pravé na vnitřní a oběma utahovat směrem dolů.

Pevná osa má několik podob. Může vypadat jako silný rychloupínák, který má na konci závit, kterým se uchycuje přímo do rámu kola. Ale také může být průchozí se závity na obou stranách s použitím koncových matic.

Nejtěžší bude změření stoupání závitu, které může mít hodnoty 1,0 mm, 1,5 mm, 1,75 mm a 2,0 mm. Zde si však můžeme pomoci započtením 10 závitů a jejich přeměřením. U předních os se setkáme pouze s rovnou hlavou. Pozor si musíme dát u vidlic Fox, kde je osa o průměru 15 mm, ale samotný závit má průměr 14 mm.

Kolik kilometrů ujet na kole

Průměrně zdatný cyklista dokáže ujet na kole přibližně sto kilometrů za den.Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.Odklop páčku „rychloupínáku“ na pravé straně tak, aby zapadla do výřezu v osazení osy. Pak normálně celou osu vyšroubuješ ze závitu ve vidli a osu vytáhneš. Je tam pravý závit, tak to půjde v pohodě.

Při demontáži klik necháme prachovku v klice a povolíme imbusový šroub. Ten se opírá o prachovku, takže povolováním stáhne kliku z osy. Pod klikou mohou být umístěny podložky nebo těsnění , jejichž orientaci je potřeba si zapamatovat pro zpětnou instalaci.

Na jaký tlak nafouknout kolo : Zpravidla je dobré foukat v rozmezí cca 2–3 bary / 30–40 psi. Pokud jezdíte spíše po asfaltu, volte spíše horní hranici. Pláště se budou lépe odvalovat a pojede se Vám lehčeji. Pokud jezdíte více v terénu a po přírodním povrchu, volte spíše tlaky kolem 2 barů.

Jak moc utáhnout kola u auta : Utahujte do kříže, aby si kolo tzv. „sedlo“. Po spuštění na zem pak dotáhněte kola na hodnotu požadovanou výrobcem, obvykle to bývá v rozmezí 85–140 Nm, nejčastěji 120 Nm. Abyste se vyhnuli pořizování dvou momentových klíčů, lze první dotažení na 30 Nm vynechat a kola prostě dotáhnout s citem.

Jak změřit pevnou osu

Přední pevné osy

Sleduje se průměr osy, její celková délka, průměr a délka závitu a stoupání závitu. Orientovat se dá také podle rozměru náboje, tedy jeho vnitřního průměru pro osu krát OLD rozměr náboje. V případě pevných os tedy 12×100 mm, 15×100 mm, 15×110 mm či 20×110 mm. Přesné rozměry je třeba vždy dodržet.

boost. Je označení nového trendu týkajícího se širších nábojů osazovaných primárně na pluskových a devětadvacetipalcových kolech. Hlavním důvodem pro větší šířku nábojů je tužší výplet.Ve stolici přiblížíme centrovací čelisti co nejblíže k ráfku, aby se ho zlehka dotýkaly. Najdeme nejbližší drát, který přitáhne ráfek zpět k centrální ose (na protilehlé straně náboje vůči vychýlení), a utáhneme ho o čtvrt otáčky. Otáčíme kolem a kontrolujeme vychýlení a provádíme úpravy, doku není ráfek vycentrovaný.

Kolik spálím jizdou na kole : Při jízdě na kole i při mírné rychlosti 20 km/h se spálí zhruba 563 kcal za hodinu. Rozdíl v množství spálených kalorií se ještě zvýší, když se přidá na intenzitě. Při rychlé chůzi rychlostí 6,5 km/h se spálí 352 kcal za hodinu, ale když pojedete na kole rychlostí 30 km/h, spálíte už 844 kcal za hodinu.