Antwort Jak zjistit zda se jedná o stavební pozemek? Weitere Antworten – Kde zjistím zda je pozemek stavební

Jak zjistit zda se jedná o stavební pozemek?
Chcete-li ale zjistit, co se s daným pozemkem dá dělat, pak si musíte sehnat územní plán dané obce. Většina obcí má územní plán na svých webových stránkách, takže nemusíte ani vytáhnout patu z domu k tomu, abyste zjistili, zda je pozemek stavební.Stavební pozemek odhalíte jedině pomocí aktuálního územního plánu obce. Většina českých obcí se snaží s moderní dobou udržet krok, a proto by neměl být problém najít územní plán příslušné obce na jejich webových stránkách. Územní plán představuje mapu celého území obce, kde je zvlášť vyznačena i ta nejmenší parcela.Výpis s omezenými informacemi získáte zdarma na online nahlížení do katastru nemovitostí. Oficiální podrobný výpis lze získat bez prokázání totožnosti přímo na katastrálním úřadě nebo na CZECH POINT. Proto potřebujete znát katastrální území a k tomu číslo popisné, nebo parcelní číslo pozemku.

Kdy se jedná o stavební pozemek : Status stavební pozemek je odvislý od umístění stavby na daném pozemku. Stavebním pozemkem je také pozemek, na kterém je již stavba umístěna. Potom se jedná o zastavěný stavební pozemek, jehož definice je upravena také v § 2 stavebního zákona.

Jak udělat z orné půdy stavební pozemek

Stavební pozemek z orné půdy uděláte jeho vyjmutím ze zemědělského půdního fondu. Žádost najdete na webových stránkách města nebo obce. K žádosti pak dodáte přílohy a uhradíte poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Pro kladné rozhodnutí je důležitý územní plán příslušné obce a to, kde se pozemek nachází.

Na co si dát pozor při koupi stavebního pozemku : 6 věcí, na které dát pozor při koupi stavebního pozemku

  1. Přístupová cesta.
  2. Vlastnictví nemovitosti, věcné břemeno.
  3. Dostatečná vzdálenost od vedení vysokého napětí, vodního toku.
  4. Míra zasíťování pozemku.
  5. Soulad mezi charakterem pozemku a záměrem kupujícího.
  6. Orientace pozemku, plány budoucí výstavby v okolí

Stavba. (1) Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.

Parcely jsou evidovány v katastru nemovitostí. Stavební parcelou je pozemek evidovaný jako zastavěná plocha nebo nádvoří. Parcela může být v katastrální mapě prostřednictvím vnitřní kresby rozdělena na různě velké části (například trávník a chodník). Pozemkovou parcelou je pozemek, který není stavební parcelou.

Co delat kdyz nesedi hranice pozemků

Údaje o hranicích pozemků je možné zpřesnit dvěma způsoby.

Pokud vlastníci polohu hranic neznají, je nutné nejprve provést jejich vytyčení. Teprve pak mohou být nově zaměřeny, může být vyhotoven geometrický plán a sepsáno souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků.Informace o tom, jestli je na pozemku možné postavit rodinný dům nebo chatu, se dozvíte po prostudování územního plánu dané obce nebo města. Územní plán bývá obvykle volně ke stažení na internetových stránkách daných lokalit.Definice pojmu stavební pozemek

V katastru nemovitostí je stavební pozemek vedený jako zastavěná plocha a nádvoří. Dále je to pozemek různého druhu, avšak určený územně plánovací dokumentací obce nebo vydaným územním rozhodnutím k zastavění.

Pokud chcete z orné půdy udělat stavební pozemek, je třeba vyplnit žádost, kterou zpravidla najdete na webu daného města či obce. Nebojte se příslušný úřad kontaktovat a zjistit, jaké požadavky mají. Vyhnete se tomu, že opomenete nějaký detail a vše se tak zbytečně protáhne.

Co se může postavit na orné půdě : Na orné půdě lze tedy zřídit plantáž na vypěstování rychle rostoucího dřeva, kterým budete topit, nebo ovocný sad, ale také plantáž vánočních stromků. To se mnohým může zdát jako jednoduchý výdělek, ale podle pěstitelů to není tak.

Co lze postavit na stavebním pozemku : Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Co musí splňovat stavební pozemek

V zásadě je potřeba zkoumat tři věci – přístupové cesty, územní plán a sítě.

  • Pozemek musí mít právně zajištěn přístup.
  • Pozemek musí být určený k zastavění
  • Pozemek musí být napojen na kolaudované sítě nebo musí mít jednoduché napojení


Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.Podle tohoto ustanovení totiž nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu pouze stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže mimo jiné neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení, ani vytápění.

Jak daleko od hranice pozemku lze stavět : 5 vyhl. 501/2006, kde se píše, že “Vzdálenost stavby garáže a dalších staveb souvisejících a podmiňujících bydlení umístěných na pozemku rodinného domu nesmí být od společných hranic pozemků menší než 2 m.” Znamená to tedy, že stavba zahradního domku blíže než 2 metry od plotu sousedů není povolena.