Antwort Jak vypadaly středověké hrady? Weitere Antworten – Jak vypadali první středověké hrady

Jak vypadaly středověké hrady?
Jako prvotní fázi hradů na českém území můžeme definovat raně středověké hrady označované nepřesně jako hradiště (hradiska). Jednalo se o území opevněné pomocí zemního valu, který mohl mít rozdílnou konstrukci od prostého sypaného přes roštovou až po komorovou (srubovou). Většinou byl osazen dřevěnou palisádou.Úplně první hrady byly zbudovány ze dřeva, ale v polovině 13. století už se běžně stavělo z kamene. Vůbec nejstarším kamenným hradem u nás, je Přimda, vystavěná začátkem 12. století.V západní Evropě se hrady objevují už v 10. století, ale nejstarším kamenným hradem u nás je Přimda založená až kolem roku 1121. Rozvoj skutečné hradní architektury v Čechách pak přichází v první polovině 13. století za krále Václava I.

Jak vznikaly hrady : Stavebním materiálem bylo zpočátku jen dřevo; sídlo panovníka či šlechtice v podstatě připomínalo větší statek obehnaný vysokými palisádami. V průběhu vrcholného středověku se přidal kámen a vznikly hrady, jež se nám v lepším či horším stavu zachovaly dodnes.

Jak vypadaly domy ve středověku

Městský dům. Nejstarší městské domy byly patrně dřevěné, jen vzácně z lomového kamene, často s roubeným nebo hrázděným patrem. Bohaté domy od 13. století byly kamenné, o dvou až třech podlažích, s klenutými přízemními místnostmi, vysokým štítem a hřebenovou střechou.

Jak vypadalo město ve středověku : Město bylo často obehnáno hradbami s obrannými věžemi (baštami) a městskými bránami. Před branami města se nacházelo neopevněné předměstí. Zde se nacházely budovy patřící k městu, ale v samotném opevněném městě by byly nebezpečné (práce s ohněm – kovárny, hrnčírny), dále obydlí sloužících a chudiny.

Zámek je novověké feudální sídlo, jež se oproti hradu vyznačuje zejména potlačenou obrannou funkcí. V českých zemích vznikaly tyto objekty zpravidla od 16. století a za mezní termín jejich výstavby je označován rok 1918, kdy byly zrušeny šlechtické tituly.

Největším luxusem ve středověku však bylo soukromí a teplo. Soukromí neměli obyvatelé hradu o nic více, než lidé na venkově. Hradní pán žil se svojí rodinou často v jedné místnosti, popřípadě dvou, kdy žena a děti měly teplotně příznivější, dřevem zateplenou místnost, a muž místnost sousedící.

Který český hrad je starší

Nejstarším kamenným hradem na území dnešní České republiky je zřejmě Přimda v západních Čechách. Tento hrad je zmiňován již před rokem 1121 (spolehlivá písemná zmínka má pocházet až z roku 1126). Druhým nejstarším kamenným hradem je, zřejmě, hrad v Roudnici nad Labem, který nechal vystavět pražský biskup.Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.V českých zemích vznikaly tyto objekty zpravidla od 16. století a za mezní termín jejich výstavby je označován rok 1918, kdy byly zrušeny šlechtické tituly.

Město bylo často obehnáno hradbami s obrannými věžemi (baštami) a městskými bránami. Před branami města se nacházelo neopevněné předměstí. Zde se nacházely budovy patřící k městu, ale v samotném opevněném městě by byly nebezpečné (práce s ohněm – kovárny, hrnčírny), dále obydlí sloužících a chudiny.

Jak vypadala vesnice ve středověku : Nejstarší vsi byly zakládány bez jakéhokoliv stavebního řádu, domy byly neuspořádaně roztroušené nebo natěsnané ve shluku vedle sebe. Docházelo i k prostorovým přesunům jednotlivých domů i celých vesnic a postupnému návratu na původní místa, když vyčerpaná pole ponechaná mezitím ladem obnovila svou úrodnost.

Kdo řídil město ve středověku : Město řídila rada, složená z konšelů, konzolů nebo prostě radních. Obce, které nezískaly samostatnost, řídil pán prostřednictvím svého úředníka. V Čechách se mu říkalo rychtář, ve Francii například prefekt. Výsadou každého města byly také hradby ve znaku.

Ve kterém století se začaly budovat kamenné hrady

Vůbec nejstarším středověkým kamenným hradem u nás je Přimda, z doby před r. 1121. Na území Čech však byla vystavěna neoprávněně (blízké Chebsko, kde nacházíme velkou koncentraci nejranějších hradů z 12. stol., nebylo součástí Čech).

Kašperk
Výstavba 1356
Zánik 17. století
Stavebník Karel IV.
Poloha

Osazenstvo hradu však obvykle nemělo více jak tři desítky lidí. Ozbrojenců měl i bohatý pán často méně než tucet. Jejich rodiny žily v podhradí nebo v blízkých vesnicích. Také většina služebníků za prací na hrad pouze docházela a nebydlela zde.

Který je největší hrad na světě : Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.