Antwort Jak vypadá Olše? Weitere Antworten – Jak poznat Olší

Jak vypadá Olše?
Olši poznáte v kterémkoliv ročním období na první pohled podle drobounkých šištiček. Buď jsou zelené nebo ztmavlé, uschlé. Kdo neví o šištičkách, pozná „slečnu lepkavou“ podle listů, které místo špičky mají jakési vykousnutí. Olše šedá bývá menší, nemá listy vykousnuté a má světlejší, šedou borku.Hladká borka (kůra) má barvu šedobílou nebo přímo jen šedou. Ale větvičky jsou šedě plstnaté a na rozdíl od Olše lepkavé nemají lepící funkci. Střídavě rostoucí listy mají tvar vajíčka s troškou zašpičatělou špičkou. Po okrajích listů jsou velmi pečlivě vykousané.Listy jsou střídavé, jednoduché, pilovité, u olše lepkavé na konci vykrojené, u olše šedé na konci špičaté. Květem jsou jednopohlavné jehnědy rozdílného tvaru. Samčí jehnědy jsou dlouhé a převislé, samičí krátké a elipsovité. Objevují se ještě před vyrašením listů.

Jak hoří olše : Vysušené dřevo – olše rychle a vydatněji hoří. Jedná se o měkké dřevo, které má celkem slabou kůru, proto vytváří méně popela. Palivové dřevo olše hoří hezkými intenzivními plameny. Olšové dřevo se velmi snadno zapaluje.

Na co je vhodná olše

Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna. Dobře přijímá lepidlo. V řezbářství je olšové dřevo hned po lipovém nejoblíbenější, ale stejně jako lipové dřevo trpí červotočem. V rukodělné řemeslné výrobě se olšové dřevo využívá na nádobí – necičky, mísy, okříny i troky na paření prasat.

Jaký je rozdíl mezi dubem a bukem : Největší rozdíl je v barvě a struktuře. Jak jsme již zmínili, buk má jemný a pravidelný vzor s načervenalou barvou. Dub naproti tomu vyniká kresbou a každý kus se trochu liší i zabarvením do hnědé, nebo dává najevo své letokruhy. To umocňuje pocit luxusu, který potom masivní dubový nábytek vyvolává.

Olše lepkavá – v Evropě přirozeně se vyskytující strom; vhodný spíše do vlhčích oblastí. Jeho růst je poměrně rychlý, v dospělosti dosahuje do výšky 10 – 20 m. Korunu má polootevřenou, kuželovitou až oválnou. Listy jsou střídavé, obvejčité, s tupou špičkou, dosahují do délky 10 cm, mají lesklou, tmavě zelenou barvu.

Dorůstá většinou do výšky zhruba 30 metrů, dožívá se obvykle zhruba 100 let, v některých případech kolem 200 let.

Jaké listy má olše

olše lepkavá

Listy obvejčité až okrouhlé, na bázi klínovité, na konci tupě uťaté až vykrojené, dvakrát hrubě pilovité, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší, lysé, jen se žlutavými chomáčky chlupů, v mládí lepkavé, na podzim po opadu černají.Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.Dřevo olše je poměrně měkké, zbarvuje se do červena, používá se pro výrobu nábytku a okenních rámů, dále se z něj vyrábí hračky, je používáno na výrobu tužek a pastelek. Dále se dřevo využívá na uzení masa a ryb a vyrábí se z něho vysoce kvalitní dřevěné uhlí.

Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna. Dobře přijímá lepidlo. V řezbářství je olšové dřevo hned po lipovém nejoblíbenější, ale stejně jako lipové dřevo trpí červotočem.

Jak poznat dub a buk : Ze snímků se dá poznat, že dub má část jádra velice širokou a naopak buk oproti dubu velmi úzkou. U buku pro naši výrobu používáme pouze část běli. Jádro využíváme zřídka, a to jen pro méně viditelné části produktu, jako je například spodní strana stolové desky.

Jak vypadá list buku : Listy buku lesního jsou celistvé, krátce řapíkaté, eliptické, až vejčitě eliptické, 5– 10 cm dlouhé a 3– 7 cm široké, celokrajné, až mělce zubaté, na okraji zvlněné. Na vrcholu jsou zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené, na líci jsou leskle tmavě zelené, na rubu světle zelené.

Jak dlouho kvete olše

Květ. Kvete v březnu a dubnu.

Olše lepkavá roste v téměř celé Evropě, v některých oblastech jihozápadní Asie (Turecko, Írán) a v severní Africe. Byla zavlečena i do Severní a Jižní Ameriky, Jižní Afriky a na Nový Zéland.Usušené listí pomáhá při nachlazeních, průjmech a horečkách. Vnitřně užíváme nálev z čajové lžičky listů či kůry na šálek vody, popíjíme po lžících během dne. Nálev či odvar může zastavit i krvácení z nosu, pokud jím nos proplachujeme.

Jak rychle roste olše : Prostřednictvím kořenových hlízek s nitrogenními bakteriemi obohacuje půdu vázaným dusíkem. U olše se neprojevuje kořenová výmladnost, zato výmladnost pařezová je velmi silná. V prvním roce rostou olše velmi pomalu, v následujících letech rychle. Dospělosti dosahuje v zápoji ve 40 letech, jako solitér ve 12–20 letech.