Antwort Jak vzniká pláž? Weitere Antworten – Jak vznikli pláži
Vznik plazů se klade do období karbonu, do doby před ca 320–310 millióny let. První plazi se zřejmě vyvinuli z pokročilých reptiliomorfních labyrinthodontů. Jedním z nejstarších zástupců, kterého lze již pokládat spíše za plaza, nežli za pokročilého obojživelníka je Casineria.Pláž je část zábřeží složená z písku nebo drobných kamínků. Pláž je základním akumulačním tvarem vzniklým procesy pobřežní modelace. U pláže rozpoznáváme čelo pláže, hranu plážové terasy, plážovou terasu (berm), plážový stupeň.Plážové pobřeží se vyznačuje tím, že se zde ukládá materiál přinášený vodou odjinud, kde voda obrušuje povrch hornin (abrazivní působení mořské vody). Vznikají tak rozsáhlé oblasti s vyplaveným pískem, který se formuje do pláže. Pokud je písek po plážích přenášen větrem, vznikají písečné duny.
Co je pláži : Plazi jsou suchozemští obratlovci s proměnlivou tělesnou teplotou. Mají suchou zrohovatělou svrchní část kůže. Dýchají plícemi. Jejich srdce tvoří dvě síně a dvě komory.
Kam kladou plazi vajíčka
Vejcorodí plazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Například krokodýlí samice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody. Pak je opouští.
Proč vznikla Praha : Praha se stala významným centrem na konci 9. století, kdy si ji volí za sídlo Přemyslovci, kteří začali budovat české knížectví. Rozvíjející se podhradí na obou březích Vltavy obklopující přemyslovské hradiště a později hrad se ve 13. století proměnilo na opevněné vrcholně středověké město.
Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.
Slovo plaz je zakončeno na souhlásku, rozhodovat se tedy budeme mezi vzory pán a muž. Rozhodující je tedy tvar 2. pádu jednotného čísla: (bez) plaza. Skloňujeme ho tedy podle vzoru pán.
Jak vznikaji pláže
Pláže vznikají erozí a usazováním hornin a minerálů z vodních toků a vln. Písek na pláži se skládá z drobných částic hornin, minerálů a korálů.S pískem se obvykle v přírodě setkáváme jako s produktem rozpadu hornin, nejčastěji pískovců. Tato rozpadlá hornina se z místa vzniku může přemístit, přírodní procesy ji mohou třídit podle velikosti zrn, zrna písku přírodní procesy opracovávají.Kvůli úspoře vody vylučují suchozemští plazi odpadní dusíkaté látky ve formě nerozpustné kyseliny močové v kašovitém až pevném stavu (jsou urikotelní). Vodní plazi mají vodnatou moč obsahující ve větší míře rozpustnou močovinu a amoniak.
Plazi jsou skupinou obratlovců, kteří mají kryté tělo šupinami. Tento taxonomický řád zahrnuje velké množství živočichů, včetně hadů, ještěrů, krokodýlů, želv a dalších druhů.
Jak se rodí plazi : U ještěrky živorodé a zmije obecné severní populace "rodí" živá mláďata, na jihu však snáší vejce. Také hroznýši jsou vejcoživorodí. Pravá živorodost je vyvinuta jen u několika druhů. Zárodky se vyvíjí v těle samice, kde jsou vyživovány z matčina těla pomocí primitivní placenty.
Jak hadi kladou vejce : Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.
Kdo vytvořil Prahu
Podle legendy byla Praha založena v 8. století českou kněžnou a věštkyní Libuší a jejím manželem Přemyslem, zakladatelem dynastie Přemyslovců.
Město Prahu podle pověsti založila moudrá kněžna Libuše, manželka Přemysla Oráče, zakladatele rodu, o jehož počátcích se můžeme pouze dohadovat.Teplé, často i vlhké prostředí (u nás teplá skalnatá území) Potrava: větší hmyz (brouci, rovnokřídlí), drobní korýši i mláďata ještěrek a ptačí vejce Vzhled: silná ještěrka s velkou hlavou, silné končetiny a dlouhý ocas (2násobek délky těla).
Čím mají pláži pokryté tělo : Plazi jsou obratlovci, jejichž tělo je pokryté tuhými šupinami nebo rohovitými štítky. Patří ke studenokrevným (poikilotermním) živočichům (přebírají teplotu od okolního prostředí). Mláďata se líhnou plně vyvinutá. Lebka plazů je s páteří spojena kloubně.