Antwort Jak vytvořit zahajovací rozvahu? Weitere Antworten – Jak má vypadat zahajovací rozvaha
Zahajovací rozvaha nově vzniklé účetní jednotky obsahuje údaje o výši základního kapitálu, emisního či vkladového ážia, splaceného vkladu, pohledávky za hodnotu nesplaceného vkladu a závazku vůči společníkovi, jenž se vztahuje k hodnotě splaceného vkladu.Horizontální forma rozvahy uvádí na levé straně aktiva, na pravé straně vlastní kapitál a pod ním závazky. Bilanční rovnice má pak tuto podobu: Aktiva = Vlastní kapitál + Závazky. Ve vertikální formě rozvahy jsou položky uvedeny pod sebou, nejdříve aktiva a pod nimi pasiva v členění na vlastní a cizí zdroje.Nejjednodušeji se aktiva dělí na reálná a finanční. Reálnými aktivy jsou např. nemovitosti, pozemky, stroje, ale také patenty nebo obchodní značky. Finanční aktiva zahrnují peněžní prostředky, dluhopisy nebo akcie.
Co dělat když mi nesedí aktiva a pasiva : Pokud nesouhlasí aktiva a pasiva v běžném období zkontrolujte ještě, zda nemáte v agendě Účetní deník zaúčtovaný doklad před 1.1. daného roku. Pokud nesouhlasí aktiva a pasiva v minulém období, zkontrolujte agendu Účetnictví/Počáteční stavy/Výkazy minulého roku.
Co je to zahajovací rozvaha
Účetní jednotka musí zahajovací rozvahu sestavit k okamžiku jejího vzniku. Zahajovací rozvaha sestavovaná ke dni vzniku povinnosti účtovat, obsahuje majetek a závazky existující k okamžiku vzniku této povinnosti.
Kdy se sestavuje zahajovací rozvaha : Zahajovací rozvahu sestavují účetní jednotky obecně k prvnímu dni účetního období.
Podstatou rozvahy je na jedné straně zobrazovat strukturu majetku (aktiva) a na druhé straně zdroje krytí (pasiva), tedy kde účetní jednotka vzala na majetek peníze. Z podstaty podvojného účetnictví pak vyplývá, že aktiva a pasiva se musí rovnat a v rámci období na sebe musí navazovat konečné a počáteční stavy.
Pasiva v účetnictví představují zdroje, kterými jsou kryta aktiva podniku. Jde o závazky vůči věřitelům (včetně závazků z obchodního styku), vklady vlastníků do společnosti, zisky (ztráty) minulých let a výsledek hospodaření běžného roku.
Co se musí zveřejnit ve sbírce listin
Obchodní korporaci musí do Sbírky listin zakládat řádné a mimořádné účetní závěrky. Nesplní-li tuto svou povinnost za nejméně dvě po sobě jdoucí účetní období, rejstříkový soud může danou osobu vyzvat ke splnění povinnosti.Ve zkráceném rozsahu mohou sestavit účetní závěrku účetní jednotky, které nejsou povinny mít účetní závěrku ověřenou auditorem (nestanoví-li zákon o účetnictví jinak).Pasiva v účetnictví představují zdroje, kterými jsou kryta aktiva podniku. Jde o závazky vůči věřitelům (včetně závazků z obchodního styku), vklady vlastníků do společnosti, zisky (ztráty) minulých let a výsledek hospodaření běžného roku.
Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.
Co se musí ukládat do sbírky listin : Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:
- listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.
- rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),
- výroční zprávy, účetní závěrky,
- rozhodnutí o zrušení právnické osoby,
- rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.
Které výkazy má účetní jednotka za povinnost sestavovat : Malá účetní jednotka
sestavuje účetní závěrku ve zkráceném rozsahu, nezveřejňuje výsledovku (výkaz zisku a ztráty), nesestavuje přehled cash flow (o peněžních tocích) a přehled o změnách vlastního kapitálu.
Co musí spolek zveřejnit
Stanovy, výroční zprávy či zápisy z valné hromady k takovým informacím také jistě patří. Jinak spolek má ze zákona povinnost zveřejňovat např. stanovy a účetní závěrku, ale ve veřejném rejstříku ve Sbírce listin, nikoliv na svých stránkách.
Listiny ve formátu PDF zašlete elektronicky rejstříkovému soudu, který vede složku dané osoby, a to některým z následujících způsobů:
- datovou schránkou,
- e-mailem,
- prostřednictvím online podání do Sbírky listin,
- prostřednictvím online aplikace ePodatelna.
Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií: Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč
Kdo nemusí zveřejňovat účetní závěrku : Účetní závěrku tvoří obecně rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha v účetní závěrce. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost auditu, nemusejí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty; postačí tedy zaslat rozvahu a přílohu v účetní závěrce.