Antwort Jak vzniká prokura? Weitere Antworten – Jak vznika prokura
Prokuru může udělit pouze podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku. Prokura vzniká udělením – tedy v praxi příslušnou dohodou o jejím udělení – , nikoliv až zápisem do obchodního rejstříku; díky výslovné úpravě první věty § 450 odst.Pokud tedy společenská smlouva neurčí jinak, do působnosti valné hromady patří schvalování, nikoliv rozhodování o udělení nebo odvolání prokury. Neurčí-li tedy společenská smlouva jinak, uděluje a odvolává prokuru za společnost jednatel, a nikoliv primárně valná hromada.Prokuristou se může stát pouze fyzická osoba, která je zapsaná v obchodním rejstříku. Současně tento člověk musí být způsobilý k právům, povinnostem a právním úkonům. Vzhledem k tomu, že za společnost podepisuje důležité smlouvy, podpis prokuristy musí být ověřený.
Jaký je rozdíl mezi jednatelem a prokuristou : Jednatelem může být i právnická osoba, přičemž v těchto případech za tuto osobu plní funkci jednatele pověřená fyzická osoba. Prokuru lze však udělit pouze osobě fyzické. Prokurista má také menší rozsah pravomocí než jednatel, konkrétně se jedná o výše zmíněné zcizování a zatěžování nemovitých věcí.
Co nemůže prokurista
Prokurista nemůže zcizovat nemovitosti ani je zatěžovat, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury uvedeno. Podnikatel může omezit oprávnění prokuristy vnitřními pokyny. Takové omezení ovšem není účinné vůči třetím osobám.
Jaký je rozdíl mezi plnou mocí a Prokurou : Plnou moc lze udělit ústně i písemně, pokud ObčZ nestanoví jinak. Prokuru lze udělit pouze písemně, protože se netýká jen určitého právního úkonu a zahrnuje zmocnění pro právní úkony, které mohou vyžadovat písemnou formu. Zmocněnec může být, jak fyzická, tak právnická osoba. Prokuristou může být pouze fyzická osoba.
Prokuru není možno zřídit při zápisu nové společnosti – je nutno společnost prvně zapsat a pak změnovým zápisem do obchodního rejstříku zapsat prokuru, doloženou souhlasem se zápisem do obchodního rejstříku a rozhodnutím o jmenování, což jsou právní listiny, které vám rádi připravíme společně se zajištěním zápisu do …
Obchodní zákoník vycházel z konstrukce, že právnické osoby mohou jednat buď osobně anebo v zastoupení. Zákon o obchodních korporacích však již nepřiznává právnické osobě způsobilost samostatně právně jednat. Proto musí být vždy zastupována svým statutárním orgánem nebo zmocněncem.
Za co ručí prokurista
Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či odprodávat majetek obchodního závodu podnikatele. Prokurista ale nemůže za statutární orgán činit jednání, která se týkají statusových záležitostí podnikatele (typicky svolávání valné hromady).Základní odlišnost asi napadne každého – fyzická osoba je živý člověk, který se se svou právní osobností narodí. Naproti tomu za právnickou osobu zákon označuje uměle vytvořený organizovaný útvar (například obchodní závod), který má právní osobnost, a to od svého faktického vzniku.Právnická osoba má právní osobnost (způsobilost mít práva a povinnosti) už od okamžiku svého vzniku, a to v plném rozsahu, ledaže je omezena zákonem. Za právnickou osobu ovšem jejím jménem jednají osoby fyzické, tzv. statutární orgány nebo pověření zaměstnanci či členové.
K jejímu vzniku je obvykle potřeba písemná smlouva nebo zakladatelská listina a vzniká zásadně dnem zápisu do veřejného nebo jiného rejstříku. Při vzniku je třeba určit její název, který pak požívá zákonné ochrany, a sídlo. Právnická osoba zaniká dnem výmazu z veřejného rejstříku.
Kdy jsem právnická osoba : Právnická osoba označuje entitu oddělenou od fyzických osob, které ji zřídily nebo které ji vlastní či spravují. Právnické osoby zahrnují organizace jako firmy, neziskové organizace, úřady a další. Právnická osoba může provádět řadu činností stejně jako fyzické osoby. Například může vlastnit majetek a uzavírat smlouvy.
Kdo je považován za právnickou osobu : (1) Právnická osoba je organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba může bez zřetele na předmět své činnosti mít práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou.
Jak dochází k založení právnické osoby
Nejprve je sepsáno zakladatelské právní jednání a teprve následně (během týdnů až měsíců) dochází k zápisu do rejstříku a tím i ke vzniku právnické osoby. Za právnickou osobu lze ovšem jednat, například uzavírat smluvní vztahy, již před jejím vznikem.
Právnická osoba má právní osobnost od svého vzniku do svého zániku. Právnickou osobu lze ustavit (i) zakladatelským právním jednáním, (ii) zákonem, (iii) rozhodnutím orgánu veřejné moci,(iv) jiným způsobem, který stanoví jiný právní předpis.Právnická osoba vzniká zpravidla zápisem do obchodního nebo jiného zákonem určeného rejstříku. Teprve až ode dne účinnosti zápisu mohou právnické osoby nabývat práva a povinnosti. Vyjma právnických osob, které vznikají ze zákona. Jejich zápis do příslušného rejstříku má pouze prohlašující účinky.