Antwort Jak vypadá Physalis? Weitere Antworten – Jak vypadá mochyně

Jak vypadá Physalis?
Mochyně židovská je vytrvalá rostlina, silně odnožuje a tvoří souvislé porosty. Roste až do výšky 40–60 cm, má šroubovitě uspořádané listy 6–12 cm dlouhé a 4–9 cm široké, vejčité až trojhranné listy. Lodyhy jsou jednotlivé, nevětvené. Květ je nenápadný bělavý, typický pro lilkovité, podobný květu rajčete.Plody mochyně peruánské jsou bohaté na vitamin C, najdeme v nich ale také vitamín B, provitamín A, rutin, draslík, železo, fosfor a vápník. Díky nízkému glykemickému indexu je physalis vhodná i pro diabetiky. Mochyně má velmi silné detoxikační účinky, chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí buněk.Její chuť se dá jen těžko popsat, ale někteří lidí se přiklánějí k tomu, že připomíná mandarinku nebo kiwi. Sladká příchuť je v rovnováze s nakyslou, téměř jako u ananasu. Toto ovoce se také prodává pod latinským názvem Physalis.

Kdy se vysévá mochyně : Vzrostlé semenáčky vyséváme na záhon, nebo do objemnějších květináčů v květnu, po zmrzlých mužích. V červenci až v srpnu se rostlině za teplého pačasí daří a může se více rozrůst. Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C.

Která mochyně je jedovatá

Mochyně židovská (Physalis alkekengi)

– jedovatá pro všechny druhy zvířat i člověka, otravy málo časté (záměna za mochyni peruánskou apod.)

Na co je dobrá mochyně : Výborná podpora imunitního systému

Plody mochyně jsou cenným zdrojem vitamínu C, který nejen působí jako antioxidant, ale také hraje důležitou roli při tvorbě kolagenu a tím pádem hojení ran. Konzumace ovoce s vysokým obsahem vitamínu C posiluje imunitní systém a činí nás méně náchylnými k nemocem.

Zralé plody physalisu jsou oranžovo-žluté, lesklé, trochu lepkavé. Bobule Inků nebo židovské třešně obsahují až 16 % bílkovin, hodně betakarotenu, vitamínu C, draslíku, fosforu, vápníku, magnézia. Physalis podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá regenerovat buňky, působí dobře na nervy, proti únavě.

Plody physalis velké jen několik centimetrů se zpravidla prodávají v malých košíčcích po deseti až dvaceti kusech. Před konzumací je nutné zralé plody physalis nejprve uvolnit z okolních kališních lístků. Také stonek je třeba odstranit. Jedlá je jen dužina a v ní obsažená semínka.

Jak jíst physalis

Plody physalis velké jen několik centimetrů se zpravidla prodávají v malých košíčcích po deseti až dvaceti kusech. Před konzumací je nutné zralé plody physalis nejprve uvolnit z okolních kališních lístků. Také stonek je třeba odstranit. Jedlá je jen dužina a v ní obsažená semínka.Mochyně peruánská neboli Physalis – jedná se o druh který je jedlý a rozpoznat ho můžete podle lampionu, který je zbarvený spíše do světle hnědé nebo také zelené barvy. Jakmile kalichy začínají usychat, uvnitř zůstane plod oranžovo-žluté barvy, který je připraven ke sběru i konzumaci.Je to ovoce, které díky své sladko-kyselé chuti vyniká jak v dezertních, tak i v slaných pokrmech. Proto ji můžete používat v pečivu, želé, zmrzlině nebo džemech. Je vhodná jako složka omáček, polev k masu nebo mořským plodům. Mochyně je často kombinována s medem, ale také s čokoládou nebo polevou.

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Proč jíst Physalis : Zralé plody physalisu jsou oranžovo-žluté, lesklé, trochu lepkavé. Bobule Inků nebo židovské třešně obsahují až 16 % bílkovin, hodně betakarotenu, vitamínu C, draslíku, fosforu, vápníku, magnézia. Physalis podporuje obranyschopnost organismu, pomáhá regenerovat buňky, působí dobře na nervy, proti únavě.

Kde se pestuje Physalis : Pochází z Peru a Guatemaly, kde roste jako teplomilná trvalka. Nyní je rozšířená hlavně v subtropických a tropických zemích. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička.

Která mochyně je jedlá

Mochyně peruánská (jedlá)

Plody Mochyně konzumujeme pouze když jsou velice dobře uzrálé, jinak mohou vyvolat průjem a chovají se jako neuzrálé rajče. Pěstování: Semena je potřeba předpěstovat v únoru až březnu. Před výsadbou je lepší zeminu prohnojit, ale postačí kvalitní substrát.

Mochyně v kuchyni

Mají příjemnou sladkokyselou chuť, něco mezi jahodou a ananasem. Můžeme je samozřejmě konzumovat syrové, ale u nás jsou nejčastěji ozdobou na cukrářských výrobcích. Skvěle se hodí do ovocných salátů, na marmeládu nebo kompot. Plody mochyně peruánské lze navíc sušit a tím i na dlouho uskladnit.Ovoce zraje od července do října, dozraje asi 100 dnů poté, co strom kvetl. U přezrálých plodů je dužina hnědá až povidlová. Slupka plodu (epikarp) je tenká, pevná a má bradavičnatý povrch, ze zralého plodu ji lze lehce sloupat.

Jak poznat že je dračí ovoce zrale : Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.