Antwort Jaký význam má pro nás předmět pedagogika? Weitere Antworten – Jaký je význam pedagogiky

Jaký význam má pro nás předmět pedagogika?
Pedagogika je věda, která zkoumá výchovný proces jako jeden z nejvýznamnějších jevů, zkoumá výchovu jako záměrnou činnost, která jedince formuje, zkoumá vývoj výchovy, vzdělávací proces, jeho principy, metody a organizační formy. Pedagogika je úzce spjata s praxí.Pedagogika je věda zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a mládeže. Mezi její základní disciplíny patří obecná pedagogika, obecná didaktika, dějiny pedagogiky a dále také teorie výchovy, srovnávací pedagogika nebo speciální pedagogika.Předmětem pedagogiky je výchova.

Pedagogika se zabývá vším, co vytváří edukační prostředí. Zkoumá procesy, které se v těchto prostředích realizují, výsledky, efekty těchto procesů. Pedagogika se zabývá člověkem v situaci výchovy.

Co je předmětem předškolní pedagogiky : Předškolní pedagogika je věda zabývající se předškolním vzděláváním a předškolní výchovou. Objasňuje, analyzuje a vyhodnocuje vše, co se týká výchovy a vzdělávání jako procesů, které rozvíjejí osobnost dítěte v době před vstupem do povinného základního vzdělávání.

Jaký je základní charakter pedagogiky

Pedagogika je věda o edukaci, tedy o výchově a vzdělávání. Jako věda zahrnuje teorii i praxi. Má charakter normativní, explorativní a explanativní. Pedagogika má svůj předmět bádání, význam a úkoly, obsahovou strukturu, účel a poslání, výzkum a jeho metody.

Co to znamená pedagog : Učitel neboli pedagog (někdy také označován jako kantor) je člověk, který jako profesionál vychovává a vzdělává, nejčastěji ve škole.

Vzdělávání a výchova v novověku

Dějiny pedagogiky zkoumají také vliv reformace na výchovu a vzdělávání v českých zemích a také se zabývají vznikem a vývojem městských škol a jejich organizací. Významným reformačním pedagogem byl Jan Hus, Martin Luther nebo Johannes Sturm.

Předmětem SP je zkoumání podstaty a zákonitostí výchovy a edukace jedinců se speciálními potřebami. Cílem SP je maximální rozvoj osobnosti jedince s postižením či znevýhodněním a dosažení maximální úrovně jeho socializace.

Co dělá pedagog

Pedagog plánuje, organizuje, realizuje a vyhodnocuje výchovně-vzdělávací proces. Jeho profesní profil se skládá z odborných kompetencí (komunikačních, motivačních, prezentačních, diagnostických a organizačních) a osobnostních předpokladů (např. morálního profilu, pedagogického taktu, lásky k vychovávaným apod.).Patří mezi ně např.: • řešení problémů (problémová metoda), heuristické metody (metody objevování, badatelské metody), • projektová metoda, skupinová, kooperativní výuka, • situační metody (řešení problému vycházejícího z reálné události), • inscenační metody (hraní rolí), didaktické hry.Pedagog imponuje žákům především svým kladným a spravedlivým postojem k nim, a pak svými znalostmi a pracovními schopnostmi, klidem a objektivnosti. Pro svého oblíbeného učitele žáci často vykazují zvýšené pracovní úsilí. Vliv pedagoga nenahradí ani učebnice, ani mravní poučování, ani soustava trestů a povzbuzování.

Moderní pedagogika je vzdělávání úzce propojené s praxí, vzdělávání v souvislosti s posledními zahraničními trendy. Moderní pedagogika znamená získávání dovedností rychle se přizpůsobovat měnícím se požadavkům školy i společnosti.

Čím se zabývá Pedagogika volného času : Pedagogika volného času je disciplína pedagogiky, zaměřená na výchovné a vzdělávací prostředky, napomáhající autonomnímu a smysluplnému využívání volného času dětí, dospívajících i dospělých. V mnoha zemích jde zároveň o studijní obor.

Co je předmět speciálně pedagogické péče : Pod pojmem „speciálně pedagogická intervence“ se rozumí zajištění předmětů speciálně pedagogické péče pro žáky s přiznanými podpůrnými opatřeními, které jsou zaměřeny na oblast logopedických obtíží, řečové výchovy, nácviku sociální komunikace, zrakové stimulace apod.

Co to je speciální pedagog

Speciální pedagog provádí pedagogickou, diagnostickou, terapeutickou, logopedickou a poradenskou činnost. Vyhodnocuje nápravné, reedukační a kompenzační postupy. Spolupracuje s rodinami a rodiči postižených dětí a mládeže během provádění nápravných metod. Případně může poskytovat speciální pedagogické služby.

Z výzkumů uváděných výše zmíněnými autory plyne, že dobrý učitel by měl být podle studentů především chápavý, přátelský, odpovědný, systematický, vynalézavý, nadšený pro svoji profesi, spravedlivý, měl by dokázat hodně naučit, udržet si ve třídě kázeň atd.Klasické výukové metody: – Metody slovní (vysvětlování, vyprávění, popis, přednáška, práce s textem, rozhovor). – Metody názorně- demonstrační (předvádění a pozorování, práce s obrazem, instruktáž). – Metody dovednostně – praktické (napodobování, laborování, experimentování, vytváření dovedností, produkční metody).

Jaký má být správný pedagog : Z výzkumů uváděných výše zmíněnými autory plyne, že dobrý učitel by měl být podle studentů především chápavý, přátelský, odpovědný, systematický, vynalézavý, nadšený pro svoji profesi, spravedlivý, měl by dokázat hodně naučit, udržet si ve třídě kázeň atd.