Antwort Jak vypadá stavební deník? Weitere Antworten – Jak má vypadat stavební deník

Jak vypadá stavební deník?
Stavební deník je písemný záznam o průběhu prací na prováděné stavbě. Deník obsahuje originální listy a zpravidla dvě kopie. Má číslované stránky a nesmí v něm být vynechána volná místa. Stavební deník lze vést také elektronicky, pokud všichni zúčastnění mají elektronický podpis.V případě ztráty jednoduše požádáte druhou stranu a deník si okopírujete. Uchovávání několika kopií se ale často nedodržuje. Pokud je to i váš případ, a deník je nenávratně ztracený, nezbývá nic jiného než požádat stavební úřad o součinnost při vyhotovení kopie.Stavební deník je povinen vést zhotovitel stavby, u stavby prováděné svépomocí stavebník. Stavební deník se uchovává 10 let od dokončení stavby.

Kdo může nahlížet do stavebního deníku : Stavební deník musí být přístupný oprávněným osobám a pracovníkům orgánů státní správy po dobu provádění stavby. Po celou dobu výstavby musí být k dispozici na stavbě.

Jak se vyplnuje stavební deník

Jak správně vyplnit stavební deník

Stavební deník vyplňujte přesně a čitelně, protože nikdy nevíte, kdy se vám můžou v budoucnu dané informace hodit (reklamace, neshody apod.). Každý záznam musí obsahovat datum, charakteristiku prováděných prací, údaje o počasí a přítomnosti účastníků stavby.

Jak správně vyplňovat stavební deník : Běžně má obsah deníku 3 části. První jsou úvodní listy, kam se zapisují základní údaje o stavbě: číslo domu a parcely, datum zahájení stavebních prací apod. Následují denní záznamy, do kterých patří informace o dodaném materiálu, osobách na staveništi i počasí v daný pracovní den.

Stavba. (1) Stavbou se v tomto zákoně rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby.

Deník je nutné vést pokaždé, když stavba vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu. Takovou povinnost stanovuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., zatímco způsob vedení deníku je popsán ve vyhlášce číslo 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb v platném znění.

Kdy vest stavební deník

Do deníku se zapisuje každý pracovní den – ideálně rovnou po skončení prací, nanejvýš den poté. Stavební deník musí být neustále po ruce. Ode dne zahájení stavby nebo převzetí staveniště dodavatelem, až po dokončení stavby či odstranění zjištěných vad.Z ustanovení § 10 uvedeného zákona vyplývá, že každý má právo obrátit se s písemným podnětem na ochránce ve věci, která patří do jeho působnosti. Bránit se lze také žalobou ke správnímu soudu na nečinnost stavebního úřadu, podle § 4 zákona č. 150/2002 Sb. – soudní řád správní.Co všechno by měl stavební deník obsahovat

  • Datum zápisu, kdo zápis provádí a podpis zapisovatele.
  • Počasí a celkové klimatické podmínky v daný den.
  • Počet osob přítomných na staveništi včetně jejich celých jmen.


V deníku se vyznačí doklady, které se v jednom vyhotovení ukládají přímo na staveništi. Jde zejména o územní rozhodnutí, rozhodnutí o přípustnosti stavby, smlouvy, záznamy, výkresy a zvláštní výkresy dokumentující odchylky od projektové dokumentace.

Co to je drobná stavba : Drobné stavby jsou vyjmenovány v odstavci 1 přílohy č. 1 nového stavebního zákona. Patří sem stavby do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, s nejvýše jedním nadzemním podlažím a podsklepením do maximální hloubky 3 m.

Co lze stavět bez ohlášení : Podle tohoto ustanovení totiž nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu pouze stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže mimo jiné neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení, ani vytápění.

Kdy může stavební úřad zastavit stavbu

Řízení o odstranění stavby dle § 88 odst. 1 písm. b) stavebního zákona zahajuje vždy stavební úřad z úřední povinnosti (ex officio), jakmile prokazatelně zjistí, že stavba je prováděna bez stavebního povolení či ohlášení nebo v rozporu s ním.

Podle § 80 odst. 1 správního řádu platí, že nevydá-li správní orgán rozhodnutí ve věci v zákonem stanovené lhůtě, učiní nadřízený správní orgán z moci úřední některá z opatření proti nečinnosti. Takový postup je na místě, bylo-li řízení zahájeno jak z moci úřední, tak na žádost.Přestupku se dopustí a pokutou od 50 000 Kč do 100 000 Kč bude potrestán ten, kdo bez stavebního povolení nebo v rozporu s ním provádí stavbu v chráněném území nebo v ochranném pásmu nebo na pozemku, který není určen k zastavění, a kdo neprovede ve stanovené lhůtě rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění takové stavby.

Kdo povoluje stavbu domu : Povolení stavby vydává stavební úřad, v jehož obvodu se má budoucí rodinný dům nacházet. Jedná se o součást obecního či městského úřadu. POZOR — ne každý z obecních či městských úřadů je zároveň stavebním úřadem.