Antwort Jak zasít ředkvičky? Weitere Antworten – Kdy Zaset ředkvičky

Jak zasít ředkvičky?
Kdy sázet ředkvičky

Do volné půdy v záhonech vyséváme semena od dubna. Pokud máte odrůdu vhodnou k celoročnímu pěstování, můžete nechat výsev klidně na podzim, konkrétně na září.Ředkvičky. Ředkvičky rostou velmi rychle a nikdy by neměly zůstávat v půdě déle než šest týdnů. Jinak ztratí svou typickou chuť; budou dřevnaté, příliš měkké a hrozí, že prasknou. Pokud mají hlízy velikost asi 2–3 cm, můžete je sklízet opatrným vytažením ze země.Mezi nejčasnější zeleninové otužilce patří ředkvičky, s jejichž výsevem začínáme hned na začátku března. Neprospívají jim totiž příliš vysoké teploty. Vegetační doba ředkviček umístěných ve skleníku se pohybuje okolo tří až čtyř týdnů, zanedlouho tak můžete sklízet první úrodu.

Jak rychle rostou ředkvičky : Předpěstování urychlí růst, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň se nečeká dlouho. V chráněných prostorách růst trvá zhruba 3 – 4 týdny. Při pěstování přímo na záhonech ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.

Na co pomáhají ředkvičky

Ředkvičky jsou bohaté na vlákniny, které podporují střevní peristaltiku. Tím pomáhají k rychlejšímu vylučování jedovatých, škodlivých látek, odstraňují zácpu a ochablost střev. Mají však velmi mnoho kyseliny listové, která je důležitá pro růst a nervy, i vitaminu C, ten podporuje imunitní obranu a mentální zdraví.

Co zasadit k Ředkvičkám : Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku. Ředkvičkám nevadí sousedství fazole, jahodníku, řeřichy, mrkve, salátu, černého kořene a rajčete.

Typickou štiplavou chuť dávají ředkvičkám hořčičné silice, které se uvolňují při porušení buněk. Tedy i při kousání. Jejich role je pro rostlinu důležitá, protože štiplavost ji chrání před škůdci. A stejně působí i v našem těle.

Ředkvičky mají rády půdu hnojenou hnojem (nejlépe rostou ve druhém roce po použití tohoto přírodního hnojiva) a kompostem. Těsně před vysetím můžete půdu obohatit také menším množstvím minerálního hnojiva.

Jak zasadit ředkvičky do květináče

Ředkvičky se na balkoně či parapetu pěstují velmi snadno, stačí obyčejný truhlík, do kterého ředkvičky vysejete ve dvou řádcích. Mezi semeny v řádku udržujte rozestup asi 3 cm a překryjte je 2 cm silnou vrstvou substrátu. Ředkvičky potřebují dostatečnou zálivku, zemina nesmí vyschnout.Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.


Použít můžete jak truhlík či širší květináč (nemusí být příliš hluboký), tak třeba i kartonové plato od vajec. Aby se bulvičky ředkviček vyvíjely rovnoměrně, vyžadují pravidelné zásobení vodou (stálou půdní vlhkost). Proto se na jejich pěstování velmi hodí samozavlažovací truhlíky.

Která zelenina se nesnáší : Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.

Co nesnáší rajčata : Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Co zasadit vedle ředkvičky

Pokud chceme podpořit jeho růst, vysejme vedle něj celer. Ředkvičky mají rády fazole, mrkev, salát i rajčata. Kamarádí se i s jahodníkem a řeřichou. Cukety vedle sebe uvítají fazole, hrách i cibuli.

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat. Tajemství dobré úrody ale nespočívá pouze ve správném hnojení rajčat, nýbrž i v tak základní věci, jako je správné zalévání.Prlení mají v ředkvičkách na svědomí hořčičné silice a oleje, jež obsahuje jejich dužnina. Samotným ředkvičkám prospívají, neboť je chrání před škůdci, plísněmi a bakteriemi. Podobně však fungují i v lidském těle – brání tomu, aby se na sliznicích množily nežádoucí organismy.

Co nemají ráda rajčata : Co rajčata nemají rády Rajčata nemají ráda stín. Dbejte na to, aby byla vysazena na slunném místě. Stejně důležitá jako slunce je i dobře propustná půda bohatá na živiny.