Antwort Jak zkrátit borovici? Weitere Antworten – Jak tvarovat borovici lesní
Vhodným způsobem je odlamování mladých výhonů v jarním období. Jedná se o velmi jednoduchou práci, je jen potřeba vystihnout správný čas. Tím je čerstvě narašený výhon, na kterém se tvoří jehlice, většinou je to období května. Výhony se zakracují dle potřeby.Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května. Pokud ale chcete, aby se prořezáváním rozrostla starší borovice, musíme vás zklamat. Staré borovice už nemají schopnost dorůstání.Růst můžeme omezovat vyštipováním 2/3 nových svící (výhonů). Vysazujeme na sušší stanoviště, s dostatkem světla (mladé borovice nesnesou příliš slunce a je potřeba je chránit), půda by měla být spíše písčito-hlinitá.
Kdy nejlépe stříhat jehličnany : Jak a kdy jehličnany prořezávat Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu. Rozhodně se nedoporučuje prořezávat uprostřed vegetačního období.
Proč opadává borovice
Jehličí zelených borovic žloutne, hnědne a předčasně opadává. Je-li příčinou choroba, poškození způsobuje parazitická houba sypavka borová. Sypavkou trpí především borovice lesní (Pinus silvestris), vyskytuje se však i na dalších dvoujehličkových borovicích. Rozvoj choroby podporuje zvýšená vlhkost prostředí.
Čím řezat větve : Pro některé práce postačí nůžky (zahradní nůžky), nůžky na větve nebo vyvětvovací pila. Pro větší práce můžete potřebovat elektrický nástroj, například vyvětvovací pilu na tyči.
Z biotických činitelů se na odumírání borovice lesní v Česku zásadně podílí podkorní hmyz, nejčastěji lýkožrout vrcholkový, lýkožrout borový, krasec borový a pilořitka Sirex noctilio.
V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.
Jak dlouho kvetou borovice
Borovice je jednodomá dřevina, i když na různých jedincích mohou převládat šištice pouze jednoho pohlaví. Kvete v dubnu až červnu, poprvé obvykle kolem 15. roku života (někdy i dříve, v zápoji naopak až mezi 30. -40.Borovici je třeba přesazovat každé dva až pět let, v závislosti na rychlosti růstu. Přesazování pomáhá obnovit živiny v půdě a zabraňuje přerůstání kořenů. Při přesazování opatrně ořízněte kořeny a poskytněte čerstvou bonsajovou směs půdy.Nejvhodnějším nástrojem k prořezávání jehličnatého živého plotu jsou elektrické nůžky na živé ploty. Ke zkracování silnějších větví byste mohli použít prořezávací pilu.
U většiny jehličnatých keřů postačí odstraňovat suché, nemocné a omrzlé výhony postačí jednou ročně v dubnu, a tak udržovat keř zdravý.
Proč rezaví smrk : Napadení škůdci, houbová choroba, nedostatek živin, nedostatek vody, nesprávně zvolené stanoviště nebo nízká teplota.
Čím natřít řez na stromě : Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Kdy udělat výchovný řez
Co je výchovný řez Výchovný řez ovocných stromů se provádí v období 2–5 let po výsadbě stromku, když strom začíná aktivně růst. Tento druh řezu se zaměřuje na ořezání a zkrácení přírůstků, které se objeví na hlavním výhonu stromů a hlavních větvích během prvního růstu.
V českých lesích usychají borovice, protože trpí nedostatkem podzemní vody. Letošní deštivé jaro sice částečně zásoby podzemní vody doplnilo, ale pokud budou následovat suché roky, odumře více borových lesů.Jehlice – měkké modrozelené, nasivělé uspořádány ve svazečcích po pěti. Jsou velmi jemné a lehce převisají, což dává vejmutovce její charakteristický „měkký“ vzhled – někdy bývá nazývána borovicí hedvábnou. Pupeny oválné stře zašpičatělé, pryskyřičnaté. Samčí šištice nahloučené žluté, samičí šedé, někdy až růžové.
Jak zachránit usychající smrk : Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu.
A pak se modlit, aby strom přežil. Velmi uvážlivě a omezeně po poradě s orgány životního prostředí lze použít postřik Pirimorem (provádějí specializované firm) a jiným přípravkem proti mšicím, ale je to rizikové pro člověka, včely, vodní zdroje apod.