Antwort Jak zalozit koncesovanou živnost? Weitere Antworten – Co je potřeba k založení koncesované živnosti

Jak zalozit koncesovanou živnost?
Koncesované živnosti proto podléhají vydání státního povolení s jejich provozováním, které osvědčuje výpis. Pokud chcete začít provozovat koncesovanou živnost, musíte požádat živnostenský úřad o vydání koncese. Vydání koncesní listiny zpravidla trvá maximálně dva měsíce.Předmět podnikání je potřeba uvést tak, jak je stanoven v živnostenském zákoně. Dále je potřeba doložit onu zmíněnou odbornou způsobilost a osobní doklady. Živnostenský úřad může žádost o koncesi projednávat s jiným příslušným orgánem. Své stanovisko však musí zaujmout do 30 dnů od doby, co žádost obdržel.Kolik budete platit

Za další ohlášení živnosti nebo žádosti koncesi je poplatek 400,- Kč.

Kde získat koncesi : Žádost o koncesi je možné podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM) nebo zaslat kterémukoliv obecnímu živnostenskému úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu).

Kolik stojí koncesní listina

Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit:

2000,- Kč správní poplatek za vydání koncesní listiny (20 000,- Kč u živnosti provozované průmyslovým způsobem) Poplatek je splatný před vydáním koncesní listiny. 50,- Kč výpis z Rejstříku trestů

Kdo vydává koncesi : Lhůty. Živnostenský úřad rozhodne o žádosti o koncesi do 30 dnů ode dne doručení žádosti obecnímu živnostenskému úřadu, pokud jsou splněny všechny náležitosti. Živnostenský úřad do 5 pracovních dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis …

Žádost o vydání koncese lze podat osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu v České republice, zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem; požádat o koncesi lze též prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (českého podacího ověřovacího informačního národního …

Daň z příjmů OSVČ

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí ze svých příjmů 15% daň z příjmů (případně u části příjmů nad 48násobek průměrné mzdy je zvýšená sazba 23 %). Neplatí se z celých příjmů, ale ze zisku. Daň se tedy počítá z příjmů po odečtení výdajů.

Kdy mohu začít podnikat u živnosti koncesovaných

Fyzické osoby mohou u ohlašovacích živností, kterými jsou živnosti volné, řemeslné a vázané, začít podnikat už dnem ohlášení živnosti, tedy dnem, kdy byla na úřadu podána žádost. U živností koncesovaných je s výkonem činnosti nutné počkat, až udělení koncese nabude právní moci.koncesní listina a živnostenský list jako doklady, kterými se prokazuje živnostenské oprávnění, nahrazeny výpisem ze živnostenského rejstříku. Koncesní listina byla do 30. června 2008 upravena v § 54 živnostenského zákona.Aby získal koncesi, musí dopravce vedle řádného a trvalého usazení také prokazovat dobrou pověst, finanční způsobilost a odbornou způsobilost. Podnikatelé musejí používat vozidla registrovaná v České republice.

Co se platí z podnikání

Každý podnikatel musí platit tři podnikatelské „daně“. Daň z příjmu, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Když máte podnikání jako hlavní činnost, vztahují se na vás minimální částky pojištění, které musíte každý měsíc zaplatit. Bez ohledu na to, kolik jste si skutečně vydělali.

Jaké daně platí živnostník : Sazba daně z příjmu pro OSVČ a právnické osoby je stanovena na 15 % ze základu daně. Ten se v tomto případě vyjadřuje veškerými příjmy, které přesahují výdaje na jejich dosažení. Stane-li se, že v účetnictví uvidíte, že výdaje přesáhly příjmy, jedná se o ztrátu.

Jak dlouho musí být garant : Garanta je potřeba mít po celou dobu vykonávání činnosti, pokud není podnikatel způsobilý ji bez něj vykonávat. Oznámení o ustanovení je možné podat u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu v písemné formě. Slouží k tomu formulář “změnový list”, který lze po vyplnění předat buď osobně, poštou nebo elektronicky.

Na co si dát pozor při zakládání živnosti

Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.


V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.Začínáte s živností Na tyto věci si dejte pozor

  1. Nepodceňte účetnictví Po přechodu na „volnou nohu“ už nad vámi nebude držet ochrannou ruku účetní vašeho dosavadního zaměstnavatele.
  2. Mějte faktury v absolutním pořádku.
  3. Zajděte do zdravotní pojišťovny.
  4. Nezapomeňte na sociální pojištění
  5. Nenaleťte podvodníkům.

Kolik platí živnostník na odvodech : Výše odvodů v roce 2022

Sociální pojištění OSVČ (minimální záloha) 2 841 Kč měsíčně (34 092 Kč ročně)
Zdravotní pojištění OSVČ (minimální záloha) 2 627 Kč měsíčně (31 524 Kč ročně)
Paušální daň 5 995 Kč měsíčně (71 940 Kč ročně)
Minimální mzda 16 200 Kč hrubého měsíčně (96,40 Kč na hodinu)