Antwort Jak vysoko je Měsíc? Weitere Antworten – Jak pusobi Měsíc na Zemi

Jak vysoko je Měsíc?
Účinkem gravitace Měsíce a částečně i Slunce pozorujeme na pobřeží příliv a odliv mořské vody. Doba mezi přílivem a odlivem je něco přes 6 hodin. Dva po sobě následující přílivy se vystřídají za 12 hodin a 25 minut. Rozdíl výšky hladiny mezi odlivem a přílivem je velmi proměnlivá – od necelého metru až přes 10 metrů.V naší Sluneční soustavě je známo 207 měsíců planet, 8 měsíců trpasličích planet a několik stovek měsíců planetek. Velcí plynní obři mívají rozsáhlé systémy měsíců. Merkur a Venuše nemají žádné měsíce, Země jeden velký měsíc, Mars dva drobné měsíce. Předpokládá se, že také kolem exoplanet obíhá mnoho měsíců.

měsíc
Zploštění 0,00125
Povrch 3,793×107 km² (0,074 Země)
Objem 2,197×1010 km³ (0,020 Země)
Hmotnost 7,347 673×1022 kg (0,0123 Země)

Jak se mění Měsíc : Měsíc odráží sluneční záření. V průběhu jeho oběhu okolo Země můžeme pozorovat různě osvětlenou část povrchu – měsíční fáze, které se vystřídají za 29,5 dní. Fáze jsou celkem čtyři: nov (měsíc není vidět), první čtvrť, úplněk a poslední čtvrť. Úplněk, kdy je osvětlená celá strana Měsíce, pozná asi každý.

Co by bylo bez Měsíce

Pokud by Země neměla Měsíc, byly by rozdíly teplot mezi rovníkem a póly výraznější a počasí by bylo divočejší – se silnějšími větry, lijáky a bouřemi. Přílivové vlny vyvolané Měsícem také brzdí rotaci Země – prodlužují dny. Důsledkem kratších dnů bez Měsíce by byly častější změny počasí.

Kam mizí voda při odlivu : Jenže ono je to úplně jinak – voda se ve skutečnosti nikam neztrácí, na Zemi je jí v podstatě stále stejně. Jen mění skupenství, Země je totiž jedinou dosud známou planetou, kde se vyskytuje ve třech různých skupenstvích – v plynné jako vodní pára, v tekutém a konečně v pevném v podobě ledu a ledovců.

Sloanova velká zeď byla do roku 2013 největší objevenou strukturou ve vesmíru. (Větší je Huge-LQG dosahující velikosti až 4 miliard světelných let či Velká zeď Hercules-Corona Borealis velká 10 miliard světelných let.)

Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Jak je vysoko Měsíc

Kolem Země obíhá Měsíc ve střední vzdálenosti 384 400 km. Jeho dráha kolem Země je téměř kruhová, takže náš souputník mění svůj zdánlivý průměr jen nepatrně. Důsledkem silných slapových sil, kterými Země působí na Měsíc, jediný náš přirozený satelit, je u našeho souseda vázaná rotace.Fáze Měsíce

  1. Nov (stáří 0 dní).
  2. Dorůstající srpek (stáří 0 až 7,4 dne).
  3. První čtvrt (stáří 7,4 dne).
  4. Dorůstající Měsíc (stáří 7,4 až 14,8 dne).
  5. Úplněk (stáří 14,8 dne).
  6. Couvající Měsíc (stáří 14,8 až 22,1 dne).
  7. Poslední čtvrt ((stáří 22,1 dne).
  8. Ubývající ssrpek (stáří 22,1 až 29,5 dne).

3 474,8 kmMěsíc / Průměr

Průměr Země je přibližně 13 000 km, zatímco průměr Měsíce je přibližně 3 500 km. Je to o něco víc než čtvrtina průměru Země. Vzdálenost mezi nimi je přibližně 380 000 km.

Jen díky „těžkému“ Měsíci je velmi omezeno kývání rotační osy naší planety, které by jinak zcela měnilo charakter podnebných pásů. Za posledních deset milionů let se její sklon měnil mezi 22,5° a 24°. Opačnou ukázku tvoří Mars, obíhaný pouze dvěma většími „skalisky“.

Co by se stalo kdyby se zastavila Země : Pokud se ale rotace Země zpomalí, moře a oceány se začnou stahovat blíže k pólu, neboť je rotace přestane držet na rovníku. Jako první proto začnou státy evakuovat polární oblasti, kde stoupne hladina moří. Postupně by ale mizely i další státy. Pod vodou by byla většina Evropy, Ameriky i Asie.

Kdy je největší příliv : Zvláště silné přílivy a odlivy nastávají tehdy, když se Země, Měsíc a Slunce nacházejí na jedné přímce a jejich síly se sečtou. Při zatmění Slunce jsou tedy nejsilnější, naopak, když spolu oba vesmírní obři svírají pravý úhel, síly se navzájem ruší, přílivovou vlnu to výrazně zmírní a hovoříme o hluchém dmutí.

Kde je nejvetsi příliv a odliv

Výška dmutí

Na volném moři se výška hladiny mění asi o 0,8 metru. Nejvyšší hranice na světě dosahuje příliv v zálivu Fundy v Kanadě, kde hladina stoupá až o 20 metrů. V Evropě je největší rozpětí přílivu a odlivu poblíž pobřeží Francie v zátoce Mont-Saint-Michel, kde dosahuje asi 13 metrů.

Za přibližně 10 miliard let budou většinu hmoty vesmíru tvořit černé díry, vyhaslí bílí trpaslíci a neutronové hvězdy padající do černých děr v centrech galaxií. Za 1032 let se začnou protony rozpadat na fotony, elektrony, pozitrony a neutrina. Veškerá hmota mimo černé díry se rozpadne.Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Jaká je průměrná teplota ve vesmíru : Teplota (zde spíše ve smyslu vnitřní energie fotonového záření) vesmírného prostoru se díky reliktnímu záření udržuje na přibližně 3 K, tj. –270 °C. Tlak je díky téměř dokonalé absenci okolního hmotného prostředí roven nule.