Antwort Jak vznikla propast Macocha? Weitere Antworten – Proč se propast jmenuje Macocha a ne macecha
Legenda trvá
Dle legendy vylákala macecha svého nevlastního syna na jahody, a poté ho svrhla do propasti. Chlapec naštěstí pád přežil. Macecha však v zoufalství ze svého činu skočila dolů. I díky této legendě je Macocha nejnavštěvovanější přírodní památka u nás.Propast Macocha je 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu ("Light hole" – jejíž dno je ozářeno sluncem) v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů.Moravský kras je starobylá země, okraj starého českého masivu. Je tvořen z vápenců útesových, korálových i jiných, uložených zde v době devonské (v prvohorách) před 350-380 miliony let na dně moře, které se sem šířilo od severu.
Jak vznikají jeskyně : Jeskyně je podzemní dutina vytvořená přirozenou cestou. Vzniká většinou vymíláním nebo vymýváním horniny, obvykle vápence, podzemními prameny. Existují ale také jeskyně v jiných horninách vzniklé jinými způsoby. Průzkumem a mapováním jeskyň se zabývá speleologie.
Kdy se propadla Macocha
V roce 1901 vykonal do Macochy první sestup známý krasový badatel Karel Absolon, čímž začala éra dalších objevů. Roku 1909 byly objeveny Punkevní jeskyně a roku 1914 bylo propojeno dno Macochy suchou cestou z Pustého žlebu. Cestu ponornou říčkou Punkvou se podařilo zdolat a zpřístupnit roku 1933.
Co znamená Macocha : Na srázu propasti, na jednom křoví, co rostlo z jeho úbočí, našli šátek. Už si domysleli, co se stalo. Od těch dob se propasti říká Macocha.
V Česku je známo přes 2000 jeskyní, z nich většina se nachází v Moravském krasu.
Hlavním důvodem pro vyhlášení byla krasová krajina – jeskyně, skály, závrty, ponory a vyvěračky, ale i lesy, skalní stepi a další příroda. V roce 2019 byla chráněná krajinná oblast vyhlášena znovu, s poněkud upravenými hranicemi.
Čím je tvořen Moravský kras
Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve Střední Evropě. Je tvořen silně zkrasovělými devonskými vápenci. Na ploše 100 km2 jsou vyvinuty povrchové i podzemní krasové jevy. V celém území je známo více jak 1 000 jeskyní.Primární krasové jevy vznikají při přímém působení vody, poté dochází k rozpouštění a odnos vápence. Sekundární krasové jevy vznikají opětovným vysráţením vápence a návratem do pevného skupenství.Nejdelší jeskyně
Pořadí | Název |
---|---|
1 | Amatérská jeskyně (Nová Amatérská jeskyně, Jeskyně 13C, Nová Rasovna, Piková dáma, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Spirálka, Stará Amatérská jeskyně a Výtok Punkvy, spolu s propastí Macochou) |
2 | Býčí skála – Rudické propadání |
3 | Javoříčské jeskyně |
4 | Výpustek |
Propast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu ("Light hole") v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě.
Kdo objevil Macochu : Historie objevů Poprvé se o propasti Macoše zmiňuje v písemných dokumentech řeholník zábrdovického kláštera Martin Alexander Vigsius roku 1663. Prvním člověkem, který prokazatelně sestoupil na dno Macochy, byl Lazar Schopper, pozdější provinciál řádu Minoritů na Moravě – stalo se to roku 1723.
Jaká je nejhlubší jeskyně : 1. Voronja (Krubera, 2 080 m) Tato kavkazská jeskně nacházející se v oblasti Západního Kavkazu na území politicky nestabilní Abcházie je v současnosti nejhlubší jeskyní světa a zároveň jedinou jeskyní, která svou hloubkou překročila magickou hranici 2 000 metrů.
Jaká je nejhlubší propast v České republice
Hranická propast je s celkovou naměřenou hloubkou 473,5 m nejhlubší propastí České republiky. Zároveň je díky rekordní hloubce vody 404 m nejhlubší zatopenou propastí světa. Tak toto platilo do 1. srpna 2022.
Vznik jeskyní – Moravský kras
Je tvořen z vápenců útesových, korálových i jiných, uložených zde v době devonské před 350-380 miliony let na dně moře, které se sem šířilo od severu. Jeskyně, krápníky, ponorné řeky, propasti, závrty a ještě mnohé další úkazy tvoří soubor přírodních jevů, kterým říkáme kras.K největším speleologickým lokalitám v Evropě patří Moravský kras, který prozkoumal a pomohl zpřístupnit archeolog, geograf a speleolog Karel Absolon.
Kdy vznikl kras : Geologickou historii Českého krasu můžeme sledovat od starších prvohor. Tehdy, na počátku ordoviku, před zhruba 500 mil. let, vniklo moře do nejdříve poměrně úzkého mořského průlivu tzv. pražské pánve, který vznikl v místech, kde poklesla zemská kůra porušená zlomy.