Antwort Jaký zahradní drtič? Weitere Antworten – Co je lepší drtič nebo štěpkovač

Jaký zahradní drtič?
Pokud chcete větve využít k zátopu, potřebujete štěpkovač. Štěpkované větve představují větší kusy, které se hodí k vytápění. V kompostu by se naopak těžko a dlouho rozkládaly. Drtič naopak větve rozdrtí na miniaturní kousky, které se následně rychle rozkládají, a které nejsou vhodné k zátopu.Drtičům s elektromotorem určených pro větve o průměru maximálně 2 cm postačí výkon okolo 1 500 W, pro větve 3–3,5 cm silné bude potřeba přibližně 2 500 W. Benzínové stroje jsou však daleko silnější. Nejvýkonnější profesionální stroje se mohou pochlubit výkonem až 18 200 W, tyto modely zvládají větve o průměru až 13 cm.5 nejlepších drtičů větví

Pořadí Produkt Informace
1. BOSCH AXT 25 TC Nejlepší cena Více informací
2. BOSCH AXT Rapid 2000 Nejlepší cena Více informací
3. Fieldmann FZD 5015-E Nejlepší cena Více informací
4. Black&Decker BEGAS5800-QS Nejlepší cena Více informací

Jaký štěpkovač na zahradu : Nejlepší štěpkovače a drtiče na trhu

Produkt Hodnocení
1. Makita UD2500 ⭐ 100 %
2. Riwall PRO RES 3044 B ⭐ 99 %
3. Fieldmann FZD 5015-E ⭐ 99 %
4. Bosch AXT 25 TC ⭐ 100 %

Jak používat drtič větví

6 rad, jak správně používat drtič větví

  1. Používejte ochranné pomůcky.
  2. Čerstvě ořezané větve nadrťte co nejdříve.
  3. Střídejte suchý materiál s lepivým.
  4. Příliš na větve netlačte.
  5. Nikdy nesahejte do plnicího a výstupního otvoru drtiče větví
  6. Nepodceňujte údržbu.

Na co použít drcené větve : Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech.

Drtič je vybaven rotujícím talířem s jedním, nebo více noži. Nože pak postupně z větví vysokou rychlostí odřezávají drobné části, které je možné využít pro mulčování záhonů, dobře je lze použít i do kompostu, kde se rychle rozloží. Nožové drtiče si relativně dobře poradí i s čerstvými větvemi.

Štěpkovač je zařízení nebo stroj určený k rozřezání dřevních částí stromů (větve, kmen) nebo zbytků z dřevovýroby a k výrobě štěpky. Štěpkovače se rozlišují na bubnové, diskové a na s gravitačním nebo s nuceným vkládáním štěpkovaného materiálu.

Jak zpracovat větve

Drcení a drtiče: Větve jsou usekávány a zpravidla je drť neregulovaná ( tzn. drť může mít nepravidelný rozměr ), drť je použitelná pod keře nebo do kompostu. Štěpkování a štěpkovače: Větve jsou "ukrajovány" , často mohou být zpracovány i do větších frakcí a štěpku je pak možno použít na topení, nebo pod keře.Při mletí kůry v mixéru nebo v mlýnku na kávu se doporučuje nejprve kůru rozdrtit na menší kousky a poté ji postupně rozmělnit, abyste zajistili rovnoměrné zpracování. Kůru můžete také strouhat na struhadle, pokud máte struhadlo s dostatečně velkými otvory.Drcení pomocí drtiče: Větve jsou usekávány a zpravidla je drť neregulovaná ( tzn. drť může mít nepravidelný rozměr ), drť je použitelná pod keře nebo do kompostu. Štěpkování pomocí štěpkovače: Větve jsou "ukrajovány" , často mohou být zpracovány i do větších frakcí a štěpku je pak možno použít na topení, nebo pod keře.

Drcení a drtiče: Větve jsou usekávány a zpravidla je drť neregulovaná ( tzn. drť může mít nepravidelný rozměr ), drť je použitelná pod keře nebo do kompostu. Štěpkování a štěpkovače: Větve jsou "ukrajovány" , často mohou být zpracovány i do větších frakcí a štěpku je pak možno použít na topení, nebo pod keře.

Jak správně řezat větve : Větev nejprve ze spodní strany do půlky nařízněte. Dodržte vzdálenost cca 50 cm od kmene. Nyní větev nařízněte seshora, cca 60 cm od kmene. Visící větev odřízněte tak, aby větevní kroužek zůstal na stromě.

Co použít místo mulčovací kůry : Kromě mulčovací kůry lze použít také dřevní drť a nebo štěpku, případně drť či štěpku ze dřeva i kůry, ale i barevnou mulčovací štěpku v barvách červené, žluté a světle nebo tmavě hnědé.

Jak si vyrobit mulčovací kůru

Mulčovací kůra se vyrábí drcením sloupané kůry stromů při zpracování dřeva. Nejčastěji pochází z borovic, smrků, modřínů a nabízena je buď jako jednodruhová, nebo ve směsi. Vybírat můžeme z několika hrubostí, jemnou využijeme pro drobnější rostliny, hrubou pro obsyp dřevin.

Nadrcený zahradní odpad je pak možné využít do kompostu nebo jako mulč, za který nemusíte platit. Nejoblíbenější jsou mezi zahrádkáři drtiče s průhledným plastovým boxem. Díky němu totiž můžete snadno kontrolovat jeho plnění i manipulaci s drtí. Nádobu lze snadno vyjmout a drť vysypat tam, kam potřebujte.Drobné větvičky můžete použít jako dělící plot k nově vysazených druhům, abyste nezapomněli, kde jste je vysadili. Pokud máte na zahradě i pařeniště, jako podklad je vhodný chlévský hnůj a je třeba ho přikrýt vrstvou listí z opadaných ovocných stromů. Listí z ořechu však nepoužívejte ani na kompost.

Kdy stříhat větve : Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.