Antwort Jak vznika křivice? Weitere Antworten – Co způsobuje křivici
Nejčastější příčinou křivice je nedostatek vitaminu D, případně nedostatkem vápníku a/nebo fosforu ve stravě. Prevencí křivice u výlučně kojených dětí je podávání vitaminu D ve formě doplňku stravy. V ostatních případech léčba závisí na příčině.Co je příčinou nedostatku vitaminu D U dospělých se může jednat o poruchy jeho vstřebávání při celiakii, onemocnění jater a žlučníku, ledvin, vrozená porucha vstřebávání vitaminu D3, narušení metabolismu fosforu, ale rovněž užívání některých léků, například antiepileptik.Hlavním zdrojem vitaminu D3 je endogenní produkce v kůži, kde vzniká působením ultrafialového záření UVB (o vlnové délce 290–315 nm) ze 7-dehydrocholesterolu (provitaminu).
V čem se nachází vitamin D : Dobrým zdrojem jsou tučné ryby (např. sleď, makrela, losos). Mezi další zdroje vitaminu D patří olej z tresčích jater (rybí tuk), vaječný žloutek, jedlé houby nalezené v přírodě (nikoli však houby z pěstíren) a potraviny cíleně obohacené vitaminem D, jako jsou některé margaríny.
Co zpusobuje Kurdeje
Kurděje (skorbut, Möllerova Barlowova choroba, avitaminóza C) je nemoc způsobená dlouhodobým nedostatkem vitamínu C ve stravě. Na rozdíl od většiny zvířat a rostlin totiž lidské tělo nedokáže syntetizovat tento vitamín, proto jej musí přijímat v potravě.
Jak se projevuje nedostatek vitaminu C : Avitaminóza, tedy absolutní nedostatek vitaminu C se nazývá skorbut nebo-li, kurděje. V dnešní době se již nevyskytuje, ale v minulosti jim trpěli hlavně námořníci a lidé ve velmi chudých oblastech. Projevuje se zvýšenou krvácivostí dásní, pod kůži, do svalů, nehtových lůžek, sníženou imunitou a poruchou krvetvorby.
tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí).
Pokud není dostatek přirozeného slunečního záření, lze podpořit vznik vitamínu D i v soláriu. Další možností doplnění vitamínu D je užívání léků a doplňků stravy (kapky, tablety, kapsle) s vitamínem D.
Pěkný den, vitamín D se může užívat kdykoliv během dne. Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, je vhodné jej užívat spolu s jídlem či ho zapít pohárem mléka. Paralelní užívání uvedených potravinových doplňků a vitamínu D není kontraindikováno, naopak se jedná o vhodné doplnění terapie.
Kde se vytváří vitamín D
Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Fotony ultrafialového záření štěpí B jádro 7‑dehydrocholesterolu za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži mají suchozemští obratlovci.Potraviny bohaté na vitamín D jsou např. tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí). Množství vitamínu D2 v rostlinách je zanedbatelné. Pokud není dostatek přirozeného slunečního záření, lze podpořit vznik vitamínu D i v soláriu.Avitaminóza, tedy absolutní nedostatek vitaminu C se nazývá skorbut nebo-li, kurděje. V dnešní době se již nevyskytuje, ale v minulosti jim trpěli hlavně námořníci a lidé ve velmi chudých oblastech. Projevuje se zvýšenou krvácivostí dásní, pod kůži, do svalů, nehtových lůžek, sníženou imunitou a poruchou krvetvorby.
Anémie může vyvolávat příznaky jako je slabost, závratě, dušnost. Deficit vitamínu B12 může vést ke vzniku neuropatie (poruchy nervů), která se projevuje brněním, necitlivostí v oblasti rukou a nohou. Dále může vyvolat různé duševní změny, od stavů zmatenosti a podrážděnosti, poruch koordinace až po těžkou demenci.
Jak zjistím co mi chybí v těle : Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.
V čem je hodně vitamínu C : Za zdroje s nejvyšším obsahem se i přesto považují šípky, acerola, rakytník a černý rybíz. Překvapivě jsou na dalších místech paprika, nať petržele a pažitky, brokolice a růžičková kapusta. Dále jsou to kopřiva, jahody, kiwi a květák.
Jak se projevuje nedostatek vitamínů a
Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.
Doba potřebná k produkci vitaminu D
Pro zajištění účinné syntézy vitaminu D se doporučuje, aby lidé se světlou pletí trávili na slunci v teplých měsících (květen až září) přibližně 15 až 20 minut denně, a to mezi 10. a 15. hodinou. Lidé s tmavší pletí by měli trávit na slunci o něco více času, přibližně 30 minut denně.tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí).
Množství vitamínu D2 v rostlinách je zanedbatelné. Pokud není dostatek přirozeného slunečního záření, lze podpořit vznik vitamínu D i v soláriu. Další možností doplnění vitamínu D je užívání léků a doplňků stravy (kapky, tablety, kapsle) s vitamínem D.
Které vitamíny se nesmí užívat spolu : Které vitamíny nekombinovat
- Vitamíny A, D, E a K.
- Vitamín E a K.
- Železo a vápník.
- Vápník a hořčík.
- Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
- Zinek a měď
- Vitamín D3 a vitamín K2.
- Vitamíny skupiny B.