Antwort Jak zazimovat třapatky? Weitere Antworten – Kdy stříhat třapatky

Jak zazimovat třapatky?
Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Jak zazimovat trvalky v květináči : Jak zazimovat rostliny v nádobách na balkoně a terase

Rostliny, které jsou považovány za mrazuvzdorné, mohou zůstat venku i v chladu. Doporučuje se však dodatečná zimní ochrana květináče. Zabalte všechny nádoby do bublinkové fólie a postavte je pokud možno ke stěně domu.

Co delat s trvalkami na podzim

Ze stálezelených trvalek na podzim odstraníme pouze poškozené a suché části a odkvetlá květenství. Pro podzimní řez nejsou vhodné ani trvalky s dřevnatými stonky jako jsou levandule nebo šalvěje lékařské, ty stříháme koncem srpna po odkvětu a poté až na jaře.

Jak množit třapatky : Vegetativně se třapatky množí kořenovými řízky během zimy v prosinci až lednu, nebo časně zjara v dubnu až květnu.

Těsně předtím než začne květ uvadat, sestřihněte rostlinu na 5–10 cm. Koncem léta se pak můžete těšit na druhou nadílku květů. Odumřelá květenství samozřejmě ostříháváme i u ostatních druhů trvalek. Podpoříte tak tvorbu nových květů během celé sezóny až do podzimu.

Během podzimu na vás čeká práce v zahradě.

  1. Skliďte a uložte úrodu.
  2. Zrušte záhony.
  3. Zbavte se spadaného listí
  4. Připravte si sekačku a vertikutátor.
  5. Nezapomeňte na trvalky a bylinky.
  6. Zazimujte rostliny v nádobách.
  7. Začněte s podzimní výsadbou.
  8. Vytvořte si doma podzimní ráj.

Kdy stříhat trvalky po zimě

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.Vysoké astry zesílí, pokud je počátkem července asi o polovinu zastřihnete. Oddálíte tím sice dobu kvetení asi o dva týdny, rostliny však budou pevnější. Nejvyšší odrůdy je dobré včas volně vyvázat, tak, aby trsy zachovaly přirozený tvar. Větrem polehlé či polámané astry se špatně vyvazují a upravují.Kulaté velké květináče, které nelze zakopat ani nikam zazimovat, je možné obalit silnější vrstvou slámy, kterou překryjete jutou a svážete provázkem. To si lze usnadnit i tak, že si z juty ušijete vak, se stahovacím otvorem. Do něj dáte květináč, vystelete okolo slámou a jednoduše utáhnete okolo rostliny.

Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Kdy stříhat Tařičku : Po odkvětu se rostlina silně seřezává.

Co Mnozit na podzim : Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Kdy sázet trvalky na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny už se nevysilují růstem a kvetením a o to lépe koření. Na podzim také více prší a ušetříte se tak pravidelnou zálivku, kterou mladé rostlinky potřebují.

Mezi typické zástupce rostlin v zimních zahradách patří banánovníky, crotony, dračinky, fikusy, anturie, kolumnea, parožnatka, kapradiny, strelicie. Rostliny můžete umístit do zděného záhonu, do květináčů nebo umístěné na policích. Vysázet lze rostliny do štěrkové drti i do kvalitní zeminy.Třináct rad, co byste měli udělat na podzim na zahradě

  1. Naposledy posekejte trávník.
  2. Pravidelně shrabujte listí.
  3. Zryjte všechny záhony po sklizni zeleniny a zaryjte i drobné zbytky rostlin.
  4. Na zimu zahradu dokonale odplevelte.
  5. Zahradu často zalévejte.
  6. Podzim je čas na sázení ovocných stromků, bobulovin a růží.

Co se stříhá na podzim : Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.