Antwort Jak vypadá proudový chránič? Weitere Antworten – Jak poznat proudový chránič

Jak vypadá proudový chránič?
Protože rozdíly mezi oběma typy jsou dány vnitřní konstrukcí, nijak se nemění vnější vzhled přístroje. Je tedy třeba se spoléhat na výrobce, že proudové chrániče správně označí jak schématem na přístroji tak také v typovém označení v katalogu.Vypadává chránič. Co s tím

  1. Chránič stále nejde nahodit – zavolejte revizního technika, aby zkontroloval vaší elektroinstalaci a odstranil závadu.
  2. Některý spotřebič je pravděpodobně vadný a měl by jej zkontrolovat revizní technik, závadu odstraní anebo vám doporučí dát spotřebič do opravy.

Každý proudový chránič musí být vybaven přístupným a zřetelně označeným testovacím tlačítkem TEST. Ověřování funkčnosti pomocí tlačítka TEST se má provádět v pravidelných intervalech podle doporučení výrobce, obvykle 1 měsíc. U novějších typů se zvýšenou provozní spolehlivostí je to půl roku až jeden rok.

Kdy vypne proudový chránič : V případě překročení hodnoty rozdílového proudu (30 mA / 100 mA / 300 mA / 500 mA) proudový chránič obvod automaticky vypne. Obvykle vypíná do 30 ms. Tato situace může nastat například při náhodném dotyku, kdy se obvod uzemní přes lidské tělo.

Kde musí být proudový chránič

Doposud byly proudové chrániče v domácnostech využívány jen omezeně, a to pro zapojení koupelen a venkovních spotřebičů, jako jsou čerpadla, sekačky a malé stavební stroje. Nově musí být proudovými chrániči vybaveny úplně všechny laikům přístupné zásuvky do 20 A v domovních instalacích.

Co musí být připojeno přes proudový chránič : Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.

V takovém případě nejprve zmáčkněte tlačítko RESET, které je umístěno na boku řídící jednotky. Použijte k tomu dlouhý, ostrý předmět. Následně odpojte a znovu zapojte proudový chránič RCD, aby se restartoval systém.

Ve většině případů proudový chránič vypíná, protože k tomu má důvod. A ruku na srdce – ve většině případů se to děje, když se právě v něčem vrtáme. Typickým případem a důvodem je spojení nulového a zemnícího vodiče během výměny zásuvky.

Jak odzkoušet proudový chránič

Jak tedy proudové chrániče testovat Základní a pro laiky i předepsaný pravidelný test je pomocí velmi krátkého zmáčknutí testovacího tlačítka (bez demontování krycí desky v rozvaděči) ve stavu zapojení. Toto sepnutí odpovídajícím způsobem simuluje zátěž. U přístrojů BONEGA je předepsaný test 1x za 6 měsíců.Jmenovitý reziduální proud I ∆ n (jmenovitý vybavovací rozdílový proud) – hodnota reziduálního proudu určená výrobcem, při které musí proudový chránič za předepsaných podmínek vybavit. Jedná se o údaj vyznačený na chrániči, k němu se vztahují vypínací (pracovní) charakteristiky.OEZ doporučuje max. 4 ks jističů za 2pólový chránič – viz výše. V ČR se běžně pro zásuvkové obvody používají standardní 1pólové jističe LTE.

Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.

Kolik jističů na jeden proudový chránič : Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.

Jaký proudový chránič na zásuvky : Chrániče typu B jsou vhodné pro ochranu v elektrických rozvodech nebo jejich částech, ve kterých se mohou vyskytnout jak střídavé nebo pulzující stejnosměrné reziduální proudy, tak i hladké stejnosměrné reziduální proudy.

Jak změřit proudový chránič

Měřením skutečného vybavovacího proudu chrániče se ověří, zda RCD vybavuje v rozmezí mezi polovinou a jednonásobkem svého jmenovitého vybavovacího proudu. Měřicí přístroj se připojí mezi ochranný obvod instalace a fázový vodič za chráničem.

Hager si pro vás připravil několik indicií, které vám pomohou odhalit problémy s jističi.

  1. Jistič nejde „nahodit“
  2. Jistič se příliš zahřívá
  3. Jistič zapáchá spáleninou.
  4. Jistič je viditelně poškozen.
  5. Jistič je starý

Ke vstupu chrániče v jednofázovém obvodu připojíme fázový (hnědý) a neutrální (modrý) vodič. Ochranný vodič propojíme např. pomocí svorkovnice. Fázový vodič na výstupu RCD by měl být připojen k elektrickému jističi, zatímco neutrální vodič může být připojen přímo k instalaci.

Co všechno musí být na proudový chránič : Proudový chránič v žádném případě neslouží jako ochrana před zkratovými proudy. Musí být zapojen před elektrický jistič, případně pojistku.