Antwort Jak vznikají mýdla? Weitere Antworten – Jak se vyrábělo mýdlo
Mýdlo tak jak ho známe dnes, se v průmyslu vyrábí procesem saponifikace přírodních nebo chemicky upravených tuků za působení hydroxidu sodného. Zahříváním směsi při teplotě až 100 °C vzniká hmota, která musí ještě nějakou dobu zrát a poté se tvaruje obvykle do kostky, tedy podoby, která je určena k prodeji.Mýdlovou hmotu nakrájíme na menší kousky, vložíme do rendlíku nebo nádoby k tomu určené -nejlépe s jemným zobáčkem, aby šla dobře nalévat do forem- a tavíme ve vodní lázni. Během tání mýdlovou hmotu nemícháme, jelikož mícháním vznikají nežádoucí bublinky, které se pak objevují na rubové straně mýdla.Na začátku ještě připomenu, že mýdlo tvoří sodné (nebo draselné) soli mastných kyselin těch tuků, které jsme ke zmýdelnění vybrali. Povaha těchto solí je zásaditá. Proto je ze své podstaty zásadité i mýdlo.
Kdy bylo vynalezeno mýdlo : První zmínka o mýdle
První zmínka o čemsi, co mohlo vzdáleně připomínat mýdlo, sahá až do roku 2800 př. n.l., kdy naši předkové používali k mytí směsi vzniklé smícháním vývaru z kosti velblouda a popele z ohniště.
Kdo vymyslel mýdlo
Za první výrobce mýdla můžeme označit Babyloňany. S tímto praktickým vynálezem přišli někdy kolem roku 2800 př.
Co obsahuje mýdlo : Mýdlo je z chemického hlediska směsí hydratovaných alkalických solí (sodných nebo draselných) vyšších karboxylových kyselin (mastných kyselin) přírodního původu. Charakteristickým znakem je přítomnost dlouhého uhlovodíkového řetězce, přičemž každá molekula má tzv. nepolární hydrofobní a polární hydrofilní část.
Mýdlo na praní lze používat nejenom pro ruční praní, ale také nastrouhané nebo v podobě tzv. mýdlového slizu přímo do bubnu pračky. Praní je ekologické, přičemž mýdlo prádlo vypere a zjemní, soda v mýdlovém slizu zase rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a desinfikuje.
Mýdlo zbožňuje kombinaci oleje a vody, působí jako mediátor mezi nimi a po opláchnutí vodou odnáší bakterie.
Co se stane když snim mýdlo
Hana Středová: „Mýdlo nebývá jedovaté. Větší množství je dobré konzultovat s lékařem a vyvarovat se zvracení, díky možnosti vdechnutí pěny. Když si mýdlo jen olízne, tak se nic neděje. “