Antwort Jak vznika poporodní deprese? Weitere Antworten – Jak dlouho může trvat poporodní deprese

Jak vznika poporodní deprese?
Deprese může mít několik forem, různou intenzitu a délku trvání. Běžná poporodní deprese se projevuje první tři měsíce po porodu a po šesti měsících léčby odchází. Pokud ale trvá déle než jeden rok po porodu, jde spíše o vygradování předchozího depresivního stavu nebo jiné psychické poruchy.Laktační psychóza, často označovaná jako poporodní psychóza, je závažné psychické onemocnění, které může postihnout ženy po porodu. Charakterizuje ji ztráta kontaktu s realitou, výkyvy nálad, halucinace a delirium. Ačkoliv se na základě názvu může zdát, že má stav spojitost s kojením, není tomu tak.V první řadě si promluvte se svým partnerem, rodinným příslušníkem, kamarádkou nebo kamarádem. Popište jim celou situaci, jak se cítíte, co by vám pomohlo z jejich strany. Případně společně najděte způsob, jak pokračovat s odborníkem. V každém případě se můžete obrátit se na svého gynekologa či praktického lékaře.

Kolik žen trpi poporodní depresi : Pokud ale během několika týdnů nedochází mezi matkou a dítětem k navázání pouta a matka má problém se o dítě postarat, můžeme spekulovat o poporodní depresi. Ta potkává asi 10 – 15 % žen a může ženu ochromit na dlouhé měsíce.

Kdy může prijit poporodní deprese

Poporodní depresi zažívá asi 16 procent rodiček a nejčastěji se projeví v období 6 až 12 týdnů po porodu. Jako hranice, kdy by měla deprese odeznít, se uvádí 14 dnů. Pokud přetrvává, měla by matka vyhledat pomoc odborníka. „Tyto stavy jsou natolik depresivní, že přinesou i myšlenky na sebevraždu.

Kdy vzniká deprese : Příčiny vzniku deprese jsou komplexní

Mluví se o modelu zranitelnosti a stresu. Někteří lidé mohou být geneticky náchylní k depresi, nebo se v dětství naučit negativní a pesimistické postoje. Když pak v životě nastane situace, kdy stres či traumatické události přesáhnou zvládací kapacitu člověka, rozvine se deprese.

Poporodní deprese může přijít kdykoliv v průběhu prvních 6 měsíců po porodu. Její výskyt vrcholí obvykle asi 4 týdny po porodu, přičemž až u 25–50 % žen trvá 6 měsíců, podle některých autorů ještě déle – až do 1. roku dítěte. Nejrizikovějším obdobím pro rozvoj poporodní deprese je příchod domů z porodnice.

Může trvat i řadu let. Nemocný dochází k ambulantnímu lékaři a může také zvládat běžnou činnost doma i v zaměstnání. U větší části pacientů se onemocnění projevuje celoživotním střídáním psychotických krizí s remisí. U zbývajících pacientů neustupují symptomy nemoci ani po delším léčení.

Kdy se mohou dostavit poporodní deprese

Kromě běžné poporodní plačtivosti se u 13 % žen projeví poporodní deprese. Ta již sama od sebe neodezní, a pokud se neléčí, může trvat i roky. Přestože je poporodní deprese takto rozšířená, dodnes není lékařům jasný přesný mechanismus jejího vzniku. U některých žen se dokonce objeví až při druhém těhotenství.„Rozvoj poporodní psychózy je náhlý a nejčastěji probíhá během prvních dvou týdnů po porodu. Jde o závažný stav, který zpravidla vyžaduje hospitalizaci. Mezi první a též hlavní klinické projevy laktační psychózy patří snížená potřeba spánku a problémy s usnutím či udržením spánku.Za bonding můžeme označit proces, kdy se bezprostředně po porodu utváří vztah mezi maminkou a miminkem. Plný bonding, tedy kontakt kůže na kůži – skin to skin, lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací. Optimální trvání kontaktu skin to skin je 2 hodiny po porodu.

Baby blues: nálada, která se vám nevyhne

Stává se to opravdu všem. Špatná nálada u čerstvých maminek je biologickou odpovědí na rychlou změnu hormonální hladiny po porodu. Tzv. baby blues, tedy smutek, úzkost nebo podrážděnost či melancholie potkají až 80 % novopečených maminek.

Co se nesmí dělat v šestinedělí : V šestinedělí je důležité dbát především na dostatečnou hygienu. Je doporučené časté sprchování, ideálně po každém použití WC, koupání by se mělo vynechat úplně. Používání a pravidelná výměna porodnických či klasických hygienických vložek jsou rovněž nezbytností. Je však nutné dodržovat i hygienu duševní.

Jak dlouho se tělo dává dohromady po porodu : U prvního porodu obecně platí, že po devíti měsících těhotenství se tělo dává dohromady dalších devět měsíců, a často to trvá ještě pár měsíců po ukončení kojení, než se váš organismus úplně zregeneruje. S každým dalším porodem se přitom tahle doba nutná na rekonvalescenci prodlužuje.

Co se deje s mozkem při depresí

U těžkých forem deprese dochází ke změnám v mozku. Dojde k narušení chemických pochodů v mozku, kdy je množství mediátorů (neurotransmiterů) v nerovnováze. Nejdůležitější roli hraje serotonin, noradrenalin a dopamin. Změny v mozku nejsou trvalé, při zlepšení depresivního stavu změny odezní a nezanechají stopy.

Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.Objevují se deprese, ztráta zájmu o okolí, úzkost, napětí podrážděnost až agresivita, nespavost, porucha pozornosti, počátky bludů a halucinací. Po akutní fázi psychózy nastává období odeznívání nemoci a následně remise. Může trvat i řadu let.

Co způsobuje psychózu : poruchami látkové výměny nebo nádorem na mozku a účinkem některých léků, drog nebo alkoholu. U predisponovaných osob může též psychózu vyvolat abnormální psychická zátěž v podobě nadměrného stresu. Může se také objevit důsledkem izolace a nudy, přesněji řečeno z nedostatku pohybu nebo ze stereotypního úpadku mysli.