Antwort Jak vzniklo spropitné? Weitere Antworten – Jak vzniklo dýško

Jak vzniklo spropitné?
Další z rodiny „nadstandardních poplatků“ je obecněčeské díško či dýško. To vzniklo z hovorového diškrece, resp. diskrece, a podle Rejzka jde tedy buď o ,odměnu za diskrétnost', nebo výraz souvisí s francouzským a` discrétion (podle libosti).Ze staročeského substantiva spropitie pomocí přípony -né. Spropitie pak ze spojení „s propitie dáti / dostati“ (předložka s spojená s akuzativem znamenala „dáti, co by stačilo na propití“, jak se např. dochovalo ve spojení s to).Spropitné, hovorově diškrece, tringelt (z německého Trinkgeld), dýško apod., je částka peněz dobrovolně přidaná k samotné ceně za nějakou službu, jako výraz spokojenosti zákazníka. Obvykle se jedná o platby za služby v restauraci, v kadeřnictví, nebo za taxislužbu.

Kde se nedava spropitné : Kde nemusíte dávat spropitné

Dánsko, Finsko, Švédsko – podle zákona je poplatek za službu uvedený a zahrnutý na účtence, takže nic navíc není očekáváno. Ve Finsku je okázalé rozdávání peněz vyloženě proti vrozené národní skromnosti. Španělsko, Portugalsko – spropitné je zahrnuto v ceně.

Jak se daní spropitné

Protože chybí opora v zákoně, mnoho podnikatelů tápe, jak postupovat při zdanění spropitného. Pokud si ho ponechá zaměstnavatel (např. majitel restaurace), stává se součástí jeho tržby, musí ho uvést do daňového přiznání a odvést z něj daň. 15 % v případě OSVČ, 19 % pokud se jedná o právnickou osobou.

Kolik se dává v Polsku Dýška : Jaká je zásada spropitného v Polsku Spropitné v Polsku není povinné, ale je to běžná praxe. Obvykle se považuje za slušné dát spropitné ve výši 10-15% celkové částky účtu, pokud jste spokojeni se službou. V taxících se obvykle zaokrouhlí částka nahoru.

Pokud byla obsluha normální, ale zároveň ne nějak extra nadstandardní, dávám obvykle okolo 5- 9 procent. Sám pro sebe si vždy říkám, že je to třeba trkne a začnou se chovat lépe. Pokud byla obsluha velmi dobrá, slušná a ochotná, pak 10- 15 procent – vždy cca zaokrouhleně, tedy je-li útrata 324 Kč, dávám 360 – 370 Kč.

V řeckých restauracích je běžné spropitné okolo 10 % z ceny jídla. V hospodách a restauracích se nedává více než 1 €. Hotelovým pokojským se většinou dává 10 % v den odjezdu, v taxíku je jízdné zaokrouhleno již řidičem.

Jak si rict o spropitné

Spropitné jako výraz spokojenosti

„V Česku se spropitné hodně pojí se zpětnou vazbou, je to od klienta signál, že mu chutnalo a vše bylo v pořádku. To ale zároveň lidé berou jako něco, co je samozřejmé, a proto často nechávají obsluze spíše koruny či desetikoruny.Standardně je v České republice považováno jako slušnost (pokud jste tedy byli se službami spokojeni) nechat na spropitném přibližně 5 až 10 % z celkové útraty. Spropitné dle statistik není samozřejmost a Češi nechávají v restauracích nejčastěji 20 až 40 Kč. Kolem 10 % z útraty personálu nechává jen každý pátý host.Podívejme se na ty nejdůležitější:

  • V Polsku je stejně jako u nás povinné denní svícení.
  • Všichni cestující musí být připoutáni bezpečnostními pásy.
  • Děti do 12 let a do 150 cm smí cestovat pouze v autosedačce.
  • Pozor na alkohol za volantem.
  • Zakázané jsou antiradary.


Dovoz z Polska pokrývá všechny druhy potravin, počínaje masem a výrobky z něj přes vejce, sýry, tvaroh, zeleninu, čokoládu a různé nápoje. Z Polska například loni pocházela čtvrtina rostlinných tuků a olejů spotřebovávaných v Česku.

Kolik by mělo být dýško : Spropitné není vždy nutností, ale 5 až 15% dýška se cení. Ve špičkových restauracích již může být do účtu zahrnut poplatek za obsluhu. Obecně však platí, že spropitné ve výši 10 % je bezpečnou sázkou.

Kolik davat Baksis v Turecku : 2) Hoteloví nosiči jsou zvyklí na 1 euro či dolar (popř. 5 TL) za zavazadlo. Pokojským se stejná částka nechává na den. Hotely a penziony mají na recepci nebo v restauraci umístěnou speciální kasičku na spropitné označenou jako „TIPS“.

Kolik Baksis Tunisko

Spokojení zákazníci dávají v lepších restauracích většinou 10 %. V Tunisku se dává v restauraci spropitné mezi 5 – 10 % útraty, je to ale pouze na vás, jestli něco dáte.

Spropitné není vždy nutností, ale 5 až 15% dýška se cení. Ve špičkových restauracích již může být do účtu zahrnut poplatek za obsluhu. Obecně však platí, že spropitné ve výši 10 % je bezpečnou sázkou.Kolik dát jako dýško Pokud jde o obecná pravidla, tak dávání spropitného je možné shrnout takto: čím víc na jih a čím víc na západ, tím větší dýško. Je to ale jen obecné pravidlo, které má plnou řadu výjimek. Orientačně se jím ale řídit můžete, pokud opravdu nevíte, kolik v restauraci nechat jako tringelt.

Co musí mít ridic v Polsku : Podobná jako v Česku, ale…

Tou nejzajímavější je zřejmě hasicí přístroj, který je povinný pro všechna motorová vozidla, která jsou ovšem registrována v Polsku a nemají více, jak 3,5 tuny, takže se pokuty za tento chybějící bezpečnostní prvek bát nemusíte.