Antwort Jak Zalevat olivovník v květináči? Weitere Antworten – Jak se starat o olivovník v květináči
Olivovník v květináči
Popularitě se těší také jeho pěstování v nádobě. Pamatujte na to, že olivovníky špatně snáší vlhký vzduch. Proto je vhodné jim zajistit stanoviště, kde bude vzduch spíše sušší, a to především v zimě. Ideální může být například prostor na chodbě či terase, který je dobře chráněn před mrazem.Není to žádný důvod k panice. Je totiž u olivovníku přirozené, stejně jako u jiných stálezelených rostlin, že vyměňují staré listy postupně a ne najednou. Všechny listy se vymění v průběhu dvou až tří let. Pokud Vám z olivovníku začíná opadávat větší množství listů, je možné, že trpí suchem a je třeba jej zalít.Jednou z hlavních příčin žlutých listů je nedostatek živin. Rostliny potřebují k růstu a prospívání různé živiny, a pokud nedostávají správné živiny, jejich listy mohou zežloutnout. Je důležité zajistit, aby rostliny dostávaly vyvážené hnojivo, které obsahuje všechny základní živiny pro jejich zdravý růst.
Jak se starat o olivovník v zimě : Olivovníky sice zbožňují letní horka, ale zimu také přežijí ve zdraví. Neodolají však všemu, proto doporučujeme rostlinu přesunout dovnitř, hrozí-li propad denních teplot pod -2 °C nebo nočních teplot pod -10 °C. Olivovníky si nejvíce libují v jemně navlhlé půdě, proto je nezapomeňte pravidelně zalévat.
Jak zastřihávat olivovník
Olivovník potřebuje řez (PIXABAY)
Proto je nutné jej několikrát za rok seříznout: v únoru nebo březnu, v červnu a ještě jednou ke konci srpna. Po řezu olivovník zvlášť nepřihnojujte. Příliš mnoho živin totiž může vést až k poškození listů. Dvě dávky rychle působícího hnojiva pro přenosné rostliny na měsíc postačí.
Co potrebuje Olivovnik : Olivovník potřebuje ke svému zdravému růstu dostatek vzduchu a tepla, měl by být pěstován na slunném místě. Vzhledem k zemím, odkud olivovník pochází, se nemusíte bát ani letního poledního žáru, ten naopak olivovníky milují a jsou na něj po staletí zvyklé.
Zalévání olivovníku
Půda zasychá mnohem rychleji, proto je nutné pravidelně zalévat. Olivovníky nesnesou přebytečnou vodu, proto je požadováno pouze zalévání. Každé dva týdny během fáze růstu, která trvá přibližně od května do července, přidávejte do vody hnojivo vhodné právě pro olivovníky.
Teplomilná rostlina se vyskytuje často na velmi kamenitých a suchých půdách. Roste velmi pomalu a dosahuje velmi vysokého věku. Stáří Platónova olivovníku z Akadimova háje u Athén je asi 2500 let. První úrodu přináší kolem dvacátého roku, ale plodí dalších 150 i více let.
Co dělat když žloutnou listy
Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.Olivovník stěhujte dovnitř i ven nejlépe v době, kdy venku i vevnitř panuje stejná teplota. Nejspíš se ani tak nevyhnete částečnému opadání listů, ale nebude probíhat v dramatické míře a rostlina zůstane zdravá. Pokud tedy zvažujete celoroční venkovní umístění olivovníku, musíte vzít v potaz i region, ve kterém žijete.Korunu olivovníku nechte odkrytou a připadně ji můžete zakrýt, když teploty klesnou pod -8/-10C, nebo je olivovník na místě kde více fouká a hrozilo by pomrznutí koruny. U mladších olivovníků můžete textilii zabalit také kmen, ale opět jen když půjdou teploty hluboce pod bod mrazu.
Teplomilná rostlina se vyskytuje často na velmi kamenitých a suchých půdách. Roste velmi pomalu a dosahuje velmi vysokého věku. Stáří Platónova olivovníku z Akadimova háje u Athén je asi 2500 let. První úrodu přináší kolem dvacátého roku, ale plodí dalších 150 i více let.
Kdy mohu dát ven olivovník : Olivovník stěhujte dovnitř i ven nejlépe v době, kdy venku i vevnitř panuje stejná teplota. Nejspíš se ani tak nevyhnete částečnému opadání listů, ale nebude probíhat v dramatické míře a rostlina zůstane zdravá.
Proč schnou listy : Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená. Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá. Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.
Proč žloutnou listy u durmanu
Žloutnutí listů z nedostatku železa bývá typické – se zelenou žilnatinou a listy většinou neopadají. Myslím, že efektivnější než zatloukat rezivé hřebíky do půdy, je přidat občas pár zrnek zelené skalice do zálivky, resp.
Olivovníky v nádobách přeneseme do chladné světlé místnosti s teplotou okolo 10 – 15 °C, snesou i přezimování ve vytápěném prostoru, pokud mají zajištěn suchý vzduch, což nebývá při současném způsobu vytápění problém, spíše naopak. Ve volné půdě snesou mráz do -10 °C, pak hrozí vymrznutí.Olivovník je dlouhověký strom, který začíná plodit v 8 – 10 roce svého života. Daří se mu výborně ve středomořských oblastech. V průběhu celého roku je stále zelený. Kvete od dubna do konce května a má bílé, drobné kvítky.
Jakou teplotu snese Olivovnik : Bez poškození snesou spolehlivě –8 °C, rozumná teplota je do –12 °C, zakryté samozřejmě snesou více. Rostliny v kontejneru na zimu umisťujeme na světlé, ale pokud možno nevytápěné místo. Olivovník při nedostatku slunečního záření v zimě při teplotách nad 18 °C velmi trpí.