Antwort Jak využít černý bez? Weitere Antworten – Jak využít květy černého bezu

Jak využít černý bez?
Co z čerstvých, nesušených květů černého bezu připravit

Osvěžující sirup nezaměnitelné vůně i chuti využijeme do limonád, osvěžujících nápojů v létě, koktejlů, do čajů v zimě, i do sladkého pečení nebo domácích zmrzlin. Jsou na něj potřeba pouze zmíněná květenství černého bezu, citron, cukr a kyselina citronová.Bezinky – plody bezu v kuchyni

  • Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
  • Sušené plody bezinek zastaví průjem.
  • Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
  • Bezinková šťáva.
  • Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
  • Bezinková marmeláda.
  • Bezinkový kompot a pudink.
  • Bezinky v dezertech.

Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.

Na co je dobrá šťáva z černého bezu : I listy černého bezu jsou léčivé

Vhodné je také nasušit si i bezové listy – výluh z nich je močopudný a čistí krev. Výluh z listu bezu černého pomáhá odvodňovat organismus, je mírně projímavý a pomáhá při detoxikaci a také při zánětech močového ústrojí.

Na co je bezový květ

Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Co s Bezovými květy : Recepty vytvořené za použití této ingredience

  1. Bezinkový džem (rosol) – květový Natrháme bezinkové květy v plném květu, pěkně velké, bez mšic a broučků, daleko od silnice.
  2. Bezinkový med.
  3. Bezinková šťáva od babičky.
  4. Míchaná bezinková limonáda.
  5. 20 minut.
  6. 10 minut.
  7. Bezinková šťáva.
  8. Šumivý nápoj z květu bezu.

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

„Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Co léčí bez

Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.Příprava čaje z černého bezu

Zalijte 2 čajové lžičky květu černého bezu horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 10-15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.Květy černého bezu zalijeme vařící vodou, přidáme cukr, nádobu přikryjeme a dáme na chladné místo. Občas zamícháme. Po třech dnech přecedíme, slijeme do lahví. Po zředění vodou získáme léčivý nápoj při nachlazení.

Angličané říkají, že léto začíná rozkvetlými květy bezu a končí jeho zralými tmavými plody. Něco na tom asi bude, a když se léto pomalu schyluje ke svému závěru, uzrává právě černý bez. Nastává ten správný čas na bezinkový sirup, lidově se tak ovšem říká i bezinkovému sirupu z květů.

Kdy pít čaj z černého bezu : Nálev z bezového květu se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Pije se horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak.

Co se dá dělat z bezu : vynikající svěží sirup vhodný do letních nápojů, bezovou limonádu, léčivý čaj na nachlazení, náplň do voňavých bylinkových pytlíčků, které si nahřejete a přiložíte na místa, kde vás trápí revma, nebo blahodárnou bylinkovou koupel.

Kdy sbírat bezový květ

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Jak se dělá sirup z černého bezu : Postup přípravy

Květy obereme ze stopek, zalijeme 1,5 litrem převařené a vychladlé vody a necháme do druhého dne vyluhovat. Druhý den uvaříme cukerný roztok z 0,5 litru vody a cukru. Necháme vychladit a poté přilijeme šťávu z citronů. Výluh přecedíme, vmícháme ochucený cukerný roztok a přelijeme do lahví.