Antwort Jak zazimovat Liboru? Weitere Antworten – Jak přezimovat Lantanu
PŘEZIMOVÁNÍ LANTANY:
Rostlina se většinou pěstuje jako jednoletá, ale lze ji pěstovat i jako trvalku. Na zimu rostlinu seřízněte u zeminy a i s nádobou, ve které je pěstovaná přemístěte do světlé, chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje od 6°C do -8°C.Liboru lze množit velmi dobře výsevem semen, ale ještě rychlejší a jednodušší je použití bylinných řízků. Ty odebíráme z rostlin od jara do léta. Řízky koření snadno a rychle. Mladé rostlinky vysazujte jednotlivě, do malých květináčků.Lantana známá také pod názvem Libora měňavá nebo proměnlivá je rychle rostoucí keřík s atraktivními, tmavě zelenými listy a krásnými růžovobílými květy. Květy obsypou keřík už od května a vydrží na něm až do podzimu. Keř roste do velikosti okolo 100 cm a snáší výborně řez.
Kdy zazimovat Lantanu : Podle lokality v polovině nebo na konci září přeneseme lantánu k zimování. Během toho jí dopřejeme především co největší světelný požitek.
Co zasadit na přímé slunce
Mnoho hodin slunečního svitu na slunném balkoně orientovaném na jih – zejména v létě – poskytuje ideální podmínky pro pěstování různých rostlin: Mezi rostliny na balkon na slunci patří například pelargonie, kopretiny, rozmarýn, levandule nebo olivovníky, ale také oleandr, šalvěj, tymián a jiřina.
Jak spravne Rizkovat : Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.
Jak postupovat
- Řízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (či páry listů), těsně nad pupenem či v paždí listu.
- Spodní listy řízku odstraníme, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek.
- Stonek zasuneme do předem (například tužkou) vyhloubené jamky v lehkém substrátu.
Libora (Lantana), česky též lantana, je rod rostlin z čeledi sporýšovité. Jsou to keře s jednoduchými vstřícnými, vroubkovanými listy a nevelkými, ale nápadnými květy v hlávkovitých květenstvích. Plodem je peckovice. Rod zahrnuje asi 110 druhů a je rozšířen v tropech a subtropech Asie, Afriky i Ameriky.
Jak zazimovat venkovní rostliny
Jak zazimovat rostliny v nádobách
Je nutné chránit korunu rostliny, kmen i pěstební nádobu. Nejvhodnějším materiálem je zimní netkaná textilie světle hnědé barvy, kterou můžeme obalit korunu, kmen i pěstební nádobu. Pěstební nádobu můžeme obalit i průhlednou bublinkovou fólií nebo jutovým filcem.Netkaná textilie
Netkanou textilií můžete zakrýt celé záhony, nebo jen části rostlin, to je jen a jen na vás. Textilii jednoduše natáhnete a napnete přes požadovanou rostlinu či rostliny a po krajích ji upevníte kotvícími kolíky, kameny nebo jiným pevným materiálem, aby v zimě neulétla.Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Na jižním balkoně se bude výborně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano, jsou nenáročné a snesou hodně slunce. Zajistíte-li jim navíc propustnou půdu s přídavkem písku, nemusíte je ani hnojit. Pro pěstování na jižní straně jsou ideální taktéž rajčata nebo papriky.
Jak dlouho nechat řízky ve vodě : Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.
Jak podporit řízkování : Pro účinnější zakořenění řízků lze použít kořenový stimulátor. Spodní část řízku (cca 2-4 cm) odlistíme, ponoříme do stimulátoru a opatrně vložíme do připraveného substrátu tak, abychom stimulátor nesetřeli. Rostlina poté výrazně snadněji a za kratší dobu zakoření.
Kdy množit pokojové rostliny
Kdy rozmnožovat pokojovky
Nejlepší období pro pěstování nových rostlin je rozhodně jaro, ideálně se soustřeďte na celý měsíc květen. Pomalu se protahují dny, je tedy více světla a tepla a pro rostliny začíná vegetační období.
Ideální období k jejich odběru je červenec a srpen, kdy řízky bez problémů vytvoří kořeny. Je to však také období, kdy jsou rostliny v plném květu. Řízkováním o nějaké ty květy přijdeme, ale řízky jsou v plné síle. Samozřejmě řízkovat můžeme i mnohem později, až téměř do zimy.Mráz ohrožuje především rostliny v květináčích
Abyste rostliny před zimou ochránili, postavte je blíže ke stěnám domu, nejlépe pod střechu. V případě tuhých mrazů můžete květináče položit na polystyrenové desky a rostliny překrýt ochrannou tkaninou. Ve dnech, kdy nemrzne, můžete rostliny v květináčích zalít.
Čím zakrýt rostliny před mrazem : Shrnutí: patero rad na ochranu rostlin proti mrazu
Kmeny stromů obalte na zimu jutovinou nebo kokosovými rohožemi. Koruny stromů a keřů zakryjte bílou netkanou textilií. Rostliny citlivé na chlad přesuňte na stanoviště chráněné před mrazem.