Antwort Jak zlikvidovat roj včel? Weitere Antworten – Co dělat když se rojí včely

Jak zlikvidovat roj včel?
Roj je nejlepší pokropit vodou, včely se semknou a nebudou odlétávat. Posléze, rychlým a silným úderem do větve, na které je roj přichycen, je včelař sklepne do připravené bedny. Roj, který má v bedně, je možné vrátit zpět do připraveného úlu. Osazování včel zpět do úlu se provádí navečer, kdy už včely nelétají.Vosy v zemi vypálíte nebo zničíte sprejem

Vhodné je také nastříkat co nejhlouběji do nory a kolem vchodu sprej proti lezoucímu hmyzu, použitý takto razantně bude účinkovat déle. Na trhu jsou i různé insekticidní prášky, postřiky proti vosám či sršňům anebo aerosolové spreje (Biolit, Raid, Rebel a podobně).Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak dlouho se roji včely : Matka je ale ještě špatný letec – usadí se někde v blízkosti úlu – na větvi apod. Včely se k ní srotí – vytvoří rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den či dva.

Co nesnáší včely

Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Co odpudí včely : Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata. Hodí se proto i jako přírodní repelent při cestách do přírody, uzavírá Miloš Vondruška.

Nejdůležitější je, že tyto včely absolutně nejsou nebezpečné. Neútočí, nebodají a po době hnízdění (asi dva týdny) úplně zmizí ze scény. Není třeba žádná opatření vymýšlet. Jsou to důležití opylovači, často vázaní na speciální druhy květin, které jim poskytují potavu a za to je včely opylují.

Proč včely útočí

Včely na nás útočí, pouze pokud potřebuje něco v těle léčit nebo jsme naplněni agresivitou a negací. Zbavme se tedy všeho negativního v nás a nemusíme mít ze žihadla obavy.Pro odchod roje jsou potřebné pomůcky, které celkový odchod usnadní. Mezi pomůcky určitě patří ochranné pomůcky, ale především roják nebo úl (bedna, do které bude roj umístěn), rohochyt a smyk. V dnešní době je již běžný odchyt roje pomocí feromonů včelí matky.Je známo, že včely mají velice dobrý čich, čímž dokáží rychle reagovat na pachy , které je dráždí. Některé z pachů jsou například lidský pot, alkohol a jiné. I když se nejedná o úplnou novinku, kterou používají hojně převážně včelaři v zahraničí, tak na našem trhu úplně chybí a většině našich včelařů je úplně neznámá.

Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Jaká barva přitahuje včely : To včelám ztěžuje krmení a opylování rostlin pylem. Místo toho vysazujte odrůdy s otevřenými květy. Včely obecně přitahuje modrá barva.

Jak zamezit rojení včel : Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.

Kolik včel zabije člověka

Pro člověka o hmotnosti 70 kg je smrtelná dávka jedu obsažená v sedmistech žihadlech. Pro dítě vážící 10 Kg je smrtelná dávka pouhopouhých 90 žihadel. Tyto čísla a výsledky platí pro člověka, který je zdravý a netrpí alergii na včelí bodnutí. A také se počítá s tím, že při bodnutí do těla přejde plná dávka jedu.

Jedlá soda – Jedlá soda smíchaná s vodou neutralizuje včelí jed a sníží bolest, svědění i otok.