Antwort Jak zachránit uschly trávník? Weitere Antworten – Jak obnovit uschly trávník
Řádně odstraňte vyčesanou stařinu a plsť, aby půda lépe přijala vlhkost. Přesejte celý trávník (cca 4 kg osiva na 100m2). Trávník pohnojte. Pro ještě lepší výsledek můžete trávník posypat jemnou vrstvou substrátu (ideálně balený travní substrát, který neobsahuje plevele) a ten lehce zaválcovat.Přejděte k přesetí suchých míst. Ideální je však kompletní přesetí celého trávníku pomocí ručního rozmetadla. Použít můžete travní směs, která byla v trávníku původně. Pokud ale chcete použít velmi kvalitní osivo, vyzkoušejte travní směsi Swardman, které jsou speciálně namíchány pro podmínky střední Evropy.Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.
Jak na Spálený trávník : Možná opatření: Takto se spálený trávník opět zazelená
Proto trávník intenzivně a důkladně zalévejte zavlažovačem. Při zalévání by mělo být použito přibližně 15 až 20 litrů vody na metr čtvereční. V případě potřeby zkontrolujte pomocí rýče nebo trubky, jak hluboko voda pronikla do půdy.
Jak oživit starý trávník
Klíčem je vertikutace
Proveďte proto vertikutaci a trávník provzdušněte. Budete k tomu potřebovat nástroj zvaný vertikutátor. Nože vertikutátoru proříznou travní drny a zbaví trávník plevele, mechu, plsti z trávy a odumřelých rostlin. Díky tomu se pak ke kořenům dostanou živiny a pažit může dýchat.
Jak rychle obnovit trávník : Trávník, který je poškozený z více jak 50 % je dobré založit buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit bez rytí vysetím speciální travní směsi obnova®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků.
V závislosti na intenzitě výskytu je zapotřebí učinit různá opatření. Okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů (tekuté hnojivo a hnojivo s dlouhodobým účinkem), zlepšení struktury půdy aktivací půdních kultur, urychlení tvorby humusu jakož i odstranění zhutnělé půdy.
Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Čím srovnat trávník
Substrát můžete rozhrnout obrácenou stranou dřevěných nebo plastových hrábí anebo si můžete pořídit hrablo nebo síť. Pokud chcete, vyrovnat trávník do maximální roviny, použijte k tomu křemičitý písek (ten, který se používá při plážovém volejbale), zrnitost by měla být 0-2 mm.Kořínkům trávy mnohdy škodí larvy hmyzu, jako jsou chrousti, chroustkové a kovaříci. Horní vrstva trávníku se pak uvolňuje z půdy a žloutne. Přirozenými nepřáteli těchto druhů hmyzu jsou krtci, rejskové, ježci a částečně i kosi, ale zahrádkáře většinou zlobí to, že jim rozrývají půdu.Životnost umělé trávy závisí na typu, který si vyberete a také na zátěži při používání. Při dobrém zacházení i nejlevnější tráva může vydržet několik let v dobrém stavu a kvalitnější trávy vydrží i desetiletí.
Výsev travních semen
Pro výsev travních semen (přibližně 25 g/m² až 50 g/m²) zvolte den s co nejmenším větrem. Práci vám usnadní rozmetadlo. Semena můžete také zasít ručně. Při výsevu dbejte na to, abyste travní semena vysévali rovnoměrně.
Jak udržovat umělý trávník : Kosení netřeba, ale česání ano: Umělý trávník není třeba kosit, ale je dobré pravidelně provádět rozhrnování vláken pomocí koštěte. Tím se zajistí, že trávník bude vypadat přirozeně a rovnoměrně. Vždy vezměte hrubý kartáč (NE ten s ocelovými štětinami) nebo koště a přejíždějte jím proti směru slehnutí vláken.
Co vysadit místo trávníku : Rostliny do náhrady trávníku
- Barvínky (6)
- Bíle kvetoucí trvalky (105)
- Červeně kvetoucí trvalky (41)
- Fialově kvetoucí trvalky (175)
- Jedle (2)
- Jetel (1)
- Kvetoucí keře na slunce (604)
- Mateřídouška (7)
Proč neroste tráva
Tráva přestává růst, pokud nemá dostatek živin. Fleky na trávníku mohou být ale naopak způsobeny hnojením. Sypete-li trávník granulovaným hnojivem jen tak od ruky, může se vám jednoduše stát, že některá místa trávníku vysokou dávkou hnojiva popálíte. Dejte si na přihnojování pozor.
Jednoduchý pracovní postup:
- Pokosení trávníku velmi nízko.
- Vertikutace trávníku – prořezání
- Vyhrabání stařiny – vyčesání
- Přesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.
- Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.
Podloží musí být pevné a zbavené ostrých hran (kamenů, kořenů, apod.) a jiných nečistot. Čím rovnější a hladší podklad, tím lepší výsledný estetický dojem. Jako poslední vrstva pod umělým trávníkem se doporučuje 20 – 30 mm drceného kameniva, velikosti zrna cca 0,5 – 2 mm, pokud to umožňuje místo pokládky.
Kdy nejlépe zasít trávu : V březnu a dubnu jsou nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva ornice by měla být alespoň 15 cm silná. Aby nový trávník rostl a prospíval, zryjte také půdu do hloubky 20 cm rýčem, rycími vidlemi nebo motorovým kultivátorem.